بین الملل

ادعای خبرنگار وال استریت درباره تغییر مطالبات پادمانی ایران در احیای برجام

به گزارش اکو ایران، عصر پنجشنبه گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران به این موضع پاسخ رسمی دادند آمریکا با این حال، به نظر می رسد در واکنش به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام، اختلاف بر سر چندین موضوع، به ویژه پرونده پادمن، مایه دلسردی مقامات و دیپلمات های غربی شده است.

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال که مذاکرات را از نزدیک دنبال می‌کند، در صفحه توئیتر خود نوشت: «چند منبع تأیید می‌کنند که ایران علاوه بر پرسش‌های اطمینان‌بخش و درخواست‌های تحریم، بسته شدن پادمان‌ها را به روزنامه رسمی خود اضافه کرده است. به گفته وی: «این موضوع تا حدودی یکی از راه‌های پیشرفت مذاکرات در آن حوزه را معکوس می‌کند. ایران در اولین پاسخ خود به متن چند هفته پیش اتحادیه اروپا، الزامات خود را به‌صراحت بیان نکرد. در مورد پادمان ها، و هیچ شفافیت کاملی در مورد درخواست ایران برای پادمان وجود نداشت.

وی بر اساس اظهارات منابع خود ادامه داد که درخواست ایران برای حمایت فراتر از این دیدگاه ساده است که اگر این پرونده بسته نشود، «روز اعدام مجدد» وجود نخواهد داشت. طبق نوشته وی، به نظر می رسد موضع فعلی با مواضع قبلی قبل از اوت، زمانی که ایران خواهان تضمین اولیه بود که تحقیقات پادمان قبل از روز اجرای مجدد بسته خواهد شد، متفاوت است. او استدلال کرد که به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد این تحقیقات را در دوره‌های موقت توافق – نه در روز اجرای مجدد – به حالت تعلیق درآورد.

نورمن می نویسد که او نمی داند که آیا امکان تعلیق پرونده تحقیقات وجود دارد یا خیر [ادعایی] موارد فوق تا پایان مدت موقت قرارداد وجود خواهد داشت یا خیر. او فکر می‌کند که عقب‌نشینی ادامه خواهد داشت، حتی اگر در حال حاضر با سرعت بالا یا با هدف زیادی انجام شود، و به زودی کسی برای مذاکرات بیشتر در هواپیما خواهد بود. وی همچنین مدعی شد که ایران در آخرین پاسخ ارسالی تهران خواهان تغییراتی در متن است. وی به نقل از یک دیپلمات اروپایی، پاسخ ایران را ناامیدکننده و فراتر از حد انعطاف اروپا دانست و تاکید کرد: زمانی که می‌توانستیم این پرونده را ببندیم، قطعاً پاسخ غیرمنطقی گرفتیم، به این معنی که ایران درخواست لغو توافق احتمالی یا لغو آن را دارد. یعنی آن را بدون نتیجه رها کنیم».

پیش از این یک مقام آمریکایی در مصاحبه با آسوشیتدپرس مدعی شده بود که ما در حال بررسی اظهارات ایران هستیم و از طریق اتحادیه اروپا پاسخ خواهیم داد، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست و چشم انداز بازگشت به توافق هسته ای 2015 را به تاخیر انداخته است. .

310310

دکمه بازگشت به بالا