سلامت

پیشنهاد فعالیت اتوبوس سیار خونگیری در محلات تهران/ آمادگی برای توسعه مکانی پایگاه‌های اهدای خون

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان شهرداری تهران و سازمان انتقال خون ایران برگزار شد.

به گزارش اخبار ما،  این تفاهم‌نامه با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، محمد آخوندی عضو شورای اسلامی شهر تهران و امین توکلی‌زاده معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، علیرضا زاکانی با اشاره به اهمیت موضوع انتقال خون در فرهنگ دینی ایرانیان، گفت: مطابق آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده نجات جان یک فرد برابر است با نجات جان تمامی انسان‌ها. بنابراین آموزه قرآنی انتقال خون «خیر مطلق» است که باید در ترویج آن بکوشیم.

وی افزود: شهرداری تهران با تمامی ظرفیت خود آماده همکاری با سازمان انتقال خون در جهت ترویج، تبیین و توسعه فعالیت‌های انسان‌دوستانه این سازمان در راستای تأمین سلامت شهروندان است.

زاکانی ادامه داد: مجموعه شهرداری تهران این امکان را دارد در دو زمینه توسعه مکانی پایگاه‌های انتقال خون و ایجاد زمینه‌های لازم برای فرهنگ‌سازی این امر مقدس به سازمان انتقال خون کشور کمک‌ کند.

شهردار تهران تاکید کرد: باید کل جغرافیای شهر را درگیر موضوع انتقال خون کنیم تا شهروندان به سادگی بتوانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند. به همین جهت می‌توان از ظرفیت‌های شهری دیگری مانند مجموعه «شهر سالم» برای انتقال خون استفاده کرد.

زاکانی در پایان گفت: با افزایش ظرفیت‌های مکانی عملاً نقطه رجوع شهروندان برای انتقال خون تنها دو سه نقطه خاص در مناطق ۲۲ گانه نمی‌شود. در همین رابطه لازم است برای پیگیری بهتر اهداف مدنظر دو مجموعه ظرف یک ماه آینده نقشه‌راه تحقق مفاد تفاهم‌نامه آماده و اجرایی شود.

مصطفی جمالی رئیس سازمان انتقال خون ایران نیز با اشاره به اوضاع نامناسب شهر تهران در حوزه انتقال خون، اظهار کرد: پایتخت امروز برخلاف ۱۵ سال گذشته برای تأمین نیازهای بیماران خود وابسته به ظرفیت شهرهای دیگر است. برای حل این چالش توان سازمان‌ ما به تنهایی کافی نیست. امیدواریم شهرداری تهران نیز در راستای تحقق عدالت و ایفای مسؤلیت‌های اجتماعی برای ایجاد زمینه انتقال خون در مناطق مختلف به ما کمک کند.

وی افزود: با شهرداری تهران در دو بخش «فرهنگ‌سازی» و «ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انتقال خون» می‌توانیم همکاری داشته ‌باشیم. اکنون میانگین اهدای خون در میان شهروندان تهرانی به زیر ۵ درصد رسیده است. اکثر اهداکنندگان خون نیز طبق آمار از میانسالان هستند. با این وجود دو سال قبل با همکاری شهرداری تهران پویشی به نام «اهدای خون محلات» برگزار شد. نتیجه این پویش با تبلیغات مناسب، میانگین اهدای خون در بانوان محلات تهران به ۲۶ درصد رسید.

مصطفی جمالی در ادامه با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در این امر خداپسندانه، اضافه کرد: تجربه پویش اهدای خون محلات ثابت کرد اگر فرهنگ‌سازی به درستی انجام شود و شرایط لازم فراهم باشد مردم نیز از این امر خداپسندانه استقبال خواهند کرد.

رئیس سازمان انتقال خون ادامه داد: در زمینه تأمین زیرساخت‌ها، شهرداری تهران این امکان را دارد فضای فیزیکی لازم برای ایجاد پایگاه‌های انتقال خون را در اختیار سازمان قرار دهد. ما نیز شرایط لازم را برای تجهیز این پایگاه‌ها فراهم خواهیم کرد. علاوه بر این با هدف افزایش ظرفیت انتقال خون شهروندان تهرانی، می‌توان در محلات مختلف تهران اتوبوس سیار خونگیری فعال کرد.

در ادامه این دیدار، محمد امین توکلی زاده معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران نیز در سخنانی کوتاه گفت: شهر تهران نه تنها در زمینه انتقال خون بلکه در سایر ابعاد بهداشتی درمانی نیز با تبعیض و بی‌عدالتی روبرو است. حضور آقای زاکانی به عنوان یک پزشک در مَسند شهردار تهران، این فرصت را برای توجه ویژه به حوزه سلامت شهروندان تهرانی و جبران عقب‌ماندگی‌ها فراهم می‌کند.

وی افزود: آقای زاکانی از همان آغاز دوره مسئولیت با توجه به سابقه خود برنامه‌ای جدی در رابطه با بهبود  وضعیت بهداشت و درمان شهر تهران داشتند. البته که برای تحقق آن برنامه و جبران عقب‌ماندگی‌ها لازم است تمامی امکانات شهرداری پای کار بیاید.

توکلی‌زاده در خاتمه تاکید کرد: در سطح شهر تهران مجموعه‌ای منسجم به نام خانه‌های بهداشت داریم که امکانات آن می‌تواند به طور کامل در اختیار سازمان انتقال خون برای فرهنگسازی و افزایش ظرفیت انتقال خون شهروندان قرار گیرد.

بنا براعلام سایت شهر، در خاتمه این برنامه، مراسم امضای تفاهم‌نامه و تبادل آن باحضور شهردار تهران برگزار شد.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

با تمرکز بر علم و دانش پزشکی، من می‌خواهم مطالبی را ارائه دهم که به شما کمک کند تا سلامتی خود را حفظ کنید و بهبود بخشید.
دکمه بازگشت به بالا