طب سوزنی برای جوان سازی پوست صورت

طب سوزنی صورت یکی از درمان‌های پرطرفداری‌ست که در سال‌های اخیر جایگاه ویژه‌ای در صنعت طب و زیبایی به دست آورده است. اثرات طب سوزنی برای صورت از موضوعات بحث‌برانگیز در این زمینه است. در این بخش از قصد داریم اثرات طب سوزنی برای صورت را با نگاهی دقیق بررسی کنیم. همراه ما باشید.

این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک ویژه، روی نقاط مختلف صورت اعمال می‌شود تا مشکلات پوستی مانند جوش، آکنه، چین‌وچروک، پفی‌شدن و غیره را برطرف کند؛ اما واقعا طب سوزنی برای صورت مفید است؟ فواید طب سوزنی برای صورت چیست؟ آیا این روش، عوارض خاصی دارد؟ مراقبت‌های قبل و بعد از طب سوزنی به چه صورت است؟ اگر این سوالات ذهن شما را به خودش مشغول کرده است، تا انتهای این مقاله را بخوانید. ما به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم بهتری برای بهبود پوست صورت خود بگیرید.

طب سوزنی چیست؟

در طب سوزنی، سوزن‌هایی که برای درمان استفاده می‌شوند، برخلاف سوزن‌های استفاده‌شده در تزریق، باریک‌تر و نازک‌تر هستند و معمولا تنها به عمق چندمیلی‌متری پوست فرد وارد می‌شوند. در برخی موارد، سوزن‌ها ممکن است به مکان‌های عمیق‌تری فرو روند؛ اما این بستگی به نوع درمان و مشکل دارد. متخصص طب سوزنی باید قبل از انجام کار به‌دقت تاریخچه پزشکی فرد را بررسی کند و از هرگونه علائم بیماری یا عوارضی که ممکن است در طی درمان بروز پیدا کند، مطلع شود. طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات به‌کار می‌رود؛ از جمله دردهای مفصلی، سردرد، اختلالات خواب، اضطراب، افسردگی، قلب‌درد، اختلالات دستگاه گوارش و پوست.

برای درمان هر بیماری باید وضعیت مراجع به‌صورت جداگانه بررسی شود و در هر مورد، نحوه درمان و تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت است. طب سوزنی به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی سنتی برای اولین بار در آسیای شرقی و به‌خصوص کشور چین، مورد استفاده قرار گرفت. این درمان بر اساس باور چینی‌ها در مورد جریان انرژی در بدن انسان است. متخصصان آن‌ها معتقدند وقتی جریان انرژی بدن از حالت تعادل خودش خارج شود، فرد، بیمار می‌شود و طب سوزنی همان روشی‌ست که می‌تواند این جریان را به‌حالت تعادل برگرداند. زمانی که سوزن به نقاط مورد نظر بدن وارد می‌شود، انرژی به‌طور موثری به تعادل می‌رسد و فرد بهبود پیدا می‌کند.

طب سوزنی صورت چیست؟

طب سوزنی صورت، جایگزینی امن برای جراحی یا بوتاکس است؛ به‌دلیل این‌که این روش جوانسازی پوست را به صورت طبیعی و بدون درد دنبال می‌کند. درمان‎های زیبایی و جوانسازی، بخشی از طب سوزنی سنتی هستند و با استفاده از این روش، پوست جوان‌تر و لطیف‌تر به نظر می‌رسد. طب سوزنی صورت، برخلاف تزریقات و بوتاکس، علاوه‌بر جوان‌سازی پوست، به بهبود و حفظ سلامت پوست کمک می‌کند. طب سوزنی صورت با عملکرد عمیق، سلامت پوست را تامین می‌کند و هم‌زمان باعث بهبود ظاهر آن هم می‌شود. دو نوع اصلی طب سوزنی برای صورت به‌طور کلی دو نوع طب سوزنی وجود دارد: طب سوزنی صورت و طب سوزنی زیبایی. در ادامه با این دو روش، تفاوتشان با یکدیگر و اثرات طب سوزنی برای صورت آشنا می‌شوید.

طب سوزنی صورت برای درمان مشکلات پوستی ارائه می‌شود و روش کار آن قراردادن سوزن در ناحیه صورت برای رفع علائم درد است. این علائم عبارت‌اند از درد فک، سفتی عضلات، مشکلات معده، سردرد، آلرژی و حتی اضطراب. طب سوزنی زیبایی از طرفی دیگر، طب سوزنی زیبایی درمانی‌ست که برای جوان‌سازی پوست، هم از نظر ظاهری و هم از نظر احساسی، مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف آن دستیابی بدن به تعادل انرژی‌ است. این ایده در باور چینی‌های باستان به انرژی‌های یین و یانگ استوار است که عدم تعادل آن ممکن است بر بدن، ذهن و در نتیجه پوست شما منعکس شود. در این روش، پزشک با واردکردن سوزن‌ها در قسمت‌های دیگری از بدن، فرایند درمان را پیش می‌برد.

طب سوزنی برای صورت چگونه عمل می‌کند؟

قبل از شروع هر درمانی، متخصص طب سوزنی، پوست صورت شما را بررسی و نوع مشکلات پوستی و نیاز درمانی‌تان را مشخص می‌کند. بعد از آن، با استفاده از دستگاه هیدرودرمی ، خشکی پوست از بین میرود تا آماده انجام طب سوزنی شود. برای طب سوزنی صورت، سوزن‌ها به‌آرامی وارد نقاط مختلف ماهیچه‌های صورت و نواحی اطراف آن می‌شوند تا درد را تسکین دهند. این درد می‌تواند علامت بیماری‌ای باشد که فرد به آن مبتلاست.

بنابراین از این نظر، طب سوزنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای درمان‌های پزشکی مدرن باشد. در صورت جدی‌بودن بیماری، مراحل درمان، همراه با تجویز دارو پیش می‌رود. برای طب سوزنی زیبایی، سوزن‌ها علاوه‌بر صورت، در جاهای مختلف بدن وارد می‌شوند. از مهم‌ترین اثرات طب سوزنی برای صورت، کاهش چین‌و‌چروک و خطوط ریز، جوان‌سازی پوست و روشن‌ و شاداب‌شدن آن است. بعد از قراردادن سوزن‌ها، حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه درمان انجام می‌شود.

در این مرحله متخصص طب سوزنی با چرخش و جابه‌جایی سوزن‌ها به نقاط مختلف صورت و بدن، کار را پیش می‌برد. قراردادن مکرر سوزن‌ها در نقاط مختلف صورت باعث تولید کلاژن و الاستین بیشتری می‌شود و این کار نشانه‌های پیری پوست را از بین می‌برد. در عین حال، این فرآیند باعث کاهش التهاب، تسکین کلی درد و مزایای دیگری می‌شود که در بخش بعدی مورد بحث قرار می‌گیرد. پس از اتمام درمان، سوزن‌ها باید با دقت خاصی از پوست خارج شوند تا هیچ‌گونه آسیبی به پوست وارد نشود.

فواید طب سوزنی برای صورت

در حال حاضر، استفاده از طب سوزنی برای بهبود ظاهر پوست صورت و درمان مشکلات پوستی، یک روش درمانی پرطرفدار محسوب می‌شود. در ادامه، قصد داریم شما را با مهم‌ترین فواید این روش محبوب آشنا کنیم. بهبود گردش خون بهبود گردش خون یکی از فواید طب سوزنی برای صورت است. وقتی سوزن‌ها در نقاط مختلف صورت قرار می‌گیرند، گردش خون در صورت را افزایش می‌دهند. در این شرایط، خون می‌تواند اکسیژن بیشتری را به سلول‌های پوست شما برساند. این کار همچنین مکانیسم‌های ترمیم پوست را تحریک می‌کند تا پوستی شاداب و با خطوط ریز بسیار کم داشته باشید.

افزایش تولید کلاژن گردش خون متعادل، باعث می‌شود پوست شما کلاژن بیشتری تولید کند؛ زیرا با فرورفتن سوزن‌های بسیار نازک در صورت، یک واکنش بدون درد در بدن ایجاد می‌شود. سپس مغز، کلاژن بیشتری برای ترمیم سلول‌های پوست تولید می‌کند. طب سوزنی برای کاهش چین و چروک صورت و از بین بردن خطوط ریز پوست کاربرد دارد. همچنین باعث می‌شود صورت شما سفید و جوان به نظر ‌رسد.

افزایش خاصیت ارتجاعی پوست از دیگر اثرات طب سوزنی برای صورت، افزایش خاصیت ارتجاعی آن است؛ به این صورت که با تحریک نقاط خاصی از بدن، فرایند ترشح کلاژن و الاستین تحریک و این باعث افزایش ارتجاع پوست می‌شود. به‌دلیل افزایش ارتجاع پوست، ظاهری جوان و سالم به پوست بخشیده می‌شود. ارتجاع پوست به قابلیت پوست برای بازگشت به شکل و ظاهر قبلی خود، پس از کشیدگی یا  فشار موقت، گفته می‌شود. با توجه به فرآیندهای طبیعی پیری پوست، این خاصیت ارتجاعی کاسته می‌شود. با استفاده از طب سوزنی، خاصیت ارتجاعی پوست بهبود می‌یابد و تا حد زیادی به شکل و ظاهر قبلی خود بازمی‌گردد.

تعداد جلسات طب سوزنی برای صورت

تعداد جلسات طب سوزنی، توسط متخصص با توجه به نوع مشکل پوستی و دیگر نیازهای شما تعیین می‌شود. به‌طور میانگین نیاز مراجعان به این درمان از 5 تا 20 جلسه متغیر است. معمولا برای مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه، تعداد جلسات طب سوزنی ممکن است بین ۴ تا ۶ جلسه باشد. تعداد جلسات طب سوزنی برای کاهش چین و چروک صورت و دیگر مشکلات پوستی، معمولا بین ۶ تا ۱۰ جلسه است. هر جلسه طب سوزنی تا 45 دقیقه طول می‌کشد و بهتر است بین جلسات، چند هفته فاصله ایجاد شود تا پوست شما فرصت بهبود و ترمیم داشته باشد.

 مراقبت‌های قبل از طب سوزنی صورت

  • قبل از مراجعه، از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین بپرهیزید.
  • حتما قبل از مراجعه برای درمان، یک وعده غذا بخورید تا معده شما خالی نباشد.
  • سوزن‌های طب سوزنی بسیار نازک‌اند؛ بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و بهتر است ترس و استرس را از خود دور کنید. استرس‌ و اضطراب قبل از درمان، آدرنالین را بالا می‌برد و اثرات طب سوزنی برای صورت را خنثی می‌کند.
  • پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه، یک آزمایش کلی دهید تا متخصص طب سوزنی در روند درمان به آن توجه کند.
  • همچنین، لازم است نام داروهایی را که قبلا استفاده کرده‌اید یا در حال حاضر مصرف می‌کنید، به متخصص طب سوزنی اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی شامل مراقبت‌های پوستی و عملکردی است که باید پس از جلسات طب سوزنی انجام دهید تا پوست شما به بهترین شکل ممکن بهبود یابد. در ادامه چند مراقبت ضروری پس از طب سوزنی را می‌خوانید.

  • پس از جلسات درمان، پوست شما با حساسیت بیشتری نسبت به نور خورشید پاسخ می‌دهد؛ بنابراین لازم است طبق نظر متخصص از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
  • تا زمانی که پوست شما بهبود نیافته است، توصیه می‌شود از فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری کنید.
  • از مصرف کافئین، الکل و سیگار پرهیز کنید.
  • در صورت بروز علائم نامطلوب پس از جلسات طب سوزنی، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

 آیا طب سوزنی صورت عوارضی ‌دارد؟

شایع‌ترین عوارض و اثرات طب سوزنی برای صورت عبارت است از: این موارد در بیشتر مواقع طبیعی‌ست و معمولا در عرض چند روز از بین می‌رود. کبودی در 20 درصد مواقع اتفاق می‌افتد. برای به‌دست‌آوردن بهترین نتایج از طب سوزنی، فرد باید از سلامت کافی برخوردار باشد. برای شروع این درمان، همیشه بهتر است قبل از مراجعه به متخصص طب سوزنی با یک پزشک مشورت کنید؛ زیرا برخی از شرایط پزشکی ممکن است با فواید طب سوزنی برای صورت تداخل داشته باشد.

طب سوزنی برای چه کسانی ممنوع است؟

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نباید درمان با روش طب سوزنی را انتخاب کنند؛ به این دلیل که سوزن‌ها باعث ایجاد کبودی در بدن فرد می‌شوند و کبودی و زخم این افراد در مقایسه با کسانی که دیابت ندارند، بسیار دیر بهبود می‌یابد. اگر مبتلا به هر نوع اختلال خونریزی هستید، به عنوان مثال در حال حاضر از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، ممکن است در طب سوزنی، خونریزی و کبودی شدیدتری را تجربه کنید. طب سوزنی برای کاهش چین و چروک صورت، به کسانی که در دوران بارداری هستند، توصیه نمی‌شود؛ زیرا گفته شده است که این روش باعث زایمان زودرس در افراد می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به موضوع اثرات طب سوزنی برای صورت بپردازیم و شما را با فواید آن آشنا کنیم. همچنین در آخر به موضوع مراقبت‌ها و توصیه‌هایی برای قبل و بعد طب سوزنی پرداختیم. با این حال، طب سوزنی برای کاهش چین و چروک صورت، تنها روش‌ درمانی برای بهبود پوست صورت نیست. روش‌های دیگری، همچون ماساژ صورت، ماسک‌های طبیعی، لیزر و غیره هم می‌توانند به عنوان یک روش موثر برای درمان مشکلات پوستی عمل کنند. بهترین روش، بهترین گزینه برای شماست و شما باید با توجه به نیازهای خود، آن را انتخاب کنید. اگر تجربه‌ای در انجام طب سوزنی برای صورت خود دارید، آن را در قسمت کامنت‌های سایت برای مخاطبان بنویسید. آیا کسی را در اطراف خود دیده‌اید که از این روش، جواب مثبت گرفته باشد؟

دکمه بازگشت به بالا