برترینهای کسب و کارعمومی

چگونه ماشین را تمیز کنیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که ساده‌ترین و بهتر‌ین ترفند تمیز کردن خودرو چیست؟ آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که چطور اتومبیل‌های داخل نمایشگاه همیشه براق هستند؟ امروزه وسیله نقلیه به یک جزء جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل شده است. این احتمال وجود دارد که تمیز کردن خودرو برای بسیاری از مردم کاری خسته‌کننده محسوب شود؛ از طرفی ما با هزینه‌های سرسام آور کارواش رو‌به‌رو هستیم که باعث می‌شود بسیاری از مردم به آن‌جا مراجعه نکنند. ما در این مقاله به معرفی تکنیک‌هایی برای برق انداختن و شسشت‌و‌شوی ماشین‌ها می‌پردازیم.

8 ترفند تمیز کردن خودرو برای شستن آن

در بخش زیر به معرفی چند تاکتیک برای شستن خودرو می‌پردازیم.

 1. پاک کردن بدنه خودرو با آب معمولی

افراد حرفه‌ای قبل از استفاده از آب و صابون، اتومبیل را با آب تمیز و معمولی شست‌و‌شو می‌دهند. با این کار گرد و خاک نشسته بر روی اتومبیل پاک شده و از ایجاد خط و خش بر روی ماشین جلوگیری می‌شود.

 1. بهترین روش پاک کردن شیشه

گاهی پیش می‌آید در هنگام خشک کردن پنجره‌های ماشین رد تماس دستمال را روی آن مشاهده کنید. برای از بین بردن این خط‌ها توصیه می‌شود تا شیشه‌های قسمت بیرونی را در یک جهت و قسمت داخلی را در جهت مخالف آن خشک نمایید. برای جلوگیری از ظهور لکه‌های ناخواسته، توصیه می‌شود که بالا‌ترین قسمت شیشه‌های اتومبیل را نیز تمیز کنید. زیرا، این امکان وجود دارد که گرد‌ و ‌خاکی که در بالای پنجره‌ها باقی مانده، کثیفی مجدد شیشه‌ها شود.

 1. ترفند تمیز کردن خودرو و شستن مرتب آن

تکنیک‌های مختلفی برای برق انداختن ماشین وجود دارد. یکی از این مهارت‌ها که به عنوان ترفند تمیز کردن خودرو می‌توان از آن نام برد، شسشت‌و‌شو با مواد شوینده مناسب است. برخی تصور می‌کنند که شستن منظم وسیله نقیله باعث می‌شود که پوشش محافظ رنگ آن از بین برود؛ اما باید بگوییم تا زمانی که از شوینده‌های درست استفاده کنیم این اتفاق نمی‌افتد بلکه به کاهش سایش‌های ناخواسته کمک کرده و از زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. بسیاری از مردم در وهله اول از مایع ظرفشویی برای شستن خودرو استفاده می‌کنند. این مایع باعث از بین رفتن روغن‌های مهم در رنگ خودرو شده و باعث کاهش طول عمر رنگ می‌شود. توصیه ما برای شستن اتومبیل‌های شخصی استفاده از شامپو است.

 1. خیس کردن مرتب اسفنج

در هنگام شستن ماشین، مرتبا اسفنج خود را در سطل آب فرو برده و خیس کنید. ‌با این کار از آسیب زدن به رنگ اتومبیل و ایجاد سایش بر روی آن جلوگیری می‌نماید.البته این نکته قابل ذکر است که اسفنج‌ها در گذشته به عنوان ابزاری مناسب برای شست‌و‌شو خودرو به کار می‌رفتند؛ اما امروزه افرادی که در کارواش کار می‌کنند یا نمایشگاه ماشین دارند از پارچه‌های میکروفایبر استفاده می‌کنند. این نوع پارچه‌ها نرم هستند و اصطکاک کم‌تری به وجود می‌آورند، در نتیجه احتمال سایش بر روی بدنه را کاهش می‌دهند. پارچه‌های میکروفایبر علاوه‌بر شست‌وشو،  برای خشک کردن هم مناسب هستند.

 1. استفاده از پولیش دوکاره

به مرور زمان رنگ بدنه اتومبیل کدر شده و درخشندگی خود را از دست می‌دهد. تغییر رنگ می‌تواند به علت برخورد گرد ‌و‌ غبار موجود در هوا به بدنه، ایجاد سایش و… رخ دهد. در این صورت یکی از انواع ترفند تمیز کردن خودرو که به بهبود رنگ بدنه کمک می‌کند، استفاده از پولیش دوکاره است.

این پولیش‌های موتوری، با کمک سمباده‌های خود باعث از بین رفتن خراش لایه سطحی اتومبیل شده و نمایی درخشان به بدنه می‌دهند.

البته اگر به صورت غیراصولی از پولیش استفاده نمایید این احتمال وجود دارد که آسیبی جدی به رنگ و بدنه خودرو وارد شود. در هنگام استفاده از این وسیله، محدوده کار را مشخص نمایید. برای این کار می‌توانید دور تا دور خراش چسب بچسبانید. سپس، آب و صابون را مخلوط کرده و به صورت اسپری بر روی سطح بپاشید.

نکته: در هنگام استفاده از پولیش در منزل، بهتر است از سنباده‌های نرم و یا کار شده استفاده نمایید.

 1. استفاده از دو سطل آب، یک ترفند تمیز کردن خودرو

برای شستن ماشین بهتر است از دو سطل جدا استفاده کنید که یکی از سطل‌ها حاوی شامپو و دیگری شامل آب تمیز باشد. شما می‌توانید پارچه میکروفایبر خود را در سطلی که حاوی آب است، شست‌و‌شو دهید. سپس، دستمال را داخل سطل حاوی شامپو برده و با استفاده از آن اتومبیل را بشویید. این کار باعث می‌شود تا خودرو توسط آبی تمیز شسته شود.

 1. زمان و مکان مناسب برای شستن خودرو

در هنگام شستن ماشین به این نکته توجه کنید که حتما بدنه خودرو خنک باشد و خودرو در معرض نور خورشید قرار نگرفته باشد. زمانی که بدنه داغ است آبی که در زمان شست‌و‌شو بر روی آن قرار دارد، تبخیر خواهد شد. در نتیجه زمان آثار خشک شدن قطرات آب بر روی بدنه‌ خودرو بر جای مانده و پاک کردن آن‌ کار سخت و زمان‌بری خواهد بود. این نکته یکی از ساده‌ترین ترفند تمیز کردن خودرو محسوب می‌شود؛ ولی، رعایت آن تاثیر به سزایی در زمان و نتیجه کار دارد.

 1. شستن لاستیک اتومبیل

برای برق انداختن و تمیز کردن لاستیک‌ها در وهله اول باید گرد ‌و ‌خاک چسبیده بر روی آن را با کمک فرچه‌ای که با آب و صابون خیس شده، پاک کرد. اکنون که آلودگی‌های موجود در سطح تایر‌ها از بین رفته، از اسپری تمیز‌کننده لاستیک استفاده کنید.

زمانی که به این اسپری‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید از نوشابه گازدار استفاده نمایید. اگر تمایل دارید لاستیک‌های براق و سالمی داشته باشد، ما استفاده از واکس را به شما توصیه می‌کنیم. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشد که حتما قبل از استفاده از این واکس‌های براق‌کننده، لاستیک‌ها را کامل خشک نمایید.

نکته مهم دیگری که در هنگام استفاده از اسپری تمیز‌کننده می‌توان اشاره کرد این است که این اسپری‌ها مخصوص تایر بوده و نباید برای پاک کردن رینگ آن را به‌کار برد؛ زیرا باعث کدر شدن رینگ‌ها می‌شوند.

5 ترفند تمیز کردن خودرو و کابین آن

تمیزی داخل خودرو از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. از این رو در ادامه به معرفی چند ترفند ساده برای پاکیزه کردن آن می‌پردازیم.

 1. تمیز کردن موکت کف اتومبیل

موکت‌های کف خودرو گرد‌ و ‌غبار را در خود نگه می‌دارند. به همین علت استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن آن‌ها کار دشواری است. برای آسان‌تر شدن این کار می‌توان با کمک ایجاد الکتریسیته ساکن، پرز‌های موکت را از هم جدا کرد، سپس با جاروبرقی آشغال‌های موجود روی سطح آن را تمیز کرد. برای ایجاد الکتریسته، به عنوان یک ترفند تمیز کردن خودرو استفاده از دستکش لاتکس را پیشنهاد می‌کنیم. برای این کار  دستکش را دست کرده و بر روی موکت بکشید. این عمل باعث می‌شود الیاف موکت از هم جدا شوند و با کمک جارو برقی بتوان زباله‌های موجود در آن‌ها را تمیز کرد.

در کارواش، از یک برس سفت برای جارو کردن موکت‌های کف ماشین استفاده می‌کنند. این کار الیاف آن‌ها را تحریک کرده و باعث راحت شدن کار با جارو برقی می‌شود.

 1. پاک کردن دریچه‌ها برای خوشبو شدن داخل خودرو

بسیار پیش می‌آید که داخل ماشین به علت وجود گرد‌ و ‌غبار داخل دریچه‌های هوا، رطوبت و… بوی نا‌مطبوعی بدهد. برای خوشبو شدن کابین می‌توان هوای فشرده را به‌کار برد. استفاده از یک قوطی که حاوی هوا‌ی فشرده است باعث از بین رفتن آلودگی و باکتری‌های موجود در دریچه‌های اتومبیل می‌شود. در نتیجه، بویی خوش‌آیند و هوایی تازه کابین ماشین را در بر می‌گیرد.

البته اگر به هوای فشرده دسترسی ندارید می‌توانید از یک برس آرایشی کرکی بزرگ که قبلا مصرف شده استفاده نمایید و با کمک این وسیله گرد ‌و‌ خاک گیر افتاده در دریچه را تمیز کنید.

 1. تمیز کردن داشبورد

اگر داشبورد ماشین کثیف باشد باعث حواس پرتی راننده شده و همچنین جلوه‌ای نامناسب به خودرو می‌دهد.

برای تمیز کردن داشبورد، ابتدا یک دستمال میکروفایبر را با آب و صابون خیس کرده و شروع به گرد‌گیری نمایید. برای تمیز کردن درز‌ها و شکاف‌ها می‌توانید از مسواک‌های نرم استفاده کنید.

بعد از خشک کردن و پاک کردن گرد‌و‌غبار، یک ترفند تمیز کردن خودرو و برق انداختن داشبورد استفاده از واکس براق‌کننده مخصوص است. این واکس‌ها معمولا به دو حالت در بازار وجود دارند. انواع آن‌ها عبارتند از:

 • واکس داشبورد به صورت مایع
 • واکس داشبورد به صورت اسپری

اگر واکس داشبورد به صورت اسپری باشد، باید آن را بر روی داشبورد پاشیده سپس با اسفنج به تمیزکاری بپردازید؛ اما اگر اسپری به صورت مایع خریداری کردید، لازم است تا آن را بر روی پارچه بریزید و به آرامی آن را بر روی داشبورد بکشید. برای محافظت از داشبورد استفاده از واکس ژله‌ای پیشنهاد می‌شود.

نکته: اگر خط و خشی بر روی داشبورد وجود داشت، واکس‌های حاوی پولیش بهتر‌ین گزینه هستند.

 1. تمیز کردن و مراقبت از برف پاک کن

برف پاک کن‌ها که یک رکن اساسی در خودرو به حساب می‌آیند و مواظبت از آن‌‌ها وظیفه هر راننده‌ای است. اگر تیغه‌های آن‌ها آسیب‌دیده یا فرسوده باشند موجب بروز مشکلاتی از جمله ایجاد خراش بر روی شیشه خواهند شد.

برای پاکسازی تیغه‌ها کافی است یک دستمال مرطوب بر روی آن‌ها بکشید تا گرد ‌و‌غبار چسبیده بر روی تیغه تمیز شود. البته شست‌و‌شوی بیش از حد تیغه‌های برف پاک‌کن باعث از بین رفتن لایه‌ی ضد صدا در آن‌ها می‌شود. در صورتی که تیغه‌ها قابل استفاده نباشند، به راحتی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد.

 1. تمیز کردن صندلی‌های ماشین

تمیز نگه داشتن روکش صندلی برلیانس h330 باعث افزایش عمر مفید آن‌ها می‌شود؛ اما به هر حال کثیف شدن صندلی برای هر کسی ممکن است اتفاق بیافتد. در اینجا ما به معرفی چند روش‌خانگی برای پاک کردن لک پرداخته‌ایم.

تمیز کردن صندلی‌های پارچه‌ای

برای پاک کردن این نوع صندلی‌ها، روش‌های خانگی زیر توصیه می‌شود:

 • استفاده از جوش شیرین: یکی از ساده‌ترین ترفند تمیز کردن خودرو و پاک کردن لکه‌های صندلی استفاده از جوش شیرین است. برای این کار در یه لیوان به اندازه ¼ جوش شیرین ریخته و با آب ملایم مخلوط نمایید. سپس بر روی لکه قرار داده و 30 دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این مدت، با یک مسواک آن را سابیده و با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید.
 • استفاده از مخلوط سرکه: چند قطره سرکه را با مقداری صابون و آب مخلوط کرده و بر روی لکه بریزید. از یک برس برای پاک کردن آن استفاده کنید. بعد از تمیز شدن، صندلی را با مقداری آب تمیز بشویید.
 • استفاده از مواد شوینده: شامپو فرش‌ها برای پاک کردن اکثر لک‌ها کاربرد دارند. بعد از به کارگیری این شوینده‌ها، با حوله و آب سرد صندلی را پاک کنید.

 تمیز کردن صندلی‌های چرمی:

پاک کردن صندلی‌های نوع چرمی راحت‌تر از تمیز کردن نوع پارچه‌ای است. چند متد خانگی برای پاک کردن لکه‌های صندلی‌های چرمی وجود دارند. این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از لاک پاک کن یا الکل: آثار خودکار و لکه‌هایی از این قبیل را می‌توان با کمک الکل یا لاک پاک‌کن تمیز کرد. بعد از تمیز شدن با یک پارچه نم‌دار بقایای الکل را پاک کنید.
 • استفاده از خمیر دندان بدون ژل: مقداری خمیر دندان را بر روی لک قرار داده و با کمک یک مسواک تمیز آن را پاک کنید. سپس با آب ملایم آن قسمت را شست‌و‌شو دهید.
 • استفاده از مخلوط سرکه: به همان روش گفته شده در قسمت صندلی پارچه‌ای می‌توان از این تکنیک استفاده کرد.

یک ترفند تمیز کردن خودرو و صندلی‌های آن، این است که به محض ایجاد لکه سعی کنید آن‌ها را از بین ببرید؛ زیرا هرچه لکه‌ها قدیمی‌تر باشند، پاک کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد بود.  در صورتی که تمایلی برای استفاده از ترفند‌های خانگی ندارید، می‌توانید از پاک‌کننده‌های مخصوص صندلی که در بازار وجود دارند استفاده نمایید. یک روش کلی برای تمیز کردن صندلی‌های خودرو بهره‌گیری از بخار‌شور است. این متد باعث از بین رفتن باکتری و آلودگی‌های موجود بر روی صندلی‌ها می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به youtube مراجعه کنید

دکمه بازگشت به بالا