برترینهای کسب و کارعمومی

آبجو، سومین نوشیدنی پرمصرف جهان

(شاید ده‌ها هزار سال پیش) آغاز شد و در حال حاضر پرمصرف ترین نوشیدنی روانگردان در جهان است (بیشتر از نیکوتین و کافئین). بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، این لیست جز ده کشور برتر مصرف ‌کننده الکل در جهان هستند (بر اساس سرانه لیتر الکل خالص در افراد بالای پانزده سال).

مصرف مشروبات الکلی عملی است که تقریباً به قدمت خود تمدن بشری است. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که الکل در بسیاری از تمدن‌های بزرگ جهان از جمله مصر باستان، یونان، هند، بین النهرین و چین ساخته و مصرف شده است. امروزه مصرف مشروبات الکلی جزء جدایی ناپذیری در اجتماع و فرهنگ بسیاری از کشورها به ویژه در اروپا است.

در واقع از هر 10 کشوری که بیشترین مصرف سرانه الکل را دارند 9 کشور در اروپا هستند. اوگاندا واقع در آفریقا، تنها کشور غیر اروپایی است که در این لیست قرار دارد.

10 کشور برتر مصرف کننده الکل:

دلالیل مصرف بالای الکل در اروپا:

مردم کشورهای اروپایی با مصرف زیاد الکل تمایل دارند که این ماده را با اهمیت خاص و بالایی نشان دهند. به عنوان مثال در چک که در مصرف سرانه الکل در جهان پیشرو است یک ضرب المثل چکی وجود دارد که می‌گوید: “آبجو بدن زیبا می‌سازد.” پس جای تعجب نیست که صنعت آبجو بخشی از میراث ملی چک محسوب شود. این کشور به دلایل تاریخی هم مشروبات الکلی زیادی مصرف می‌کنند. زمانی که چک‌ها تحت حکومت کمونیستی زندگی می‌کردند، نوشیدن آبجو یکی از تنها فعالیت‌های اجتماعی بود که قانونی بود یا آلمانی‌ها تعطیلاتی دارند که کاملاً به مصرف آبجو اختصاص دارد.

یکی دیگر از عوامل مصرف بالای الکل در اروپا این است که بسیاری از اروپایی‌ها معمولا تمایل دارند که الکل را با نگرش آزادانه‌تر و معمولی‌تر از مردم کشورهای دیگر مانند ایالات متحده و کانادا ببینند. در حالی که والدین کانادایی و آمریکایی الکل را از دست فرزندان خردسال خود دور نگه می‌دارند والدین اروپایی در معرفی الکل به فرزندان خود در سنین پایین تردیدی ندارند. به عنوان مثال در آلمان یک شخص می‌تواند در سن 16 سالگی، قبل از رانندگی یا رای دادن مشروبات الکلی بنوشد.

در بسیاری از نقاط اروپا الکل به سادگی بخشی از روال روزانه است و بیش از حد مصرف نمی‌شود با این حال بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، مصرف بیش از حد الکل به ویژه در میان جمعیت بزرگسال آلمان، چک، لوکزامبورگ و کشورهای بالتیک رایج است که همگی در فهرست ده کشوری برتر مصرف کننده الکل قرار دارند.

ده کشور برتر مصرف کننده الکل در جهان:

  1. جمهوری چک 14.26 لیتر / به ازای هر شخص

جمهوری چک که به نام چک نیز شناخته می‌شود کشوری در خشکی اروپای مرکزی است. نوشیدنی ملی این کشور، iconic crisp pilsner The است. این  آبجو روسی برای اولین بار در سال 1842 در شهر Plzen که کمتر از 100 کیلومتر جنوب غربی پراگ است، درست شده است.

  1. لتونی 13.19 لیتر / به ازای هر شخص
  2. مولداوی 12.85 لیتر / به ازای هر شخص

جمهوری مولداوی کشوری کوچک و محصور در خشکی اروپای شرقی (بالکان) است که بین رومانی (از غرب) و اوکراین (از شمال، جنوب و شرق) واقع شده است. مولداوی دارای سابقه طولانی در شراب سازی است.

  1. آلمان 12.79 لیتر / به ازای هر شخص

آلمان یکی از بزرگترین کشورهای اروپاست و بعد از روسیه دومین کشور پرجمعیت جهان است. جشنواره Oktoberfest که شهرت جهانی دارد هر ساله در آخر سپتامبر و آغاز اکتبر در مونیخ برگزار می‌شود.

  1. لیتوانی 12.78 لیتر/ به ازای هر شخص

همسایه لتونی در جنوب و بزرگترین کشور بالتیک، جمهوری لیتوانی است که فرهنگ نوشیدنی قوی دارد. لیتوانیایی‌ها به نوشیدن آبجو علاقه بسیاری دارند.

  1. ایرلند 12.75 لیتر / به ازای هر شخص

ایرلند یک کشور جزیره‌ای کوچک در اروپای غربی است. خوردن مشروبات الکی یکی از تفریحات مشهور این مناطق است. مردم محلی را می‌توان در میخانه‌های سنتی پیدا کرد که قهوه ایرلندی می‌نوشند یا منتظر نوشیدنی گینس ایرلندی هستند.

  1. اسپانیا 12.67 لیتر / به ازای هر شخص

این کشور اروپای جنوب غربی سومین تولیدکننده بزرگ شراب قاره (پس از فرانسه و ایتالیا) و همچنین بزرگترین صادرکننده این قاره است.

  1. اوگاندا 12.48 لیتر/ به ازای هر شخص

جمهوری اوگاندا یک کشور محصور در خشکی شرق آفریقای مرکزی، تنها کشوری خارج از اروپا است که در این لیست ده کشور برتر مصرف کننده الکل در جهان قرار گرفته است. مالوا که از ارزن و ذرت درست می‌شود، یک نوشیدنی کلاسیک است که در مناطق روستایی شمالی کشور محبوب است. بوشرا یکی دیگر از نوشیدنی‌های محلی سنتی است که از سورگوم (ذرت خوشه‌ای) درست می‌شود و در غرب اوگاندا و پایتخت کامپالا محبوب است.

  1. بلغارستان 12.46 لیتر / به ازای هر شخص

این کشور در جنوب شرق قاره اروپا قرار دارد. جمهوری بلغارستان به راکیجا علاقه دارد، راکیجا از تقطیر میوه‌های تخمیر شده تهیه می‌شود که در سراسر بالکان رایج است.

  1. منشا واقعی در میان گرد و غبار تاریخ گم شده است اما اولین نشانه‌های آن در حدود ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، هنگامی که یک نوشیدنی تخمیرشده از عسل و مخمرهای وحشی در چین باستان تولید می‌شد، قابل مشاهده است.

در این مقاله قصد داریم به ۵ کشور که بزرگترین مصرف کنندگان الکل در جهان هستند بپردازیم. اطلاعات این مقاله از داده های سال ۲۰۱۹ رصدخانه بهداشت جهانی سازمان جهانی بهداشت درباره سرانه مصرف الکل خالص در هر کشور برای افراد بالای ۱۵ سال جمع آوری شده است.

۵. آلمان

سرانه مصرف الکل: ۱۲.۲۲ لیتر

۴. لتونی

سرانه مصرف الکل: ۱۳.۰۹ لیتر

لتونی یکی از بالاترین میزان مصارف الکل را در میان کشورها در سال ۲۰۲۳ دارد. الکل در قرن ۱۵ و ۱۶ زمانی که کارخانه‌های آبجوسازی و تقطیر در سراسر این کشور یکی پس از دیگری تاسیس شدند، به یک مشکل تبدیل شد. در نوامبر ۲۰۲۲، لتونی قوانین در مورد رانندگی در حالت مستی را تشدید کرد تا به جای اینکه تنها با گرفتن گواهینامه، رانندگان خاطی را مجازات کند، آن را به یک جرم کیفری تبدیل کند.

۳. جمهوری چک

سرانه مصرف الکل: ۱۳.۲۹ لیتر

آبجو و نوشیدن آن به قدری عمیق در فرهنگ کشور چک ریشه دوانده که صنعت این نوشیدنی بخشی از میراث ملی محسوب می‌شود. پیلزنر اورکوئل (Pilsner Urquell) که منحصرا در شهر پلزن به عمل می‌آید، یکی از وارداتی‌ترین برندهای آبجو در جهان است. در سال ۲۰۱۶، آساهی، شرکت ژاپنی تولیدکننده نوشیدنی های الکلی مستقر در توکیو با قراردادی ۷.۸ میلیارد دلاری با انهایزر-بوش اینبیف، بزرگترین شرکت نوشیدنی الکلی در جهان، برای خرید آبجو اصل از کالا استاک از جمله پیلزنر اورکوئل، و دو برند لهستانی Lech و Tyskie موافقت کرد.

۲. گرجستان

سرانه مصرف الکل: ۱۴.۳۳ لیتر

فرهنگ نوشیدن شراب، گرجستان را از دیگر کشورهای جماهیر شوروی سابق متمایز می‌کند؛ جایی که مردم ترجیح می‌دهند مشروبات الکلی قوی بنوشند. شراب با سنت های فرهنگی این کشور مرتبط است، در حالی که آبجو در درجه دوم اهمیت قرار دارد و هیچ معنای آیینی ندارد.

گرجستان محل رشد بیش از ۵۰۰ نوع انگور است و در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۸۰۰۰۰ تن انگور در این کشور فرآوری شد که برای کشوری با پایه مصرف داخلی کوچک، حجم تولید بسیار بالایی است.

۱. رومانی

سرانه مصرف الکل: ۱۶.۹۹ لیترآنچه در این محتوا میخوانید:

محبوبترین نوشیدنی های مشترک دنیا

همه باید روزانه به خوبی آب بدن خود را حفظ کنند. اما همه از نوشیدن نوشیدنی های یکسانی لذت نمی برند. در اینجا لیستی از چند مورد از پرمصرف ترین و محبوبترین نوشیدنی های دنیا آورده شده است که بین مردم سراسر جهان محبوب هستند. امیدواریم برایتان جالب و مفید باشد.

آب: مایه حیات وزندگی بخش. یکی از نوشیدنی های معمولی ولی پرمصرف در سراسر دنیا.

چای: یکی دیگر از نوشیدنی های محبوب در دنیا که با دم کردن انواع گیاهان و دانه ها بسته به ذائقه مردم هرکشور تهیه می شود.

حبوبترین نوشیدنی های مشترک دنیا

شیر: نوشیدنی محبوب دیگر که منبع غنی پروتئین بوده و به عنوان یک غذای کامل شناخته می شود.

قهوه :این نوشیدنی نیز همانند چای انواع مختلفی دارد. خاستگاه آن در نواحی گرمسیری و در حدفاصل مدار رأس السرطان و کاپریکورن می باشد. انواع قهوه بر اساس نوع خشک شدنشان تعیین می شود و با نام های اسپرسو، قهوه فرانسه، شیر قهوه، کاپوچینو، موکا و قهوه ترک شناخته می شوند.

پانچ هندوانه و خیار: آوازه این نوشیدنی محبوب برای اولین بار در هند و بعد در سراسر دنیا پیچید. ریشه پانچ اساسا سانسکریتی و به معنای پنج است. چرا که در تهیه این نوشیدنی از 5 ماده اصلی (الکل، شکر، لیمو، آب میوه و ادویه) استفاده می شود.

شراب قرمز: شراب نیز انواع مختلفی دارد که نوع قرمز آن در جریان تخمیر، از حل شدن مواد رنگی پوست انگور در الکل به وجودمی‌آید.

آبجو: نوشیدنی محبوب بعد از چای و قهوه که مختص کشور خاصی نیست و در کل دنیا مصرف می گردد. معمولا از دانه هایی مثل گندم و برنج یا ذرت تهیه می شود.

محبوبترین نوشیدنی های مخصوص هر کشور

کوکاکولا (آمریکا )

از محبوبترین و جذابترین نوشیدنی ها که همراه با غذا لذتی شگرف را به ارمغان میاورد. این نوشیدنی توسط یک داروساز کشف شد. در حال حاضر کوکاکولا یکی از نمادهای فرهنگی آمریکا می باشد.

شکلات داغ با مارشمالو (آمریکا)

شکلات داغ یا هات چاکلت طرفداران زیادی در ایالات متحده دارد. هنگام سرو، ریختن تعدادی مارشمالو در آن، محبوبیتش را دوچندان می کنند.

ساکی (ژاپن)

این نوشیدنی ملی و محبوب ژاپنی از عرق برنج تهیه می شود. معمولا برای سرو آن از لیوانهای کوچک استفاده می کنند.

پاستیس (فرانسه)

این نوشیدنی با پاستیس و رازیانه و شیرین بیان تهیه می شود. معمولا قبل از غذا و به عنوان پیش غذا سرو می شود.

راکی (ترکیه)

راکی که به آن ودکا انیسون هم می گویند. این نوشیدنی از گیاه انیسون و ماده اصلی انجیر و انگور تهیه می شود. چون درصد الکل آن زیاد است آن را با آب ترکیب و میل می کنند.

چای سرد تایلندی (تایلند)

نوشیدنی محبوب مردم تایلند که از چای سیاه، شیر غلیظ شده، شکر و تکه های یخ تهیه می شود. این نوشیدنی ترکیبی از تلخی و شیرینی را داراست.

اگ ناگ (انگلستان)

اگ ناگ یا معجون تخم مرغ در انگلستان به خصوص در کافه ها طرفداران زیادی دارد. این نوشیدنی از زرده تخم مرغ، شیر، خامه، وانیل، دارچین و جوز هندی تهیه می شود.

کایپرینا(برزیل)

یکی از مشروب های ملی برزیل که از لیمو، نعنا و یخ تهیه می شود.

لیموناد(مصر)

اولین لیموناد حدود 1500 سال پیش در مصر تهیه شد. از آب، لیمو و شکر. با اینکه از نوشیدنی های محبوب جهانی محسوب می شود اما طرفداران زیادی در مصر دارد.

سنگریا (اسپانیا)

اسپانیایی ها در بیشتر جشن ها و مراسماتشون از سنگریا استفاده می کنند. این نوشیدنی از ترکیب میوه های مختلفی مانند (توت فرنگی و لیمو) آبمیوه، نوشیدنی های الکل دار مانند سودا و شراب و یخ تهیه می شود.

امیدواریم از لیست محبوبترین نوشیدنی های دنیا لذت برده باشید. نوشیدنی مورد علاقه ی شما کدام است؟

 

ساکنین رومانی با مصرف سرانه ۲۷.۳ لیتر الکل خالص در سال ۲۰۱۹، یا به طور متوسط ۸.۲ نوشیدنی در روز، در رابطه با الکل پرمصرف‌ترین محسوب می‌شوند. پرمصرف ترین نوشیدنی الکلی در این کشور اروپای شرقی آبجو است که یک‌سوم مصرف کنندگان آن را ترجیح می‌دهند. با این حال، بازار نوشیدنی های الکلی تقطیری گسترش یافته و به حدود ۸۰۰ میلیون دلار در این کشور رسیده است. رومانی کشوری است که بیشترین مصرف الکل در جهان را دارد.

 لوکزامبورگ 12.45 لیتر/ به ازای هر شخص

لوکزامبورگ کشوری کوچک و محصور در خشکی اروپای غربی است که از شرق و شمال توسط بلژیک، از شرق به آلمان و از جنوب با فرانسه هم مرز است. لوکزامبورگ با وجود اینکه یکی از کوچکترین کشورهای جهان است، قلب بزرگ و کبد قوی دارد! این کشور با همسایگان فرانسوی و آلمانی خود علاقه مشترک به نوشیدنی‌های الکلی دارند.

منبع : МАРОЧНОЕ

 

دکمه بازگشت به بالا