بین الملل

برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی به دعوت ایران، عراق و عربستان

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین اخبار ما، نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی به صورت مجازی روز گذشته (نهم مرداد ماه) و در پی هتک حرمت‌های اخیر قرآن کریم در سوئد و دانمارک و به منظور رسیدگی به این اقدامات هتاکانه برگزار شد.

سه‌شنبه شب سوم مرداد ماه بود که ناصر کنعانی از موافقت سازمان همکاری اسلامی با برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه این سازمان برای بررسی اهانت‌های اخیر به قرآن کریم شد و حسین امیرعبداللهیان هم در توئیتر از توجه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و همراهی وزرای خارجه با پیشنهاد مشترک ایران و عراق در برگزاری این نشست قدردانی کرد و هدف از برگزاری این نشست را اقدامی مؤثر و بازدارنده در عدم تکرار اهانت به قرآن کریم و سایر کتب آسمانی خواند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه نهم مرداد ماه در نشست خبری مشترک به همراه «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه از برگزاری نشست فوق العاده مجازی وزرای خارجه کشورهای اسلامی از مبدأ جده در ساعت ۱۶:۳۰ در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و دانمارک خبر داد و هدف از برگزاری این نشست که به پیشنهاد ایران، عراق و عربستان با همراهی وزرای خارجه کشورهای اسلامی برگزار می‌شود را بررسی اهانت به کتب آسمانی و قرآن و ارسال پیامی قوی و بازدانده به صورت جمعی به دولت‌ها و کشورهایی خواند که با اجازه دادن به هتک حرمت کتب آسمانی به افراط گرایی و خشونت دامن می‌زنند.

وی گفت: امیدواریم که این نشست پیامی قوی در راستای حمایت از ارزش‌ها و مقدسات و احترام به کتب الهی و جلوگیری از هتک حرمت به آنها داشته باشد.

این نشست در نهایت برگزار شد و حسین امیرعبداللهیان هم از جمله سخنرانان این نشست مجازی بود. وی در سخنان خود قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی را مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی خواند و گفت: این اقدامات باید جرم انگاری شود.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نشست دو پیشنهاد مطرح کرد: اول، اعزام هیأتی از سازمان همکاری اسلامی به کشورهای سوئد و دانمارک با حضور دبیرکل برای دیدار با مقامات رسمی این دو کشور و انتقال نگرانی عمیق و حساسیت بالای دولت‌ها و امت اسلامی در زمینه اقدامات موهن اخیر در این کشورها و درخواست اشد مجازات مرتکبان اعمال نفرت‌پراکنانه و اسلام‌ستیزانه اخیر در آنها و تحویل مجرمان به دستگاه قضائی کشورهای اسلامی و پیشنهاد دوم رسیدگی فوری مجمع فقه اسلامی سازمان به این موضوع مهم با دستورکار پیشنهاد راهکارهایی برای جرم انگاری این قبیل اقدامات موهن در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی و نیز فتح باب گفت‌وگوی بین‌الادیانی با سران مذاهب در سوئد و دانمارک یا حتی در سطح اتحادیه اروپا به منظور بهره‌برداری از ظرفیت بالای نهادهای مذهبی طرفین در راستای تعدیل شرایط فعلی. (اینجا بخوانید)

وزیر امور خارجه همچنین خواستار مجازات عاملان این اقدام و در صورت تکرار، کاهش یا قطع‌ روابط و تحریم‌ خرید‌ کالا از این کشورها شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین با استناد به مصوبات چهل و هشتمین نشست شورای وزیران امور خارجه این سازمان در اسلام آباد از دبیرکل خواست هر چه سریع‌تر نسبت به انتصاب فرستاده ویژه سازمان در امور اسلام هراسی اقدام کند و افزود: دولت‌ها و امت اسلامی، در صورت تکرار این اقدامات در هر یک از کشورها، طبعا گزینه‌ای جز کاهش سطح روابط دیپلماتیک و یا حتی قطع روابط دیپلماتیک و تحریم کالاهای آن کشور را در مقابل خود نخواهند داشت.

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی هم در این نشست ضمن محکوم کردن سوزاندن قرآن در سوئد و دانمارک، از همه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواست که گام‌های عملی را برای مقابله با این تعرض و تعدی به قرآن کریم بردارند.  

حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در اظهاراتی از عربستان و ایران برای برگزاری این نشست قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان دوشنبه شب (نهم مرداد ماه) در گزارشی توئیتری در این باره نوشت: امروز نشست مجازی وزرای خارجه سازمان‌همکاری‌ اسلامی در بررسی اهانت‌ به قرآن‌کریم در دانمارک و سوئد به پیشنهاد ایران، عراق و عربستان برگزار شد. پیشنهاد جرم‌انگاری بین‌المللی این اقدامات، اعزام هیأتی از OIC (سازمان همکاری اسلامی) به این دو‌ کشور، اشد مجازات‌ عاملین و در صورت تکرار، کاهش یا قطع‌ روابط و تحریم‌ خرید‌ کالا را مطرح کردم.

به گزارش فارس، در این نشست قطعنامه‌ای تحت عنوان «تکرار حادثه هتک حرمت و سوزاندن قرآن کریم در سوئد و دانمارک» به تصویب رسید. در این قطعنامه آمده بود که این نشست به دعوت عربستان سعودی رئیس اجلاس چهاردهم سازمان همکاری اسلامی، جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. 

در قطعنامه مذکور همچنین ضمن محکومیت قاطعانه اقدامات موهن اخیر در تعدادی از کشورهای اروپایی (سوئد و دانمارک) علیه نسخ قرآن کریم به عنوان مصادیق آشکار اسلام هراسی و سوءاستفاده از حقوق بشر، بر ضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه به منظور توقف این قبیل اقدامات هنجارشکنانه و موهن، جرم انگاری این قبیل اقدامات از جمله در فضای مجازی و درخواست از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی به منظور تعیین فرستاده ویژه در امور اسلام هراسی و درخواست از دبیرکل سازمان ملل متحد برای انتصاب گزارشگر ویژه در امور اسلام هراسی تأکید شد.

سازمان همکاری اسلامی همچنین پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای واکنش به سیاست‌های سوئد و دانمارک را مورد پذیرش قرار داد و اعلام کرد که هیأتی را در اعتراض به تداوم روند هتک حرمت قرآن کریم به اتحادیه اروپا می‌فرستد. (اینجا بخوانید)

پس از آنکه «سلوان مومیکا» تبعه سوئدی – عراقی ۲۹ تیر ماه برای دومین بار اقدام به هتک حرمت قرآن کریم آن هم با چراغ سبز پلیس سوئد کرد، حسین امیرعبداللهیان و فؤاد حسین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق در گفت‌وگویی تلفنی ضمن محکوم کردن این اقدامات خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی شدند. امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با «حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی بر برگزاری این نشست تأکید کرد. وزیر خارجه ایران در گفت‌‌وگوی تلفنی با برخی همتایان بر برگزاری این نشست تأکید کرد.

 «سلوان مومیکا» ۳۷ ساله شهروند سوئدی – عراقی با حمایت پلیس سوئد در هفتم تیر ماه اقدام به اهانت به قرآن کریم کرد و ۲۹ تیر ماه و برای دومین بار این اقدام هتاکانه را مجددا تکرار کرد.در ادامه این اهانت‌های سریالی، یک گروه راست‌افراطی در دانمارک در اقدامی توهین‌آمیز یک روز بعد و در ۳۰ تیرماه نسخه‌ای از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در «کپنهاگ» پایتخت دانمارک سوزاند و این اقدام هتاکانه در دانمارک روز دوشنبه دوم مرداد ماه و همچنین سه‌شنبه سوم مرداد ماه نیز تکرار شد. روز گذشته (نهم مرداد ماه) نیز بار دیگر این تبعه سوئدی – عراقی به همراه شخص دیگری اقدام به سوزاندن نسخه‌ای از قرآن در مقابل پارلمان سوئد کردند.

این اقدام هتاکانه برای سومین بار در یک ماه اخیر در سوئد در حالی صورت گرفت که وزارت امور خارجه سوئد روز یکشنبه هشتم مرداد ماه در بیانیه‌ای مدعی شد این کشور هرگونه اقدام اسلام‌هراسانه را به شدت رد کرده و هتک حرمت قرآن یا هر کتاب مقدس دیگر، توهین‌آمیز بوده و بی‌احترامی به شمار می‌آید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم هم روز دوشنبه نهم مرداد ماه به هتک حرمت مجدد قرآن کریم در سوئد واکنش نشان داد و اعلام کرد: باز هم ۲ میلیارد مسلمان و همه مردم آزاده جهان با چشمانی اشکبار، امروز شاهد هتک حرمت قرآن کریم بودند. 

سازمان همکاری اسلامی همچنین اول مرداد ماه نیز فعالیت نماینده پادشاهی سوئد در این سازمان را به دلیل هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم به حال تعلیق در آورد. سازمان همکاری اسلامی طی بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد، اعلام کرد: «دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی به دولت سوئد اعلام کرد که تصمیم گرفته تا فعالیت نماینده ویژه دولت پادشاهی سوئد در سازمان همکاری اسلامی را متوقف کند».

پیش از این جمعی از کاربران فارس من با تشکیل کمپینی خواستار برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی برای تحریم سراسری سوئد توسط کشورهای مسلمان شدند.

البته در پی این اقدامات هتاکانه کشورهای مسلمان اقدام به احضار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های سوئد و دانمارک و ابلاغ اعتراض شدید خود به این اقدامات هتاکانه کردند. 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا