برترینهای کسب و کارعمومی

فرق کپی با پرینت چیست؟

پرینت چیست و چگونه توسط پرینتر انجام می شود؟

پرینتر، یک سخت‌‌افزار جانبی است که اطلاعات دیجیتالی موجود روی صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل شما را دریافت و آنها را، با بالاترین کیفیت ممکن، روی کاغذ چاپ می‌کند. چاپگرهای مختلف، از طریق پورت USB، قابلیت Wireless یا Wi-Fi می‌توانند به کامپیوتر شما متصل شوند و امکان انتقال اسناد را برای شما فراهم آورند.

هر برند پرینتر، درایورها و نرم‌افزارهای پشتیبانی منحصربه‌فردی دارد که باید روی رایانه شما نصب شوند؛ البته بسیاری از چاپگرهای جدید، قادر به پشتیبانی از کارت حافظه و دوربین‌های دیجیتال هم هستند. مدل‌های حرفه‌ای یا چندکاره نیز این روزها طرفداران خاص خود را دارند؛ زیرا علاوه بر پرینت، از قابلیت‌های دیگری مانند اسکن، فکس و کپی نیز برخوردار هستند.

فتوکپی چیست و چگونه توسط دستگاه کپی انجام می شود؟

فتوکپی کردن را می‌توان فرایند اسکن از روی سند اصلی و چاپ آن روی کاغذ دانست. دستگاه فتوکپی، به کاربر اجازه می‌دهد تا از یک سند یا تصویر، نسخه‌های متعددی را روی کاغذ چاپ کند. در این دستگاه‌ها، از فناوری «xerography» استفاده می‌شود که همان فناوری استفاده‌ شده در است؛ به‌گونه‌ای که فرایندی خشک، با استفاده از تونر و حرارت، باعث ایجاد تصویر روی کاغذ می‌شود.

دستگاه‌های فتوکپی، در گذشته دستگاه‌هایی تک‌کاره بودند؛ اما در حال حاضر، می‌توانند در مدل‌های رومیزی یا ایستاده چندین عملکرد را برای کاربران خود انجام ‌دهند.

 7 تفاوت تاثیرگذار بین دستگاههای فتوکپی و پرینتر

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، تشخیص اینکه کدام‌یک از دستگاه‌های پرینتر یا فتوکپی برای شما کارآمدتر و مناسب‌تر هستند، می‌تواند گاهی دشوار و گیج‌کننده باشد؛ البته ناگفته نماند که امروزه با توجه به پیشرفت‌های روزافزون، تفاوت بین دستگاه‌های کپی و پرینتر محوتر از گذشته شده است. یک دستگاه کپی یا پرینتر امروزی در کنار وظیفه اصلی خود، سه یا چهار قابلیت دیگر هم دارد که قدرت تصمیم‌گیری کاربر خود را افزایش می‌دهد. ما در این قسمت، از تفاوت‌های بین این دو دستگاه با تمرکز بر وظیفه اصلی آنها صحبت خواهیم کرد:

فرق کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر ، پرینترها، اطلاعات متنی و تصویری موجود در کامپیوتر یا رایانه را دریافت می‌کنند و شما با اعمال تنظیماتی می‌توانید سند مورد نیاز خود را با انجام دستور  به صورت فیزیکی تهیه کنید؛ اما دستگاه‌های فتوکپی، برای انجام وظیفه خود، به یک نسخه فیزیکی نیاز دارند. شما با قرار دادن آن نسخه و اعمال دستوراتی به دستگاه، می‌توانید به تعداد مورد نیاز از سند اصلی خود تهیه کنید.

تفاوت در کیفیت و میزان جوهر مصرفی دستگاه فتوکپی و پرینتر

اگر بخواهید اسناد خود را با کیفیت بالایی چاپ کنید، دستگاه شما جوهر بیشتری مصرف خواهد کرد. مقدار جوهر استفاده شده، دقیقا به میزان کیفیت چاپ مورد نظر شما بستگی دارد. چنانچه تعداد نسخه چاپی کمتر و کیفیت و وضوح تصویر بالاتری انتظار دارید، پرینترها گزینه‌های بهتری برای شما خواهند بود.

ازآنجایی‌که میزان مصرف جوهر پرینترها بیشتر از دستگاه‌های کپی است، چنانچه نیاز به تعداد بالایی سند چاپ‌شده دارید، بهتر است از دستگاه‌های فتوکپی استفاده کنید.

تفاوت در سرعتعمل دستگاه فتوکپی و پرینتر

اگر کسب و کار یا نوع استفاده شما به گونه‌ای است که باید روزانه از مدارک زیادی به صورت متوالی کپی تهیه کنید، استفاده از دستگاه‌های فتوکپی را توصیه می‌کنیم.

ناگفته نماند که در دستگاه‌های مدرن‌تر فتوکپی، شما جهت چاپ و تهیه نسخه فیزیکی اسناد خود، با اعمال تنظیمات دلخواه و مورد نیاز مانند وضوح تصویر، کیفیت و… در مقایسه با دستگاه‌های پرینتر، با تفاوت زیادی مواجه نخواهید شد و تنها موضوعی که شاهد آن خواهید بود، تفاوت در سرعت چاپ اسناد است؛ بنابراین اگر لازم است تا از تعداد زیادی سند، در زمان کم، کپی تهیه کنید، دستگاه‌های فتوکپی، نسبت به پرینترها، گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

تفاوت در مرتبسازی اسناد در دستگاه فتوکپی و پرینتر

دستگاه‌های فتوکپی، نه‌تنها برای تهیه کارهای سنگین و تکثیر اسناد به تعداد زیاد به‌کار می‌روند، بلکه از قابلیت‌های کامل‌کننده دیگری مانند مرتب‌سازی سندها و صحافی خودکار هم بهره‌مند هستند؛ البته بسیاری از برندهای دستگاه‌های فتوکپی، ویژگی‌های بیشتری مانند پانچ‌کردن و منگنه‌کردن را نیز دارا هستند. اگر ترتیب و نظم صفحه‌های سند شما برایتان اهمیت دارد و می‌خواهید از آنها به‌صورت انبوه کپی تهیه کنید، می‌توان دستگاه‌های فتوکپی را نسبت به پرینترها موفق‌تر دانست.

تفاوت در هزینه کپی با پرینت

شاید پرینترها هم این امکان را به شما بدهند که صفحه‌های زیادی را چاپ کنید؛ اما چنانچه، به سرعت، بیشتر از کیفیت نیاز دارید، دستگاه‌های کپی گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری برای شما خواهند بود. توجه داشته باشید که دستگاه‌های کپی مدرن نه‌تنها به انرژی کمتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود نیاز دارند، بلکه از مواد مصرفی کمتری (جوهر، تونر و غیره) نیز برای هر کپی استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری هم دارند.

این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید که اگر روزانه تعداد صفحه‌های زیادی برای نیازهای حرفه‌ای و شخصی خود چاپ نمی‌کنید، خرید پرینتر گزینه بهتر و کم‌هزینه‌تری است؛ به‌ویژه اگر نیاز به اعمال تنظیمات پیشرفته‌تری برای انجام عملیات چاپ نیز داشته باشید.

تفاوت در نحوه استفاده

دستگاه‌های فتوکپی، نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارند و شما تنها با قراردادن سندهای خود روی شیشه دستگاه یا ADF (سیستم تغذیه اتوماتیک) آن می‌توانید از سندهای اصلی خود، نسخه‌های زیادی تهیه کنید. این در حالی است که پرینترها باید، به‌ هر طریقی، به رایانه شما متصل شوند و استفاده از درایورها و نرم‌افزارهای مرتبط برای استفاده از آنها ضروری است.

تفاوت در اندازه دستگاه فتوکپی و پرینتر

برخی از دستگاه‌های کپی، فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند و این موضوع، ممکن است موردپسند بسیاری از کاربران نباشد. چنانچه فضای کافی برای این دستگاه‌ها ندارید، می‌توانید دستگاه‌های کپی چندکاره و مدرن یا پرینترهایی در ابعاد کوچک‌تر و ظریف‌تر را انتخاب کنید.

آگاهی از تفاوت‌های بین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر، به شما کمک می‌کند تا با توجه به نیازها و انتظارات خود از یک دستگاه، راحت‌تر بتوانید گزینه مناسب را انتخاب کنید. اگر جهت خرید یک دستگاه مناسب، به مشاوره و راهنمایی بیشتر نیاز دارید، می‌توانید از تخصص همکاران ما در این زمینه بهره‌مند شوید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه آوا فرهنگ آریا، از پیشرفته‌ترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر موجود در بازار نیز دیدن کنید

 

دکمه بازگشت به بالا