برترینهای کسب و کارعمومی

انواع اتصالات هیدرولیک

اتصالات هیدرولیک قطعاتی هستند که از آنها برای اتصال شیلنگ و لوله در سیستم های هیدرولیک استفاده می کنند. تجهیزات هیدرولیک معمولا تحت فشار بالا کار می کنند و اغلب سیستم ثابتی نیستند. درنتیجه،اتصالات هیدرولیکی باید برای عملکرد ایمن و موثر در سیستم های مورد نظر محکم،متنوع و مطمئن باشند.این اتصالات معمولا از نظر ابعاد،ساخت و درجه فشار استاندارد هستند.

Types of hydraulic connections

این اتصالات را براساس نوع اتصال و کاربرد تفکیک می کنند.

نوع اتصال

اتصالات هیدرولیکی را به روش های مختلفی متصل می کنند که این عمل با توجه به مزیت و سهولیت استفاده از آن اتصالات انجام می گیرد.

اتصالات فشرده سازی

اتصالات فشرده سازی همه نوع اتصالاتی را شامل می شود که از نیروی تراکمی برای اتصال لوله یا شیلنگ به قطعه اتصال استفاده می کنند.

اتصالات فشرده سازی استاندارد

این اتصالات از یک واشر،حلقه یا بست فلزی استفاده می کنند که از یک مهره روی لوله یا شیلنگ به واسطه فشرده سازی تشکیل می شود. فشرده سازی معمولا با بستن مهره روی اتصال دورتا دور لوله انجام می گیرد که این کار باعث فشرده سازی داخل لوله می شود.

اتصالات گازانبری (Bite-type)

اتصالات گازانبری اتصالات فشرده سازی با یک حلقه تیز هستند که وقتی فشرده می شوند شیلنگ یا لوله را گاز می گیرند. این اتصالات مانند اتصالات فشرده سازی استاندارد نیاز به ابزار خاصی برای نصب ندارد اما اتصال محکم تری ایجاد می کند.

اتصالات چنگکی مکانیکی

اتصالات چنگکی مکانیکی از دو مهره تشکیل می شوند.مهره عقبی درحالی که به مهره جلویی فشار وارد می کند لوله و شیلنگ را محکم می کند. از این اتصالات می توان چندین بار بدون هیچ گونه آسیب دیدگی استفاده کرد. آنها از مقاومت بسیار خوبی در برابر ارتعاشات میکانیکی برخوردار هستند.

اتصالات ماسوره ای

اتصالات ماسوره ای از یک بدنه مخروطی شکل و نامنظم تشکیل می شود. اتصالات ماسوره ای نسبت به اتصالات فشرده سازی استاندارد با فشار بالاتری سروکار دارند.

اتصالات کریمپ

اتصالات کریمپ با قرار گرفتن شیلنگ روی انتهای لوله ای شکل و پیچیدن به دور آن بواسطه یک مهره ماسوره ،حلقه یا سوکت کار می کند. این اتصالات معمولا نیاز به ابزار و ماشین آلات شیار دار برای ایجاد اتصال دارند.

همانطورکه قبلا عنوان کردیم اتصالات هیدرولیک انواع بسیاری از اتصالات را شامل می شود که در قسمت بالا چندین مورد را با ذکر توضیح عنوان کردیم و درادامه فقط به ذکر نام آنها اکتفا می کنیم:

 • اتصالات فلنجی
 • اتصالات پوش
 • اتصالات دارای رزوه

کاربرد اتصالات هیدرولیکی در صنعت

از اتصالات هیدرولیک فشار قوی بسیار متنوعی (مانند آداپتور،کوپلینگ،اسلیو،پلاگ و غیره) در سیستم های هیدرولیک استفاده می کنند و از آنجایی اساس کار صنایعی مانند پتروشیمی، زغال سنگ و ساخت و ساز مبتنی بر سیستم های هیدرولیک است ،درنتیجه اتصالات هیدرولیک در صنعت کاربرد بسیار وسیع و گسترده ای دارند.

مشخصات سایز

یکی از مهم ترین پارامترها در انتخاب اتصالات مناسب سایز آنها است و در انتخاب و خرید اتصالات باید به سایز آنها توجه کرد ، یعنی اگر اتصالات مورد نظر بزرگتر یا حتی کوچکتر از سایز مناسب لوله یا شیلنگ باشند اتصال موفقی نخواهیم داشت و با خطر نشتی یا عدم عملکرد مناسب دستگاه مواجه می شویم. دو سیستم اندازه گیری متریک (mm) و انگلیش (“) برای اندازه گیری این اتصالات وجود دارد. سایز اتصالات هیدرولیک را اندازه شیلنگ یا لوله ای که قرار است متصل شود تعیین می کند.

اتصالات هیدرولیکی در درجه دما و فشار خاصی کار می کنند که براساس طراحی و تولید انها است. درجه فشار کاری که به اتصالات درطول کار وارد می شود معمولا به صورت پوند بر اینچ مربع (psi) تعریف می شود. درجه فشار بالاتر یا پایین تر از میزان تعریف شده در عملکرد مناسب سیستم اختلال ایجاد می کند. درجه دمای کاری را در این اتصالات برحسب سیلسیوس یا کلوین تعریف و اندازه گیری می کنند. دراین مورد نیز درجه دمایی بالاتر یا پایین تر از حد مطلوب و مناسب اتصالات سیستم را با مشکل مواجه می کند.

مواد نیز مانند فاکتورهای بالا اهمیت بسزایی در انتخاب اتصالات هیدرولیک فشار قوی مناسب دارد. در ساخت این اتصالات موادی بکار می رود که در مقابل فرسایش شیمیایی و شرایط محیطی مقاوم است. تولیدکنندگان از موادی مانند آلومینیوم، برنج، چدن، استیل و استنلس استیل در ساخت اتصالات هیدرولیک استفاده می کنند.

سوال های متفاوت در مورد اتصالات هیدرولیک

انواع مختلف اتصالات هیدرولیک چیست؟

دو نوع اتصالات هیدرولیک اصلی به نام اتصالات کرایم و اتصالات اتصال دهنده فیلد وجود دارد . همانطورکه از اسمش مشخص است، اتصالات اتصال دهنده فیلد یا اتصالات شیلنگ قابل استفاده مجدد از یک سوکت و یک پستانک تشکیل می شوند و بدون نیاز به کرامپر به محل مورد نیاز متصل می شود.

اتصالات هیدرولیک چیست؟

از اتصالات هیدرولیک برای اتصال شیلگ هیدرولیک به قطعات هیدرولیک مانند سیلندر،پیپ،لوله یا انواع مختلفی از شیلنگ های هیدرولیک استفاده می کنند. انواع مختلف اتصالات هیدرولیک امکان جریان مایع عبوری از شیلنگ را فراهم، جریان آن را تغییر یا ترکیب می کند.

چگونه اتصالات را از دیگر انواع اتصالات تشخیص دهیم؟

 • مرحله اول-تشخیص می دهیم دنده موازی است یا مخروطی
 • مرحله دوم- تشخیص پیچ یا فاصله بین دو دنده
 • مرحله سوم-تشخیص سایز
 • مرحله چهارم- تشخیص دنده

JIC در اتصالات به چه معناست؟

درجه فلر و دنده موازی کار می کنند 37 (یا شورای صنعت مشترک) اتصالات فشرده سازی هستند که با سطح آببندی JIC اتصالات جنس این نوع اتصالات معمولا از برنج،آلیاژ نیکل،کربن و استلنس استیل است. اتصالات هیدرولیکی جی آی اس معمولا در سیستم هایی بکار می رود که با فشار بالا کار می کنند. مثال هایی از سیستم هیدرولیک به شرح زیر است:

 • بالابر هیدرولیکی:از بالابرهیدرولیکی برای جابجاکردن کردن عمودی کالا یا انسان استفاده می کنند.
 • ترمز هیدرولیکی:سیستم ترمز وسال نقلیه یک مثال خوب برای سیستم های هیدرولیک است.
 • فرمان هیدرولیک
 • جک هیدرولیک
 • تجهیزات سنگین:تجهیزات سنگین به ماشین الات و وسایل نقلیه مورد استفاده در صنایع سنگین مانند ساخت و ساز ،راه سازی،استخراج معادن،صنایع دفاعی و جنگ افرازی اطلاق می شود.
 • هواپیماها
 • کمک فنر هیدرولیک

در طراحی سیستم های هیدرولیک از چه رنگ هایی استفاده می کنند؟

در طراحی سیستم های هیدرولیک همیشه از سه رنگ زرد،سبز و آبی استفاده می کنند.

بهترین نوع اتصال های هیدرولیک کدام است؟

درمیان اتصالات هیدرولیک، آببندی اورینگ بهترین نوع اتصالات است. جنس آببندی اورینگ از استلنس استیل و استیل روکش دار است که در برابر خوردگی و پوسیدگی از مقاوت بسیار بالایی برخوردار است. در ماشین آلات و سیستم های دقیق و حساس معمولا از سطح آببندی اورینک استفاده می کنند که معمولا بهترین انتخاب است.

سایز اتصالات هیدرولیکی را چگونه مشخص می کنند؟

برای مثال شیلنگی با قطر 6 بیانگر سایزاتصالات هیدرولیک را براساس قطر داخلی شیلنگ هیدرولیک مشخص می کنند. برخلاف لوله هیدرولیک که اندازه آن را براساس قطر بیرونی اش مشخص می کنند.

شش قطعه اصلی در سیستم های هیدرولیک را نام ببرید؟

قطعات اصلی قسمت پمپ سیستم هیدرولیک به شرح زیر است:

 1. مخزن
 2. فیلتر
 3. شات آف ولو یا شیر قطع کننده
 4. شیر کنترل
 5. شیر اطمینان
 6. فیوز هیدرولیک و آکومولاتور
دکمه بازگشت به بالا