اقتصادیبرترینهای کسب و کارعمومی

چگونه برای جلوگیری از جوش‌های آتش‌زا و پوست آسیب‌دیده، صورت خود را شستشو دهیم؟

آشنایی با پوست؛ بزرگترین عضو بدن انسان

ژل شستشو صورت دکتر بیز: پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن ما انسان‌ها شناخته می‌شود. پوست بدن را در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کند، دمای بدن را تنظیم می‌کند و حس لامسه را ممکن می‌سازد، چراکه دارای اعصاب است. پوست از چند لایه اصلی به ترتیب اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است. پوست با وجود اینکه از اندام‌های داخلی در برابر بسیاری از خطرات مراقبت می‌کند، خودش مستعد آسیب است.

پوست در معرض مشکلات فراوانی قرار دارد که از مهم‌ترینشان می‌توان به سرطان پوست، ، چین و چروک و بثورات پوستی اشاره نمود. پوست از آب، پروتئین، چربی و مواد معدنی ساخته شده است. سوختگی از جمله خطراتی است که سلامت پوست را تهدید می‌کند، تا جایی که گاهی به قیمت جان فرد تمام می‌شود.

از این رو افراد بلافاصله پس از بروز سوختگی سعی می‌کنند، درد و اثرات زیان بار آن را کاهش دهند. ژل سوختگی یکی از محصولات درمانی است که جهت تسکین اثرات آسیب رسان سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ اما این سوال مطرح می‌شود، که چه زمانی باید از ژل سوختگی استفاده کنیم؟ چگونه باید از ژل سوختگی استفاده کنیم و اثرات ژل سوختگی چیست؟

 ژل سوختگی چیست؟

ژل بانوان دکتر بیز: ژل سوختگی یکی از انواع محصولات جهت ، درمان جای سوختگی و تسکین اثرات مخرب ناشی از سوختگی است، این محصول درمانی و تسکین دهنده می‌تواند حاوی ترکیبات مختلفی باشد. ژل سوختگی معمولاً برای التیام سوختگی‌های ناشی از آفتاب سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این محصول نوع اورژانسی نیز دارد که در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که بیش از حد در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش قرار می‌گیرید، پوست دچار آفتاب سوختگی می‌شود. اغلب افراد هنگامی که قصد آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست را دارند، دچار این آسیب پوستی می‌شوند. البته کاهش آب بدن، عدم نوشیدن آب در روزهای گرم و پوشیدن لباس‌های تیره نیز می‌تواند در بروز آفتاب سوختگی اثر داشته باشند.

در چنین مواقعی توصیه می‌شود، افراد جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی و همچنین کاهش اثرات مخرب آفتاب سوختگی از ژل سوختگی، کرم‌های ضد آفتاب قوی و ژل‌های طبیعی که از پوست محافظت می‌کنند استفاده کنند. ژل آلوئه ورا، کرم‌های مرطوب کننده، کرم‌های ضد آفتاب با اس پی اف بالا و کرم هیدروکورتیزون ا درصد از جمله محصولاتی هستند از پوست در برابر سوختگی محافظت می‌کنند.

ژل سوختگی می‌تواند از پوست در برابر التهاب و سوزش ناشی از نور آفتاب محافظت کند. این ژل حاوی مقدار زیادی ترکیبات آبرسان است، بافت پوست را نرم و مرطوب می‌کند و از تخریب سلول‌های سالم پوست در اثر تابش نور خورشید جلوگیری به عمل می‌آورد.

سوختگی پوست ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند و درجات متفاوتی داشته باشد. در ادامه به طبقه بندی سوختگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

طبقه بندی سوختگیها

محصولات شرکت بیز: سوختگی‌ها بسته به میزان نفوذ عمیق و شدید به سطح پوست به درجه اول، درجه دوم، درجه سوم و درجه چهارم طبقه بندی می‌شوند.

 سوختگی درجه اول

سوختگی‌های درجه یک فقط لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کنند. اگر دچار سوختگی درجه یک شوید، پوستتان علائم زیر را خواهد داشت:

 • محل سوختگی قرمز می‌شود.
 • در محل سوختگی احساس درد خواهید داشت.
 • محل سوختگی خشک می‌شود.
 • سوختگی دچار تاول نمی‌شود.

آفتاب سوختگی خفیف یکی از انواع سوختگی درجه یک محسوب می‌شود. این آسیب پوستی را معمولاً با ژل سوختگی تسکین می‌بخشند. این نوع سوختگی معمولاً بین 3 روز تا 1 هفته درمان می‌شود. سوختگی درجه یک اگر درمان نشود و یا تشدید شود سبب تغییر رنگ پوست می‌شود.

سوختگی درجه دو

سوختگی درجه دو ضخامت بالاتری از درجه یک را درگیر می‌کند. سوختگی درجه دوم اپیدرم و بخشی از لایه زیرین پوست یعنی درم را درگیر می‌کند. محل سوختگی ناشی از سوختگی درجه دو علائم زیر را خواهد داشت:

 • محل سوختگی قرمز می‌شود.
 • محل سوختگی تاول می‌زند.
 • ممکن است محل سوختگی متورم شود.
 • احتمالاً محل سوختگی دردناک خواهد بود.

سوختگی درجه دو بسته به وسعت آسیب باید تحت درمان قرار بگیرد. در این موارد خیلی توصیه نمی‌شود که خود فرد آسیب دیده دست به درمان بزند. بهترین کار مراجعه به پزشک و پیگیری درمان پوست با کمک متخصص است.

 سوختگی درجه سوم

سوختگی درجه سوم ضخامت بالاتری از پوست را نسبت به سوختگی درجه دو درگیر می‌کند. سوختگی درجه سوم اپیدرم و درم را درگیر کرده و از بین می‌برد. این نوع سوختگی شدید است و درمان خانگی جوابگوی آن نخواهد بود. سوختگی درجه سه به درونی‌ترین لایه پوست یعنی بافت زیر جلدی نیز سرایت می‌کند. محل سوختگی درجه سه معمولاً چند علامت خاص زیر را دارد:

 • محل سوختگی به سفید تغییر رنگ می‌دهد.
 • بافت درگیر سوختگی سیاه شده.
 • بافت درگیر سوختگی زغالی رنگ به نظر می‌رسد.

سوختگی درجه چهار

سوختگی‌های درجه چهار از هر دو لایه پوست، بافت زیرین و همچنین بافت عمیق‌تر می‌گذرد، که احتمالاً ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را نیز درگیر می‌کند. از آنجایی که پایانه‌های عصبی در این نوع سوختگی از بین رفته‌اند، بیمار هیچ احساسی در ناحیه سوخته شده ندارد. این سوختگی به شدت آسیب رسان است و شاید به قیمت جان بیمار تمام شود.

دقت کنید که سوختگی‌های درجه دو تا چهار مواردی نیستند که بتوانید با استفاده ژل سوختگی، پماد سوختگی یا دیگر روش‌های درمان خانگی آن‌ها را تسکین دهید و درمان کنید. بلافاصله پس از بروز چنین سوختگی‌هایی حتی در اندازه‌های خیلی کوچک لازم است به اورژانس مراجعه کنید.

آیا ژل سوختگی برای سوختگیهای شیمیایی موثر است؟

در صورتی که سوختگی از نوع شیمیایی باشد، توصیه می‌شود از هیچ گونه تسکین دهنده و محصول درمانی همچون ژل سوختگی استفاده نکنید. دستورالعمل زیر را اجرا کنید و سپس بیمار را به بیمارستان یا کلینیک سوانح سوختگی انتقال دهید:

 • لباس‌های آلوده را از بدن بیمار خارج کنید.
 • از تماس هر گونه مواد شیمیایی و آسیب بیشتر به بیمار خودداری کنید.
 • اگر ماده شیمیایی پودری است، قبل از شستشو با آب، آن را با برس پاک کنید و از تماس با آن اجتناب کنید.
 • جراحت را خنک کنید. محل سوخته را با مقدار زیادی آب خنک کنید. اندام سوخته را 20 دقیقه در تماس با آب خنک قرار دهید.
 • اگر محلول شیمیایی به چشم پاشیده شده پلک‌های آسیب دیده را باز نگه دارید تا مطمئن شوید که آب کاملاً زیر پلک‌ها را شستشو می‌دهد. هرگونه ماده شیمیایی که در پلک به دام افتاده را از بین ببرید.

 سوختگی با قیر را میتوانیم با ژل سوختگی درمان کنیم؟

خیر. تحت هیچ شرایطی سعی نکنید با ژل سوختگی محل آغشته به قیر داغ را درمان کنید. ژل سوختگی و دیگر انواع پماد سوختگی جهت تسکین اثرات سوختگی سطحی و درجه یک بکارگرفته می‌شوند و در این مورد خاص نمی‌توانند به شما کمک کنند. جهت جلوگیری از تشدید آسیب در این مورد سوختگی از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • اگر اندام یا انگشتی درگیر به قیر داغ است، آن را داخل آب خنک قرار دهید. اجازه دهید 20 دقیقه در همان حالت بماند.
 • هر گونه سوختگی که منفجر شده و جراحت شدید دارد را با استفاده از یک پانسمان نچسب بپوشانید.
 • از مصرف لوسیون و پماد روی محل سوختگی خودداری کنید.
 • تاول‌ها را نترکانید.
 • سعی نکنید قیر را از روی پوست پاک کنید و یا بردارید.
 • با فوریت‌های اورژانس تماس بگیرید و یا اینکه بیمار را سریعاً به بیمارستان منتقل کنید.

استفاده از ژل سوختگی برای دهان و گلو

در صورتی که سوختگی از نوع داخلی باشد، مسلماً محصولات تسکین دهنده موضعی بکارتان نمی‌آیند. در چنین موقعیت‌هایی نمی‌توانید از ژل سوختگی یا دیگر محصولات درمان و تسکین سوختگی استفاده کنید. از دستورالعمل زیر جهت جلوگیری از تشدید آسیب استفاده کنید:

اگر بیمار به طور تصادفی در معرض آتش یا گازهای داغ قرار گرفته باشد، ممکن است به دهان و راه هوایی او نیز آسیب وارد شود. ممکن است علائمی از سوزش در اطراف لب‌ها، بینی، دهان، ابروها یا مژه‌ها وجود داشته باشد. سرفه خشک یا صدای خشن نشانه اولیه آسیب راه هوایی است و مراقبت‌های پزشکی فوری ضروری است. برای کمک به بیمار دچار سوختگی مجرای هوایی چند کار زیر را انجام دهید:

 • بیمار را به محل امن منتقل کنید.
 • بیمار را در محیطی با هوای آزاد قرار دهید.
 • او را در موقعیتی که می‌تواند راحت تنفس کند قرار دهید.

ژل آفتاب سوختگی دقیقاً چکار میکند؟

ژل سوختگی یا ژل آفتاب سوختگی محصولی است که سوزش و التهاب ناشی از نور خورشید را برطرف می‌کند. البته انواع مختلفی از ژل سوختگی ناشی از آفتاب می‌توانند اثرات پیشگیرانه نیز داشته باشند. این ژل ضمن اینکه بافت آسیب دیده را بازسازی می‌کند و التیام می‌بخشد، سبب افزایش رطوبت پوست می‌شود و اجازه نمی‌دهد علائم سوختگی تشدید شوند.

 آیا ژل سوختگی تنها برای سوختگی است؟

ژل سوختگی علاوه ‌بر آفتاب سوختگی پوست می‌تواند برای التیام بریدگی‌های جزئی، تحریکات پوستی، تسکین جای گزش حشرات (راه را در مقاله دیگر ما بخوانید)، سوختگی‌های خفیف و خراشیدگی نیز مفید واقع شود. البته یادتان باشد که بسته به نوع آسیب ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. قصد مصرف هر محصول ترمیم کننده و تسکین دهنده سوختگی را که دارید، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی از ژل سوختگی استفاده کنیم؟

اگر شرایط زیر را داشتید بهترین کار این است، پیش از مصرف ژل سوختگی یا دیگر محصولات التیام بخش به اورژانس یا پزشک مراجعه کنید. اگر شرایط مراجعه به درمانگاه را نداشتید، می‌توانید در صورت بروز علائم زیر از ژل سوختگی استفاده کنید:

 • احساس درد شدید
 • بروز قرمزی روی پوست
 • در صورت تاول زدن و پوسته پوسته شدن پوست
 • در صورت سیاه شدن پوست در تماس با برق
 • استفاده از ژل سوختگی در صورت سرازیر شدن مایع آبکی از محل آسیب دیده
 • رنگ پریدگی، عرق سرد، احساس ضعف و سرگیجه دارید و یا اینکه استفراغ می‌کنید
 • متورم شده بافت آسیب دیده
دکمه بازگشت به بالا