نشانه های ریزش مو ارثی و روش جلوگیری از آن

ریزش مو یک مشکل رایج است که هم مردان و هم زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس، داروها و شرایط سلامتی باشد، ریزش موی ارثی شایع ترین علت ریزش مو است. در این مقاله به نشانه های ریزش موی ارثی، علل آن و گزینه های احتمالی درمان ریز مو می پردازیم.

ریزش موی ارثی چیست؟

ریزش موی ارثی در مردان و زنان به دلایل هورمونی یا ژنتیکی می باشد که به آن آلوپسیا آندروژنیک (Androgenic Alopcia) گفته می شود. که متاثر از هورمونی به نام آندروژن می باشد. این هورمون در مقادیر مختلف در مردان و زنان وجود دارد. در این وضعیت مو در ناحیه شقیقه ها و خط رویش مو شروع به عقب رفتن می کند و موهای تاج سر شروع به نازک شدن می کند. در نهایت خط ریزش مو به حدی بالا می رود که به ناحیه ای که در تاج سر قرار دارد، می پیوندد و یک پوست سر کاملا طاس ایجاد می کند. اگر در خانواده شما فردی باشد که دارای ریزش موی ارثی است ریسک ابتلای شما نیز بالا می رود.

علل ریزش موی ارثی

ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی است. اعتقاد بر این است که ریزش مو از هر دو طرف خانواده به ارث می رسد و این بیماری توسط هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) ایجاد می شود. DHT هورمونی است که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد، اما بر فولیکول‌های مو در مردان و زنان تأثیر متفاوتی می‌گذارد.

Signs of hereditary hair loss and how to prevent it

 علائم و نشانه های ریزش موی ارثی

علائم و نشانه های ریزش موی ارثی بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد. با این حال، شایع ترین علائم و نشانه های ریزش موی ارثی عبارتند از:

در مردان:

 1.  یک خط رویش مو
 2.  موهای نازک روی تاج سر
 3.  ریزش مو که از شقیقه ها شروع می شود و بالای سر
 4.  ریزش مو که در نهایت منجر به طاسی می شود

در زنان:

 1.  موهای نازک بالای سر و تاج سر
 2.  گسترش خط قطعه
 3.  ریزش مویی که نسبت به مردان منتشرتر و کمتر محسوس است
 4.  کاهش حجم مو

ریزش موی ارثی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما سوالاتی در مورد ریزش مو می پرسد از جمله الگوی ریزش مو و اینکه آیا شما شرایط پزشکی دیگری دارید یا خیر. پزشک موهای شما را نیز معاینه خواهد کرد. برای تشخیص ریزش موی ارثی هیچ آزمایشی لازم نیست اما آزمایش خون ممکن است برای بررسی سایر بیماری هایی که می تواند باعث ریزش مو می شود انجام گیرد.

تاثیر DHT و چرخه مو در ریزش موی ارثی

پیشرفت ریزش موی ارثی به چرخه مو و هورمونی به نام هیدروتسترون(DHT) بستگی دارد. DHT هورمون جنسی مردانه است که از خانواده تستوسترون است. اگر شما به صورت ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید، احتمالا به این هورمون حساس خواهید بود. DHT چرخه مو را کوتاه می کند به طوری که موها زمان کمتری در مرحله رشد فعال قبل از ریزش هستند. موهایی که جایگزین موهای ریخته شده می شوند ظریف تر و کوتاه تر هستند تا زمانی که در نهایت فولیکول مو کاملا از بین برود. بقیه موهای باقی مانده می تواند از حالت ضخیم به نازک و کدر و یا بدون رنگدانه تغییر کند. حتی ممکن است شما متوجه روند ریزش قابل توجهی نشوید که به این حالت کوچک سازی (Miniaturisation) گفته می شود.

نکات کلیدی ریزش موی ارثی

1.به نوعی از ریزش مو گفته می شود که به صورت ارثی در خانواده می چرخد و اغلب در مردان دیده می شود اما ممکن است زنان نیز به آن دچار شوند.

2. ریزش موی ارثی اغلب کف سر را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند روی بخش های دیگر بدن نیز تاثیر داشته باشد.

3. اگر از ریزش موی ناگهانی رنج می برید حتما دکتر خود را ببینید زیرا شما یک بیماری خودایمنی دارید یا شیمی درمانی کرده اید یا ریزش موی شما با عوامل ارثی قابل توضیح نیست.

4. برای این نوع ریزش مو درمانی وجود ندارد اما با درمان می توان سرعت ریزش مو را کاهش داد یا متوقف کرد.

 تشخیص ریزش موی ارثی

تشخیص ریزش موی ارثی می تواند توسط متخصص پوست یا تریکولوژیست انجام شود. این متخصصان می توانند پوست سر و فولیکول های مو را بررسی کنند تا علت ریزش مو را مشخص کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایش کشیدن مو یا بیوپسی پوست سر را برای تأیید تشخیص انجام دهند.

 اقدامات پیشگیرانه برای ریزش موی ارثی

در حالی که نمی توان از ریزش موی ارثی جلوگیری کرد، اقداماتی وجود دارد که می توان برای کاهش سرعت پیشرفت ریزش مو انجام داد. این شامل:

حفظ یک رژیم غذایی سالم

 1.  کاهش سطح استرس
 2.  پرهیز از مدل موهای سفت که موها را می کشد
 3.  استفاده از محصولات موی ملایم
 4.  محدود کردن استفاده از ابزارهای سبک حرارتی
 5.  محافظت از مو در برابر آفتاب و شرایط آب و هوایی سخت

 گزینه های درمانی ریزش موی ارثی

بسته به شدت بیماری، گزینه های درمانی مختلفی برای ریزش موی ارثی موجود است. این شامل:

 درمان های موضعی ریزش موی ارثی

درمان های موضعی مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) و فیناستراید (Propecia) معمولا برای درمان ریزش موی ارثی استفاده می شوند. این داروها با افزایش جریان خون به فولیکول های مو و مسدود کردن تولید DHT عمل می کنند.دوتاستراید (Avodart) نیز برای درمان ریزش موی ارثی استفاده می شود. این داروها با مسدود کردن تولید DHT که هورمونی است که باعث ریزش مو می شود، عمل می کنند.

 جراحی کاشت مو برای ریزش موی ارثی

جراحی کاشت مو شامل برداشتن فولیکول‌های مو از پشت یا کناره‌های سر و پیوند آن‌ها به مناطق طاسی است. این روش معمولاً برای موارد پیشرفته تر موهای ارثی استفاده می شود ضرر – زیان.

 درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای ریزش موی ارثی

درمان PRP شامل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر برای تحریک رشد مو است. این درمان نتایج امیدوارکننده ای را در مطالعات بالینی نشان داده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی طولانی مدت آن مورد نیاز است.

 لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) برای ریزش موی ارثی

LLLT یک درمان غیر تهاجمی است که از لیزرهای سطح پایین برای تحریک رشد مو استفاده می کند. این درمان معمولاً در یک کلینیک یا سالن سالن انجام می شود و نتایج امیدوارکننده ای را در مطالعات بالینی نشان داده است.

 درمان های طبیعی برای ریزش موی ارثی

برخی از درمان های طبیعی مانند روغن های ضروری، آلوئه ورا و آب پیاز نشان داده اند که باعث رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می شوند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی آنها در درمان ریزش موی ارثی مورد نیاز است.

 تغییر سبک زندگی برای ریزش موی ارثی

ایجاد تغییرات خاصی در سبک زندگی مانند کاهش استرس، ورزش منظم و حفظ یک رژیم غذایی سالم می تواند همچنین به کاهش سرعت پیشرفت ریزش موی ارثی کمک می کند.ریزش مو ارثی است یک بیماری شایع که هم مردان و هم زنان را درگیر می کند. در حالی که نمی توان از آن پیشگیری کرد، گزینه های درمانی مختلفی برای کاهش سرعت پیشرفت آن و تقویت رشد مو وجود دارد. اگر علائم ریزش موی ارثی را تجربه می کنید، مهم است که با یک متخصص پوست یا تریکولوژیست مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید.

در پایان، درک این نکته مهم است که ریزش موی ارثی یک وضعیت پیچیده با عوامل مختلف است. در حالی که ممکن است تجربه ریزش مو خسته کننده باشد، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که می تواند به کند کردن پیشرفت آن و تقویت رشد مو کمک کند. با مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و بررسی گزینه های مختلف درمانی، می توانید کنترل ریزش مو را در دست بگیرید و اعتماد به نفس خود را به دست آورید. از کمک گرفتن نترسید جستجوی درمان برای ریزش موی ارثی شرم آور نیست.

به یاد داشته باشید که مداخله زودهنگام در درمان ریزش موی ارثی کلیدی است. هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، شانس شما برای مدیریت موفقیت آمیز این بیماری بیشتر است. بنابراین، اگر علائم ریزش موی ارثی را تجربه می کنید، منتظر نمانید – همین امروز با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا