اقتصادی

زور نوسانات نرخ ارز بر کاهش قیمت اونس طلا چربید

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به روند کاهشی قیمت در بازار جهانی طلا و افت میانگین قیمت هشت دلاری هر اونس طلا، بازار داخلی سکه و طلا در هفته گذشته را بازار خواند. با روند صعودی به دلیل افزایش نوسانات نرخ ارز که البته با سیاست بانک مرکزی در خصوص عرضه سکه در بورس، سرعت افزایش آن به طور نسبی کاهش می یابد.

نادر بذرافشان در گفت وگو با اخبار ما، درباره وضعیت بازار داخلی سکه و طلا در هفته گذشته اظهار کرد: در هفته گذشته همزمان با نوسانات نرخ ارز، قیمت سکه و طلا رشد نسبی را به دنبال داشت. این در حالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی روند نزولی داشته و در هفته گذشته شاهد کاهش متوسط ​​هشت دلاری قیمت هر اونس طلا بودیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه رشد قیمت در بازارهای داخلی نسبت به هفته های گذشته کندتر است و التهاب بازار کاهش یافته است، گفت: رشد قیمت زیاد نیست و نوسانات نسبی اندک است. بازار همچنان با تقاضای جدی برای خرید سکه و مصنوعات طلا مواجه نیست و تقاضا همچنان پایین است.

وی در رابطه با تاثیر عرضه اوراق سکه در بورس کالا بر بازار سکه، تصریح کرد: سیاست بانک مرکزی در عرضه اوراق سکه در بورس کالا تاثیر بسزایی در بازار داشت. از زمان اعلام خبر این عرضه، نرخ رشد قیمت در بازار کاهش یافته است. انتشار اوراق ضرب شده در بورس منجر به تثبیت قیمت ها و دور شدن از اوج هفته های گذشته شد.

اگر این اوراق با قیمت مطلوب تری که فاصله بیشتری با قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمتی کمتری عرضه شود، قطعا تاثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمت ها در بازار خواهد داشت.

بذرافشان تاکید کرد: اگر این اوراق با قیمت مطلوب تری که فاصله بیشتری با قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمتی کمتری عرضه شود، قطعا تاثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمت ها در بازار خواهد داشت. . . اوراق با قیمت هایی کمتر از سکه در بازار عرضه می شد، اما دور از دسترس نبود (حدود 100 تا 300 هزار تومان کمتر از قیمت سکه در بازار). بنابراین چنانچه این فاصله بیشتر شود و سیاست بانک مرکزی همانطور که گفته شد در هفته های آتی ادامه یابد تاثیر بیشتری بر بازار خواهد داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای معاملات گفت: در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) 16 میلیون و 300 هزار سکه تومان معامله شد. نسبت به ابتدای هفته 200 هزار تومان افزایش داشت. سکه طرح قدیم و نیم سکه نسبت به ابتدای هفته 150 هزار تومان افزایش قیمت داشت و سکه طرح قدیم در پایان هفته 15 میلیون و 350 هزار تومان و نیم سکه 8 معامله شد. میلیون و 870 هزار تومان.

وی افزود: ربع سکه در آخرین معاملات هفته پنج میلیون و 800 هزار تومان و سکه یک گرمی سه میلیون و 300 هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته هر کدام 100 هزار تومان افزایش یافت. . . هر مثقال طلای 17 عیار با 25 هزار تومان افزایش هفتگی شش میلیون و 465 هزار تومان هر گرم طلای 18 عیار نیز نسبت به ابتدای هفته 8 هزار تومان افزایش قیمت داشت. گرمی یک میلیون و 763 هزار تومان معامله شد. آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس طلا 1763 دلار است.

کاهش تورم حباب ضرب شده ادامه پیدا نکرد و دوباره بالا رفت

حباب سکه در هفته به یک میلیون و هزار تومان رسید و نسبت به هفته های گذشته روند نزولی داشت، اما این کاهش حباب تا پایان هفته ادامه پیدا نکرد; در هر صورت در آخرین معاملات هفته هر قطعه سکه یک میلیون و 650 هزار تومان حباب داشت و حباب سکه حدود 200 هزار تومان افزایش یافت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا