برترینهای کسب و کارعمومی

تفاوت اسنوکر ایرانی و انگلیسی

«تفاوت اسنوکر و بیلیارد چیست؟» اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما این دو بازی بسیار متفاوت هستند و وقتی با اصول هر کدام آشنا شوید به سختی می‌توان آنها را اشتباه گرفت. در زیر ابتدا به تعریف بیلیارد و اسنوکر می پردازیم و سپس سه فرق بیلیارد با اسنوکر را توضیح می دهیم تا شما به راحتی اختلاف این دو نوع بازی را تشخیص دهید.

بیلیارد چیست؟

بیلیارد معمولاً با یک توپ سیاه، ۷ توپ زرد، ۷ توپ قرمز و یک توپ سفید بازی می شود، اما بسته به نوع بازی می تواند متفاوت باشد. بیلیارد روی یک میز با ۶ پاکت(pockets ) بازی می شود. و دو نوع سبک پاکتی است که در میزهای بیلیارد استفاده می شود.

اسنوکر چیست؟

اسنوکر با ۱۵ توپ قرمز، ۶ توپ رنگی و ۱ توپ نشانه یا بازی می شود. از تفاوت های مهم می توان به بزرگی توپ ها و نسبت به بیلیارد اشاره کرد، اما ۶ پاکت(pockets ) روی میز اسنوکر کوچکتر از  بیلیارد است. سه فرق بیلیارد با اسنوکر در قوانین بازی های بیلیارد  ، سبک میز ها و لوازم جانبی می باشد.

تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین

 اصلی ترین تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین بازی می باشد. انواع مختلفی از بیلیارد وجود دارد، اما در سبک انگلیسی کلاسیک شامل ۷ توپ زرد، ۷ توپ قرمز، یک توپ سفید و یک توپ سیاه است. توپ‌های قرمز و زرد داخل یک مثلث  قرار می‌گیرند و توپ سیاه در مرکز بالایی قرار دارد. توپ سفید در انتهای مخالف جدول قرار می گیرد. بازی اول با ضربه زدن به توپ سفید با چوب بیلیارد شروع می کند و هدف آن شکستن مثلث توپ در انتهای دیگر است. اگر یکی از توپ های رنگی را در پاکت قرار دهید، اکنون رنگ بازی شما آن توپ است و می توانند با استفاده از توپ سفید، یکی دیگر را در پاکت قرار دهید. حرکت شما زمانی به پایان می رسد که در زدن توپ سفید ناموفق باشید، یا محل توپ رنگی حریف را تغییر دهید یا توپ از روی میز خارج می شود. هنگامی که تمام توپ های رنگی بازیکن در پاکت ها قرار می گیرند، باید توپ سیاه را برای برنده شدن داخل پاکت  که اعلام می نماید قرار دهید. اگر بازیکن قبل از پایان بازی توپ سیاه را داخل پاکت بیندازد، بازی تمام شده و شکست خورده است.

اسنوکر یک بازی پیچیده ای است. هدف کاربر ضربه زدن به توپ سفید است تا به توپ های رنگی  برخورد کرده و باعث افتادن آنها در یکی از شش پاکت شود. برای دریافت امتیاز های قانونی از توپ ها طبق قوانینی که در زیر توضیح داده شده است، یا زمانی که حریف مرتکب اشتباه شود، تعلق می گیرد. توپ‌های اسنوکر رنگ  زرد، سبز، قهوه‌ای، آبی، صورتی و مشکی هر کدام دارای امتیاز متفاوتی هستند و همگی در موقعیت خاصی روی میز قرار می‌گیرند. ۱۵ توپ قرمز داخل یک مثلث در سمت لبه میز قرار می گیرند. بازیکنان به نوبت از برای ضربه زدن به توپ سفید استفاده می کنند تا یک توپ قرمز داخل پاکت قرار دهند. اگر موفق به قرار دادن یکی از توپ ها شوید،برای بدست آوردن امتیازها یک توپ رنگی هم باید داخل پاکت قرار دهید. به ترتیب امتیاز زرد (۲)، سبز (۳)، قهوه ای (۴)، آبی (۵)، صورتی (۶)، و مشکی (۷) است و در کل بین هر توپ رنگی، باید یک توپ قرمز قرار دهند. پس از نوبت هر بازیکن، توپ‌های قرمز در پاکت ها باقی می‌مانند اما توپ‌های رنگی به موقعیت اصلی خود باز می‌گردند. برنده بازیکنی است که در پایان بیشترین امتیاز را کسب کند.

فرق بیلیارد با اسنوکر در نوع میزها

دیگر تفاوت بیلیارد و اسنوکر در نوع میزهای این دو بازی می باشد. ۷ فوت طول دارند، اما همچنین ۶ فوت و ۸ فوت (برخلاف میزهای بیلیارد آمریکایی، که در آن میز استاندارد مسابقات ۹ فوت است) ارائه می شوند. میزهای بیلیارد از نمد استفاده می کنند که باعث اصطکاک و کاهش سرعت توپ می شود.

میزهای اسنوکر معمولا بزرگتر از میزهای بیلیارد هستند، اما پاکت آنها از میزهای بیلیارد کوچکتر است. ابعاد استاندارد یک میز اسنوکر با اندازه کامل ۱۲ فوت در ۶ فوت است که دو برابر طول یک میز بیلیارد ۶ فوتی است. میزهای اسنوکر از پارچه یا همان مشابه میزهای بیلیارد استفاده می کنند.

تفاوت در لوازم جانبی

آخرین فرق بیلیارد با اسنوکر در لوازم جانبی این دو بازی می باشد. سایز رنگی ۲ اینچ است. چوب های بیلیارد بین سبک بازی بریتانیایی و آمریکایی متفاوت است، اما چوب های بیلیارد بریتانیایی معمولاً  عرض ۸ تا ۹ میلی‌متر در نوک دارند. اندازه توپ‌های اسنوکر ۱/۶ اینچ است و کمی کوچکتر از توپ‌های بیلیارد هستند. توپ‌های کوچک‌تر به پاکت های کوچک‌تری برای قرار گرفتن نیاز دارند. طول چوب های اسنوکر به اندازه بیلیارد هستند، اگرچه برخی از آنها نوک کمی کوچک‌تر دارند.

آیا می توانید روی میز بیلیارد اسنوکر بازی کنید؟

از نظر فنی بله امکان پذیر است. با این حال، ابتدا باید مقدماتی را انجام دهید. شما باید در انتهای میز خود شکل “D” اسنوکر را با دقت بکشید. برخی از بازیکنان ممکن است برچسب های نقطه ای بخرند و تصمیم بگیرند که توپ های رنگی کجا بروند. همچنین شما باید مجموعه ای از را خریداری کنید، زیرا آنها بسیار متفاوت از توپ های بیلیارد هستند.

نتیجه گیری کلی : فرق بیلیارد با اسنوکر

تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین بازی، نوع میز و لوازم جانبی است. قبل از خرید تجهیزات باید تصمیم بگیرید که علاقمند به کدام بازی هستید: بیلیارد یا اسنوکر. بعد از انتخاب بازی مورد علاقه باید میز اسنوکر یا بیلیارد مورد نظرتان را تهیه کنیم. حال نوبت به خرید تجهیزات این بازی ها می باشد ، چوب اسنوکر و بیلیارد، شار اسنوکر و بیلیارد، گچ و سر چوب اسنوکر و بیلیارد و چوب بیلیارد و اسنوکر تجهیزات پایه برای شروع بازی می باشد. حال آماده شروع بازی می باشید و باید با قوانین این دو بازی آشنا شویبد که مهم ترین فرق بیلیارد با اسنوکر می باشد. پس از آشنایی با قوانین بازی، شما برای شروع بازی و لذت بردن از اسنوکر و بیلیارد آماده می باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا