اسلب چیست ؟

اسلب چیست؟ یک محصول میان خطی و نیمه نهایی فولاد است که از فرایند نورد شمش و یا فرایند ریخته گری پیوسته حاصل می­شود. سطح مقطع اسلب‌ها بر خلاف شمشه و شمشال مربعی نیست بلکه مستطیلی بوده و به عنوان ماده اولیه برای ساخت محصولات نورد تخت از جمله کویل و ورق نورد گرم، استفاده می شود. این مقاله در مورد اسلب، روش‌های تولید آن، کاربردها و برخی نکات مربوط به ورق اسلب توضیح داده خواهد شد.

ابعاد استاندارد تختال فولادی

اسلب، به ‌عنوان یک محصول فولادی مستطیل شکل دارای عرض بین ۶۵۰ میلی‌متر تا حداکثر ۲۰۰۰ میلی‌متر، ضخامت ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر و طول متغیر ۴ تا ۱۲ متر است. سایز تولیدی این محصول بستگی به کاربرد دارد که بالاترین نرخ تولید این محصول دارای ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر، عرض ۱۲۵۰ میلی‌متر (یک متر و ۲۵ سانتی‌متر) و طول ۱۲ متر است. اسلب دارای بازار محدود است و در دنیا سالیانه در حدود بیست میلیون تن اسلب تولید و در چرخه خرید فروش قرار می‌گیرد. اسلب به ‌عنوان یک محصول فولادی مستطیل شکل دارای عرض بین ۶۵۰ میلی‌متر تا حداکثر ۲۰۰۰ میلی‌متر، ضخامت ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر و طول متغیر ۴ تا ۱۲ متر است و برای تولید انواع محصولات تخت فولادی مثل ورق، صفحات و کویل و همچنین در صنعت ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود.

کاربردهای اسلب

بیلت، بلوم و اسلب، نام تجاری ۲۲ محصول فولادی می‌باشد که آن‌ها را در ساخت انواع مختلف مقاطع و محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌دهند. از اسلب برای تولید انواع محصولات تخت فولادی مثل ورق، صفحات و کویل و همچنین در صنعت ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود؛ به همین دلیل نرخ اسلب، در و سایر محصولات تولید شده از آن اثرگذار است. با توجه به ابعاد استاندارد اعلام ‌شده، ضخامت این ورق فولادی بسیار کم است، به طوری که ممکن است باعث بروز مشکل هنگام برش شود و نیاز باشد برای برش از دستگاه‌هایی با امکانات بالا استفاده کرد.

1.روش کوره بلند، کنور تور (روش سنتی) روش کوره بلند، یک روش سنتی است که از احیا غیرمستقیم برای تولید اسلب استفاده می¬شود. با توجه به اینکه ایران دارای منابع زغال‌سنگ مرغوب است این روش یک روش کاربردی است. در ابتدا سنگ‌آهن همراه با آهک و کک را وارد کوره بلند می‌کنند و آهن خام (چدن مذاب) استخراج می‌شود. برای از بین بردن ناخالصی‌های فولاد مذاب به ‌دست ‌آمده از آهن خام، با حذف کربن و اضافه کردن اکسیژن فولاد خام به دست می‌آید. در ادامه در واحد ریخته‌گری مداوم، مذاب به داخل قالب ریخته می‌شود با جدا کردن محصول از قالب و عملیات پاشش آب‌ خنک تختال خنک شده و به شمش منجمد تبدیل می‌شود. در انتها با برش‌های مختلف می‌توان به طول‌های موردنظر اسلب دست‌ یافت.

2.کوره الکتریکی روش دو تولید فولاد، استفاده از کوره‌های الکتریکی و ذوب مجدد قراضه آهن و فولاد هست، در این روش سبدهای آهن در داخل کوره ریخته می‌شود. به دلیل کمبود منابع قراضه در جهان و نیز رشد فزاینده قیمت آن در طول سال‌های گذشته، در این روش به همراه قراضه از آهن اسفنجی نیز برای ذوب در کوره استفاده می‌شود؛ بنابراین هم‌زمان با ذوب‌آهن قراضه‌ها، ترکیبی از آهن اسفنجی و مواد سرباره‌ساز مثل کک، بنتونیت، آهک و سایر مواد افزودنی از قسمت بالای کوره به ذوب افزوده می‌شود و بعد از نمونه‌گیری، با اضافه کردن اکسیژن، ناخالصی‌ها به‌ ویژه کربن در مذاب اکسید می‌شوند. در نهایت با همگن‌سازی فولاد مذاب تولید می‌شود. در واحد ریخته‌گری، فولاد مذاب به داخل قالب مسی آبگرد ریخته و سپس با پاشش آب‌ خنک به شمش فولادی منجمد تبدیل می‌شوند.

3.کوره القایی روش کوره القایی به دلیل استفاده از برق، الکترود و مواد افزودنی هزینه بالایی را به همراه خود دارد، از طرف دیگر در این کوره‌ها دو مشکل وجود دارد که باعث شده است در فولادسازی ایران مورد استفاده قرار نگیرند. مشکل اول این است که کوره القایی به‌ خوبی نمی‌تواند اکسیژن را کنترل کند و همین امر باعث عیوبی در محصول می‌شود، چراکه به دلیل قلیان اکسیژن محلول در مذاب اکسید شدن فرو آلیاژ پیش می‌آید. مشکل دوم این روش، فسفر زدایی و گوگردزدایی کوره القایی است. با وجود اینکه در جهان از روش کوره بلند برای تولید فولاد خام و اسلب استفاده می‌کنند اما به دلایل متعددی استفاده از روش کوره الکتریکی در ایران توجیه‌پذیر است که کوره‌های قوس الکتریکی فولاد خوزستان از جمله کوره‌های با ارزش در زمینه تولید اسلب است.

کارخانه‌های تولید اسلب در ایران

با توجه به اینکه اسلب در بین محصولات فولادی جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است در کارخانه‌های ذوب ‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان، فولاد مبارکه اصفهان و چادرملو تولید می‌شود که کارخانه فولاد هرمزگان در خصوص تولید اسلب شناخته ‌شده است؛ اسلب تولیدی در این کارخانه‌ها ضخامتی بین ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر دارد و طول آن ۴، ۶، ۱۰ و ۱۲ است. با توجه به اینکه از چند سال اخیر تاکنون تولید این محصول با رعایت استانداردهای جهانی تولید می‌شود به کشورهای مختلف آسیایی و حتی اروپایی صادر می‌کند، قیمت آهن کیلویی که از اسلب تهیه می شود، به برند آن بستگی دارد.

سنگ‌ اسلب چیست؟

سنگ‌های اسلب امروزه به صورت وسیعی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. نتیجه‌ی حاصل از یکی از انواع برش سنگ، سنگ اسلب است که ابعاد نسبتاً بزرگی دارد. در این مقاله از همیارسنگ به انواع سنگ اسلب، ویژگی‌ها، ابعاد و کاربردها، علت تهیه‌ی و ابزارهای برش آن می‌پردازیم. طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین: “اسلب، از محصولات فولادی است که در کارخانه‌های متعدد کشور تولید و از آن برای ساخت ورق‌های آهنی استفاده می‌شود. به‌طورمعمول ضخامت اسلب‌ها بین 180 تا 300 میلی‌متر است و در طول‌های مختلف 6، 10 و 12 تولید و در بازار عرضه می‌شود و معمولا خریداران اصلی این محصول کارخانه های تولید ورق هستند.”

سنگ‌های اسلب چه نوع سنگ‌هایی هستند؟

به سنگی که عرض آن بالاتر از 70 سانتی‌متر باشد سنگ اسلب می‌گویند. سنگ‌های مختلف از جمله گرانیت، مرمریت، کوارتز، مرمر طبیعی و تراورتن پس از اینکه به صورت سنگ کوپ از معدن استخراج می‌شوند در قطعاتی با ابعاد بزرگ برش می‌خورند به این سنگ، سنگ اسلب گفته می‌شود. برای مشاهده انواع سنگ ساختمان و استعلام قیمت و خرید اهن انلاین آهن رسان به صفحه آهن رسان مراجعه کنید. این برش معمولا توسط اره انجام می‌گیرد و با ضخامت 2 سانتی برش انجام می‌پذیرد. فرآیند برش و صیقل دادن این سنگ‌ها دشوار و حساس است و حمل و نقل آن‌ها نیز سخت هست به همین دلیل نسبت به سنگ‌های دیگر گران‌تر هستند.

انواع سنگ‌های اسلب

از پرطرفدارترین انواع سنگ اسلب به موارد زیر می‌توان اشاره نمود: سنگ اسلب گرانیت سنگ اسلب گرانیت نوعی سنگ آذرین درونیست که به سنگ خارا نیز شهرت دارد. گرانیت از جمله سنگین‌ترین سنگ‌هاست که با این وجود دارای استحکام و مقاومت بالایی می‌باشد.  سنگ گرانیت سطحی با طرح کاملا یکسان دارد و هم چنین تنوع رنگی و طرحی به نسبت خوبی دارد که دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد.  این سنگ به رنگ‌های سفید، خاکستری، قرمز، صورتی، سبز، آبی و سیاه یافت می‌شود. برای مشاهده انواع سنگ گرانیت و استعلام قیمت به صفحه همیارسنگ مراجعه کنید. سنگ اسلب تراورتن سنگ اسلب تراورتن از جمله سنگ‌های تزئینی پرطرفدار می‌باشد که در دسته سنگ‌های آهکی متخلخل قرار می‌گیرد.

سنگ‌های تراورتن به دلیل تنوع رنگی و الگوهای فراوانی که دارند انتخابی ایده‌آل و مناسب برای طراحی نمای ساختمان‌ها، دیوارها و کف می‌باشند. برای مشاهده انواع سنگ تراورتن و استعلام قیمت به صفحه همیارسنگ مراجعه کنید. سنگ اسلب مرمریت سنگ اسلب مرمریت گونه‌ای از سنگ‌های دگرگونیست که از دگرگونی سنگ آهک به وجود آمده است.  از این سنگ در ساختمان‌های لوکس برای مصارف خارجی و داخلی هم چون پله‌ها، کف، ستون، دیوار‌ها و … استفاده می‌شود.  این سنگ دارای تنوع رنگی بالا و قابل توجه‌ای می‌باشد. در رنگ‌های قرمز، کرم، قهوه‌ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و… یافت می‌شود. برای مشاهده انواع سنگ مرمریت و استعلام قیمت به صفحه همیارسنگ مراجعه کنید.

سنگ اسلب مرمر (اونیکس) این سنگ گران‌ترین جنس سنگ اسلب ساختمانی بوده و با زیبایی خیره کننده خود و خاصیت عبور نور از بافت شفافش بی رقیب است. کاربرد آن می‌تواند در کف و دیوار باشد. برای مشاهده انواع سنگ تراونیکس و استعلام قیمت به صفحه همیارسنگ مراجعه کنید. سنگ اسلب چینی (کریستال) سنگ اسلب چینی گزینه ای بسیار مناسب برای اسلب ها بر روی دیوار، کف، رویه کابینت، رویه میز جلو مبلی و میز ناهار خوری هستند. ویژگی‌هایی همچون جذب آب پایین، رنگ روشن، رگه‌های در امتداد و زیبا، مقاومت مناسب باعث شده است تا از این سنگ روشن استفاده فراوان شود.

سنگ اسلب لایم استون این سنگ از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه، خراش و گرما برخوردار است که بهترین گزینه برای سنگ کابیت و اپن منازل می‌باشد. برای مشاهده انواع سنگ لایم استون و استعلام قیمت به صفحه همیارسنگ مراجعه کنید. همان‌طور که در بالا مطالعه کردید، اطلاعات مناسبی از اسلب به‌عنوان یک ورق فولادی در اختیار شما قرار گرفت و با خواندن دیگر مقالات موجود می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد محصولات فولادی نیمه ساخته مثل شمش، بیلت و بلوم کسب کنید. اگر سوال یا ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد همین حالا مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود و همچنین اگر شما هم پیشنهادی دارید برای ما ارزشمند است، پس لطفاً با ما در میان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا