برترینهای کسب و کارعمومی

نکات ضروری برای شستشوی لباس کودکان

نکات شستن لباس نوزاد و کودک با لباسشویی

به طور کلی موقع استفاده از لباسشویی، خواه برای شستن سویشرت پسرانه و خواه برای شستن ملحفه و پتو، بهتر است نکات خاصی را رعایت کنید تا هم به منسوجات آسیب وارد نشود و هم به لباسشویی! به ویژه که هزینه تعمیرات بسیار بالاست و مخارج غیر قابل پیش بینی روی دست خانواده می‌گذارد.

به عنوان مثال هزینه با توجه به فناوری به روزی که دارد، کم نیست. پس چه بهتر که در انتخاب برنامه شستشو و بسیاری دیگر، جانب احتیاط را همواره رعایت کنید.

حالا که با الزامات شستشوی لباس نوزاد و کودک آشنا شدید، به سراغ اصل مطلب می‌رویم. برای شستشوی لباس نوزاد به روش اصولی می‌بایست به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. لباس ‌های نوزاد را جداگانه بشویید

اگر معمولا لباس‌ها را یک‌جا در لباسشویی می‌اندازید، بهتر است تغییری در عادت‌های خود ایجاد کنید و از این پس البسه کودکان را جداگانه بشویید و موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • لباس‌ها را در دو دسته رنگ‌های روشن و تیره قرار دهید.
 • برای تمیز شدن بهتر قبل از شستشو، لباس‌ها را به مدت 30 دقیقه با صابون خیس کنید.
 • برای پاک شدن کامل مواد شوینده، لباس‌های نوزاد را دو مرتبه آبکشی کنید.

با این همه، اجازه ندهید جدا کردن لباس‌ها موجب استفاده بی‌رویه از لباسشویی شود. به این دلیل که: کارکرد بی‌وقفه لباسشویی در یک روز، دمای موتور را افزایش داده و خرابی به بار می‌آورد. همین افزایش دما یکی از شایع‌ترین علل و بسیاری از برندهای دیگر است و نیاز به حضور تعمیرکار را خیلی زود ایجاب می‌کند.

 1. به برچسب شستشوی لباس نوزاد توجه کنید

قبل از شستشو به برچسب‌ لباس نگاهی انداخته تا اطلاعاتی درباره نحوه شست و شوی لباس کودک و شوینده‌های مناسب آن به‌دست آورید. همچنین می‌توانید با فهمیدن جنس پارچه و تحقیق درباره آن، بهترین راهکار را پیدا کنید.

در رابطه با شوینده‌ها نیز دقیق شوید. شوینده مورد نظر باید با ماشین لباسشویی سازگار باشد. استفاده از موادشوینده نامرغوب علاوه بر آسیب به لباس‌ها باعث بروز خرابی در دستگاه خواهد شد.

تعمیر تخصصی ماشین لباسشویی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. لکه ها را قبل از شستشو پاک کنید

لکه‌های ایجاد شده بر اثر شیر، میوه‌ها و… محیطی مطلوب برای تجمع و رشد میکروب‌ها است. پس برای سلامت کودک‌تان، به محض آلوده شدن لباس، لکه‌ها را تمیز کنید. اگر در اولین دیدار به جنگ لکه‌ها بروید، از بین بردن آنها آسان‌تر است. زیرا گذر زمان سبب نفوذ آلودگی به الیاف خواهد شد. برای پاک کردن لکه‌ از این ترفندها بهره بگیرید:

 • خیس کردن لباس در محلول آب گرم و صابون
 • شستن لکه به وسیله فرچه‌های مخصوص و جوش شیرین
 • شستشوی لباس در محلول سرکه و آب
 • استفاده از پودرهای لکه‌بر

اما اگر نمی‌توانید لباس کودک را تعویض کنید، پاک کردن لکه‌ها را فراموش کنید. برخی منابع راه‌هایی برای پاک سازی لکه لباس در تنِ کودک بیان کرده‌اند، اما تماس مواد شیمیایی با پوست کودک اصلا ایده درستی نخواهد بود.

 1. قبل از شستشو با لباسشویی لباس ها را پشت و رو کنید

پیش از شستشوی لباس کودکان با ماشین لباسشویی، دکمه‌ها یا زیپ را بسته و لباس‌ها را پشت‌ و رو کنید؛ تا از سطح آن محافظت شود. اگر نگران گم شدن جوراب یا لباس‌های کوچک فرزندتان هستید، می‌توانید از محفظه یا کیسه شستشوی لباس استفاده نمایید.

چنانچه لباس‌های کودک به دلیل بازی در پارک گِلی شده‌اند، آنها را با دست تمیز کرده و سپس در لباسشویی قرار دهید.

 1. پوشاک نوزاد را دو مرتبه آبکشی کنید

بیشتر لباس‌های کودکان را می‌توان در حالت‌ نرمال لباسشویی شُست. اما در صورت توان، پوشاک فرزندتان را یک‌مرتبه بیشتر آبکشی کنید. اگر این امر مقدور نیست، حتما از مواد شویند مایع استفاده کنید. زیرا شوینده‌های مایع با سرعت بیشتری از الیاف پارچه جدا می‌شوند.

 1. قبل از خشک کردن، لباس‌ ها را بررسی کنید

اگر لکه یا آلودگی روی لباس باقی مانده باشد، با خشک شدن تثبیت خواهد شد. پس حتما لباس‌ها را بررسی کنید و در صورت وجود لکه، دوباره آنها را بشویید.
لکه‌های سرسخت با صرف زمان بیشتری از بین می‌روند. در نتیجه هنگامی که محلول شستشو را روی لکه قرار دادید یا لباس را خیس کردید، چند دقیقه به آن زمان دهید. سپس آنها را با آب سرد شستشو دهید.

 1. لباس ‌ها را زیر آفتاب خشک کنید

با اینکه استفاده از خشک کن کار را راه می‌اندازد، ولی بهتر است لباس‌ها را مدتی در هوای آزاد و زیر آفتاب قرار دهید؛ تا آخرین ذرات مواد شوینده از لباس‌ها جدا شوند.
اگر لباس‌ها را در خشک کن قرار می‌دهید، از ورق خشک کن استفاده نکنید. اگرچه این ورق‌ها، البسه را نرم می‌کنند، اما مواد شیمیایی آن برای کودکان مضر است و ممکن است باعث حساسیت بدن کودک شود.

 1. از شوینده ‌های قوی استفاده نکنید

هرگز سمت نرم کننده یا سفید کننده‌های شیمیایی نروید. پوست حساس نوزادان به این نوع مواد واکنش نشان داده و عوارضی را پدید می‌آورد. بهتر است از مواد شوینده مخصوص کودک استفاده کنید. فیروز، هوم کر، چیکو و … برخی از شوینده‌های مخصوص کودکان است.

 1. برای شستشو لباس نوزاد از متخصصین کمک بگیرید

اگر پوست نوزاد شما به لباس‌ها واکنش نشان داده است، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. روش درمان و پیشگیری از هر نوع حساسیت پوستی متفاوت بوده و نمی‌توان برای تمام افراد یک نسخه تجویز کرد. اما با فهمیدن مشکل می‌توانید راه‌هایی بهتری را برای شستن لباس کودک مورد استفاده قرار دهید.

برای صرفه‌جویی در وقت و پیشگیری از حساسیت‌های پوستی در نوزاد، از لباس‌های ضد حساسیت استفاده کنید. این پوشش‌ها معمولا از جنس پنبه، پشم یا ترکیب پنبه و لاکرا تهیه می‌شوند. اصلی‌ترین مزیت آنها نیز جذب باکتری کمتر و شستشوی آسان‌تر است.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایاآیا تا به حال شده که در هنگام شست و شوی لباس بچگانه متوجه شوید که لباس، تغییر حالت یافته و آسیب دیده است؟ در واقع بسیاری از لباس ها به دلیل عدم آگاهی ما از شیوه ­ی صحیح شست و شو پس از یک بار شستن دچار تغییر رنگ یا کاهش کیفیت می شوند و فرم و حالت اولیه خود را از دست می دهند.

البته در این بین نیز افرادی وجود دارند که باور دارند، جنس نامرغوب پارچه باعث بروز خرابی لباس شده است، اما در حقیقت این مشکل در بیشتر اوقات، به دلیل بی توجهی ما نسبت به روش شست و شوی لباس بچگانه می باشد. ما در این مقاله به بررسی شیوه‌های شست و شوی لباس‌های بچگانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم در شست و شوی لباس بچگانه

مطمئنا در صورتی که لباس های رنگ روشن و تیره را در ماشین لباس شویی مخلوط کنید، احتمال رنگ گرفتگی لباس ها افزایش پیدا می کند. علاوه بر این عدم توجه به حرارت مناسب برای شستن لباس نیز، سبب آسیب رسیدن به الیاف پارچه لباس می‌شود.

این موضوع در شست و شوی لباس بچگانه نیز صدق می‌کند. چرا که کودکان پوستی حساس دارند و در صورتی که بافت لباس آسیب ببیند، آن‌ها نیز دچار ناراحتی خواهند شد. در ادامه به نکات مهمی که در زمان شست و شوی باید به آن‌ها توجه کنیم، اشاره می‌کنیم.

شوینده‌های مناسب برای شستن لباس کودکان

نخستین گام در شست و شوی لباس بچگانه، انتخاب یک شوینده مناسب است. به نحوی که سبب ایجاد حساسیت در کودک نشود. به همین جهت، بهتر است تا برای شستن لباس نوزادان از شوینده هایی استفاده کنید که فاقد بو و بدون آنزیم باشند. علاوه بر این، به هیچ وجه از نرم کننده های لباس و مواد ضد الکتریسته استفاده نکنید.

برای شست و شوی لباس بچگانه و خردسالان خود می‌توانيد از پودرهای صابون مخصوصی که در بازار موجود می‌باشند استفاده کنید؛ چرا که اين پودرها سبب تمیزی بیشتر و بهداشت حداکثری لباس کودک می شوند.
همچنین با توجه به این که مواد شوینده لباس بزرگسال با لباس خردسال متفاوت می‌باشد، به همین جهت باید لباس های نوزدان را به صورت مجزا از دیگر لباس‌ها بشویید.

مطالب بیشتر: الیا کیدز

شیوه‌ی شست و شوی لباس نوزادان

با توجه به این موضوع که پوست بدن نوزاد و کودک در مقایسه با پوست افراد بزرگسال بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر است، به همین دلیل شیوه‌ی شست و شوی لباس بچگانه نیز از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. گاهی اوقات در صورتی که دقت نکنید، استفاده از شوینده‌هایی خاص، سبب تحریک پوست نوزاد می شوند و نوزاد را از بین می‌برند. به همین دلیل انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس خردسالان بسیار ضروری است.

همچنین سعی کنید تا لباس نوزادان را به صورت مجزا از لباس بزرگسالان بشویید. برای مثال اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا لباس خردسالان را بشویید، چرا که پوست بدن نوزاد از حساسیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا