برترینهای کسب و کارعمومی

آشنایی با انواع کفپوش بتنی

انواع مختلفی از کف پوش ها در بازار کشور وجود دارد که یکی از محبوب ترین نوع این مصالح کف پوش بتنی می باشد. درواقع کف پوش های بتنی نمونه ای از انواع کف پوش هایی است که به دلیل ساختار سخت خود بیش تر در محوطه سازی مورداستفاده قرار می گیرد. ازآنجایی که کف پوش بتنی از سختی قابل توجهی برخوردار می باشد، می تواند انتخاب بسیار مطمئنی برای مکان هایی با تردد بالا باشد. حال با توجه به این مقدمه از شما تقاضا داریم تا با وبلاگ پرشین سازه همراه شوید تا بیشتر درباره ی این نوع از کف پوش های پرکاربرد اطلاعات کسب کنیم.

کفپوش بتنی چیست ؟  کف پوش بتنی، سطحی مسطح از جنس بتن و سمباده زده با مقاومت و وزن مخصوص بالا است که مناسب محیط های باز، پرتردد و پرترافیک در شرایط گوناگون آب و هوایی می باشد.

کف پوش های بتنی دارای خاصیت ضد سایش و مقاوم در مقابل تغییرات جوی می باشند و کاربرد اصلی این کف پوش ها در پیاده روها و معابر، کف سازی پالایشگاه ها و اماکن سوخت گیری، کف سازی پارکینگ ها و انباری ها کف سازی صنعتی، بهداشتی و تزئینی می باشد.

به طورکلی کف پوش های بتنی به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

بلوک های بتنی پازلی برای اولین بار توسط هلندی ها پس از جنگ جهانی دوم ابداع شد. در آن دوران مصالح اصلی هلندی ها که آجر و سفال بود با کمبود مواجه شد و آن ها با استفاده از بتن به عنوان سنگ فرش این بلوک ها را به وجود آوردند. در کنار محبوبیت و همه گیری استفاده از این نوع بلوک ها نقطه ضعفی نیز مطرح است که شامل این است که باوجود داشتن تضمین برای طول عمر بالا، کف پوش های پازلی ظاهر طبیعی ندارند و پاسخگوی هر سلیقه ای نمی باشد.

از طرف دیگر کف پوش های دال بتنی تخت گزینه های زیادتری در امر زیبایی شناسی برای ارائه دارد. باوجوداینکه ضخامت کمتری نسبت به بلوک های بتنی پازلی دارند اما به همان اندازه در برابر عبور و مرور عابرین پیاده مقاوم است. همچنین ظاهر طبیعی بهتری دارند و شبیه به سنگ طبیعی و آجر می باشند و از همه بهتر اینکه عملکرد بالایی در مقایسه با ظاهر ساده اش دارد.

انواع کف پوش های بتنی

به طورکلی با توجه به همه گیری و استفاده های زیادی که از این نوع از کف پوش می شود، این محصول در انواع متریال مختلف و بر اساس کاربرد آن در بازار موجود می باشد. درواقع انواع کف پوش بتنی شامل موارد زیر می شود که شامل:

۱. کف پوش پلیمری

به طورکلی انواع کف پوش پلیمری تشکیل شده از رزین اپوکسی و نیز پلی یورتان است که با ایجاد واکنش بسیار قوی بین مواد تشکیل دهنده خود یک شبکه کاملاً سه بعدی یکپارچه و غیرقابل نفوذ را به وجود می آورند. در حقیقت کف پوش پلیمری نوعی بتن خود متراکم است که این تراکم از طریق فرآیند استفاده از رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری انجام می گیرد. درواقع طی این فرایند بین این ترکیبات پلیمری و افزودنی های شیمیایی چسبندگی بین تمام اجزاء ایجادشده و مقاومت موزاییک پلیمری را تأمین می کند. همچنین لازم به ذکر است که کف پوش های پلیمری به دلیل جذب آب پایین و تراکم بالا اجزا مقاومت بسیار بالایی در آب وهوای سرد و شرایط یخبندان دارند.

۲. کف پوش واش بتن

کف پوش واش بتن همان بتن شسته ای است که در کف سازی های محوطه، پارک و … استفاده می گردد. درواقع این نوع کف پوش یکی از انواع کف پوش های بتنی است که بتن آن از ترکیب سنگ دانه های رنگی و طبیعی، چسب بتن، پودر سنگ، الیاف و دیگر افزودنی بتنی بر روان کننده نوترال پلی کربوکسیلاتی بتن، در انواع ابعاد، طرح، رنگ و نقش تولید می گردد. این موزاییک به روش های مختلفی تولید می گردد که روش های پرسی و ویبره، بیشتر مورداستفاده می باشند.

۳. کف پوش بتنی پرسی

کف پوش بتنی پرسی در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی به دست می آورد و از ماسه، سیمان، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرح های گوناگون تولید می شود. درواقع تصویری که با چیدن منظم و هموار قطعات کوچک سنگ های رنگی یا سفال در کنار هم ساخته می شود موزاییک است که یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی بوده و جالب است بدانید که نام سنتی کف پوش بتنی موزاییک است. لازم به ذکر است که کف پوش بتنی پرسی مقاومت سایشی بسیار بالایی دارد و به دلیل مزایای منحصربه فرد و روش تولید آن به عنوان مناسب ترین نوع کف پوش برای محیط هایی همچون پیاده روها و معابری که به عنوان مسیرهای پرتردد شناخته می شود استفاده می گردد.

۴. کف پوش بتنی ویبره ای

به طورکلی جهت تشکیل کف پوش ویبره ای، فشاری وجود ندارد و تراکم بتن و دیگر افزودنی های آن با دستگاه ویبراتور ایجاد می شوند. روش کار نیز به این ترتیب می باشد که مصالح در میکسر (مخلوط کن بتن) ترکیب می شوند، سپس به وسیله تسمه نقاله ای مجهز به ویبراتور قالب های پلاستیکی طرح دار مملو از بتن، موزاییک ها را با لرزش و بر روی تسمه نقاله شکل می دهند.

۵. موزاییک پرسی اتوماتیک

این نوع از کف پوش به طورمعمول معروف به موزاییک ساده ایرانی، موزاییک حیاطی و یا زیر پارکتی است. مراحل ساخت این نوع از موزاییک ها کاملاً اتوماتیک بوده و ازآنجاکه این فرایند پیشرفته تر و مکانیزه تر است باعث می شود موزاییک بتنی استحکام بیشتری داشته باشد و کمتر دچار خردگی و ساییدگی شود. همچنین مقاومت خمشی بالاتری به نسبت موزاییک های دستی دارند و علاوه بر آن به علت بروز بودن دستگاه ساب جلای بیشتری به نسبت موزاییک دستی دارند.

انواع کف پوش بتنی ازلحاظ طرح

همان طور که قبلاً نیز ذکر شد تنوع این نوع از محصولات بالا بوده و در طرح های مختلفی نیز به بازار عرضه می شوند؛ بنابراین این نوع از کف پوش های بتنی شامل:

۱. کف پوش بتنی ترافیکی

به طورکلی این نوع از کف پوش ها دارای استحکام بسیار بالایی می باشند. ازاین رو برای استفاده در مکان های پرتردد گزینه ای مناسب برای انتخاب می باشد. این کف پوش ها دارای دو شکل مستطیلی و شش ضلعی بوده و در رنگ های مختلف قابل دسترسی می باشند.

۲. کف پوش بتنی پیش ساخته

طبیعتاً و همان طور که از نام این نوع از کف پوش های بتنی پیداست، این کف پوش ها به صورت قطعات پیش ساخته بوده و برای نصب به محل موردنظر انتقال داده شده و به راحی نصب می شوند. لازم به ذکر است که کف پوش بتنی پیش ساخته ازجمله محصولات مقرون به صرفه نیز می باشند.

۳. کف پوش بتنی پیاده رو

استفاده از این کف پوش در مکان هایی مانند پیاده روها، پارکینگ، باغ و به طورکلی محوطه سازی صورت می گیرد. این کف پوش ازنظر رنگ، اندازه و شکل ظاهری در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد.

۴. کف پوش بتنی آراکس

این مدل کف پوش بتنی ازلحاظ صنعتی از استحکام بالایی برخوردار می باشد. لازم به ذکر است که این کف پوش به سه شکل به بازار عرضه می شود. درواقع انواع کف پوش های آراکس شامل کف پوش بتنی آراکس ملاتی، آراکس پاششی و آراکس پلیمری است که هرکدام ویژگی های منحصربه فرد خود را دارا می باشند.

۵. کف پوش بتنی پازلی

کف پوش بتنی پازلی ازجمله مواردی هستند که متراکم سازی اجزاء تشکیل دهنده این گونه کف پوش ها با استفاده از دستگاه ویبراتور انجام می شود و این نوع از کف پوش ها به دو شکل خشک و تر قابل اجرا می باشند.

۶. کف پوش بتنی طرح سنگ

به طورکلی شکل و طرح این نوع از کف پوش ها به صورت سنگی بوده و کاربرد آن در کف پوش پیاده روها و پارک ها می باشد.

مزایای کف پوش های بتنی

کف پوش بتنی با توجه به مزایایی که دارد، در ساختمان های امروزی بسیار کاربرد دارد که این موارد شامل:

به طورکلی کف پوش های بتنی دارای طول عمر بالا است و در برابر انواع آسیب ها، مقاوم است. به همین دلیل مناسب فضاهای پرتردد و صنعتی هم می باشد. در طراحی داخلی نیز این نوع از کف پوش ها کمتر در معرض آسیب بوده و در برابر خراش و ضربه مقاوم می باشند.

کف پوش بتنی نیاز چندانی به نگهداری ندارد درحالی که هزینه نگهداری یا تعمیر آن پائین است. علاوه بر این نظافت آن نیز آسان است و به وسیله مواد شوینده مناسب به راحتی پاک می شود. البته توصیه می شود که از مواردی با پایه اسیدی برای تمیز کردن آن ها استفاده نکنید.

کف پوش بتنی به دلیل جنسی که دارند در برابر آتش مقاوم است و از گسترش آن جلوگیری می کند.

به طورکلی کف پوش های بتنی هماهنگ با محیط زیست بوده و از این لحاظ که در تولید آن از مواد مصنوعی یا بازگشت ناپذیر به طبیعت، استفاده نمی شود، درواقع این نوع از کف پوش ها دوستدار محیط زیست به حساب می آیند.

متأسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند کف پوش بتنی، یک سطح خاکستری رنگ است درحالی که امروزه امکان ایجاد رنگ های متنوعی در بتن وجود دارد. همچنین طراحی کف بتنی، با توجه به شکل بتن، می تواند با انعطاف بالائی صورت بگیرد. بتن به شما امکان می دهد تا به آسانی کف را به هر نحوی که می خواهید بچینید و از رنگ های مختلفی که به شما ارائه می دهد جهت طراحی فضا استفاده کنید.

معایب کف پوش های بتنی

همان طور که میدانید هر محصولی در کنار مزایای متنوعی که می تواند داشته باشد ممکن است معایبی نیز داشته باشد که سنگ فرش های بتنی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با معایبی همراه می باشند.

به طورکلی پوشش سطح که نمایانگر ساختار کلی بلوک بتنی است به مرورزمان دچار تغییر رنگ و تغییر شکل می شود. دراین بین کف پوش های بتنی شسته به صورت طبیعی دارای سوراخ ها و خلل و فرج هستند که می تواند به مرور و با افزایش استفاده آلوده گشته و تغییر رنگ در آن نمایان گردد؛ اما کف پوش های صیقلی نیز وجود دارند که دارای یک لایه محافظ هستند که اما همین مسئله سبب گران تر شدن آن ها نسبت به سایر مدل های کف پوش می شود.

کف پوش های بتنی به راحتی لکه ها (خصوصاً لکه های روغن) را جذب می کنند که برای رفع آن نیاز به محلول های چربی زدا یا شستشو با آب فشارقوی و یا درنهایت جایگزینی بلوک بتنی می باشد. لازم به ذکر است که درزگیرهای بتونه ای هم می توانند لکه ها را بپوشانند اما باید این کار را هرچند سال یک بار انجام داد.

کلام آخر

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای وبلاگ پرشین سازه در حوزه آشنایی با کف پوش های بتنی و انواع آن می باشد. همان طور که تا بدین جای مقاله مطالعه کردید کف پوش های بتنی ازجمله مصالح پرکاربرد و درعین حال مقرون به صرفه بوده و تنها شامل یک رنگ خاکستری تیره و بی روحی نمی باشد بلکه در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار کشور موجود می باشد. در پایان امیدواریم که مقاله جامع پیش رو برای شما مفید واقع شده باشد.

دکمه بازگشت به بالا