برترینهای کسب و کارعمومی

چگونگی تعویض روغن گیربکس207

با تعویض منظم روغن گیربکس شما از این قطعه حیاتی وسیله نقلیه خود در برابر سایش و پارگی محافظت می کنید.آموزش تعویض روغن گیربکس و فیلترها نسبتاً ساده است، به خصوص اگر با فرآیند تعویض روغن خودرو آشنا باشید. با این حال، این یک وظیفه مهم بر عهده مالک خودرو است که اغلب نادیده گرفته می شود، بنابراین ضروری است که نحوه تعویض روغن گیربکس را فراگیرید. اما ممکن است بپرسید چه زمانی باید روغن گیربکس اتومات ۲۰۷ را تعویض کنیم؟

How to change gearbox oil 207

نشانه های کم بودن روغن گیربکس اتوماتیک چیست؟ چرا جعبه دنده به روغن نیاز دارد و … .پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید تا به این سوالات شما پاسخ داده و نحوه تعویض روغن گیربکس دنده اتومات را آموزش دهیم.

روغن گیربکس چیست؟

روغن گیربکس یکی دیگر از مایعات حیاتی وسیله نقلیه است که وظیفه روانکاری قطعات متحرک داخل گیربکس را به عهده دارد. این روغن با روانکاری بخش هایی از پیشرانه از جمله گیربکس، دیفرانسیل، کلاچ و … سبب بهبود عملکرد آن ها به طور منظم در کنار یکدیگر می شود.

بدون روغن کاری مناسب، در اثر اصطکاک ایجاد شده و افزایش دما، قطعات آسیب جدی دیده و از طول عمر آن ها کاسته می شود. اگر طرح  را انتخاب کرده اید، لازم است تا با سنجش سطح روغن در گیربکس اتوماتیک از مناسب بودن میزان آن اطمینان یابید. علاوه بر این، روغن گیربکس در گیربکس های اتومات، به منظور خنک کاری و انتقال نیروی موتور به جعبه دنده مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم نیست که شرکت در طرح را انتخاب می کنید و یا به سراغ خرید یک خودروی خارجی می روید، اگر روغن گیربکس را در فواصل زمانی توصیه شده تعویض نکنید، این مایع کثیف شده و کارایی خود را به عنوان روان کننده از دست می دهد. این باعث افزایش اصطکاک، گرما و سایش و پارگی در گیربکس می شود که عواقب زیان باری را برای خودروی شما به دنبال دارد.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

زمان تعویض روغن گیربکس بسته به نوع گیربکس و البته مدل خودرو متفاوت است. آنچه که بیشتر خودروسازان بر سر آن توافق دارند، تعویض روغن گیربکس های دستی در فواصل زمانی بین 50 الی 100 هزار کیلومتر و بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، پس از طی کردن مسافت 100 الی 160 هزار کیلومتر است.

بنابراین اگر طرح و یا مدل های خارجی را انتخاب می کنید، همواره توصیه می شود برای اطلاع دقیق از این میزان، حتما دفترچه راهنمای وسیله نقلیه را مطالعه کنید تا تخمینی از فاصله زمانی تعویض مایع گیربکس مناسب برای خودروی خود بدست آورید.

همچنین در خصوص نحوه سنجش سطح روغن گیربکس می توانید کاپوت خودرو را باز کرده و به دنبال میله گیربکس با دسته قرمز رنگ بگردید تا سطح مایع گیربکس را در خودرو بررسی کنید. اگر مایع گیربکس تمیز به نظر می رسد، اما سطح آن پایین است، ممکن است فقط نیاز به اضافه کردن مایع به سیستم داشته باشید، اما اگر این روغن تغییر رنگ داده است، بهتر است آن را با یک مایع جدید جایگزین کنید.

اینگونه پس از شرکت در طرح و خرید مدل دلخواه، می توانید بیشترین مراقبت را از آن داشته باشید. در ادامه بهترین زمان تعویض روغن گیربکس برای چند خودرو ذکر شده است:

 • زمان تعویض روغن و تعمیر گیربکس ۲۰۷: 100 الی 150 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس cvtکیا سراتو: 40 الی 50 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک جک جی 5: 50 الی 60 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو: 50 الی 100 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک برلیانس h330: 40 الی 60 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک سراتو: 50 الی 60 هزار کیلومتر

نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه

تعویض روغن گیربکس کار خیلی سختی نیست و اگر کمی تجربه و مهارت داشته باشید، می توانید خود این کار را انجام دهید. این اقدام به دو روش دستی و یا با استفاده از دستگاه صورت می گیرد که اکنون به آموزش نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه خواهیم پرداخت. بنابراین چه را انتخاب کنید و چه به سراغ خرید یک مدل داخلی اتومات بروید، لازم است تا مطابق یکی از روش های زیر عمل نمایید:

مرحله 1

در اولین گام باید وسیله نقلیه خود را در سطحی صاف و هموار پارک کنید. بهتر است ابتدا اجازه دهید ماشین برای چند دقیقه و به صورت درجا کار کند، سپس آن را خاموش نمایید.

مرحله 2

اکنون به وسیله جک خودرو را بالا برده و یا خود در گودالی قرار بگیرید. پیچ های سینی گیربکس را باز کنید و اجازه دهید روغن گیربکس قدیمی تخلیه شود. یک سطل بزرگ زیر آن قرار دهید تا روغن روی زمین ریخته نشود.

مرحله 3

حال تمامی قسمت های آلوده را با استفاده از محلول شوینده شسته و آن را به وسیله یک پارچه تمیز خشک کنید.

مرحله 4

اغلب نیاز است در هنگام تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، فیلتر را نیز عوض کنید. پس از تعویض فیلتر، واشر سیمی گیربکس را هم عوض کرده و از جا افتادن درست آن مطمئن شوید.

مرحله 5

اکنون لازم است تا سینی گیربکس را بسته و آن را به همان حالت قبلی خود باز گردانید.

مرحله 6

در آخرین مرحله تنها کافیست با استفاده از بهترین روغن گیربکس اتوماتیک، مخزن روغن گیربکس را پر کنید. توجه داشته باشید که میزان مناسب این روغن بسته به نوع وسیله نقلیه ممکن است متفاوت باشد و میزان استاندارد آن در دفترچه راهنمای وسیله نقلیه ذکر شده است.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و تعمیر با دستگاه

اما دیگر روش موجود، تعویض روغ و تعمیر گیربکس اتوماتیک با دستگاه است که بیشتر توسط تعمیرگاه های تخصصی انجام می شود. مراحل انجام این کار به سادگی انجام می شود به شرح زیر است:

 • ابتدا شلنگ های رفت و برگشت گیربکس به شلنگ های دستگاه متصل می شوند. (برای آنکه مطمئن شوید اتصال به طور صحیح برقرار شده است، خودرو را در وضعیت سوئیچ باز قرار دهید. اگر آمپر بالا نیامد، یعنی اتصال درست است)
 • در مرحله بعد، نوع خودروی خود را از منوی دستگاه انتخاب کنید.
 • دو تصویر خواهید دید. یکی از آن ها به همراه کلمه USED است که به روغن قدیمی و یا روغن موجود در خودرو اشاره دارد. در زیر تصویر دیگر کلمه NEW نوشته است که نشان دهنده روغن جدید است.
 • حال تنها کافیست گزینه اتوماتیک را انتخاب کنید تا روغن قدیمی به طور کامل با روغن جدید جایگزین شود.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه بهتر است یا دستی؟

همانطور که مطالعه کردید، در این محتوا سعی کردیم به بیان نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به دو روش دستی و اتوماتیک بپردازیم. اما سوالی که در این قسمت مطرح می شود این است که از بین دو روش مذکور، بهترین روش تعویض روغن گیربکس اتومات کدام است؟

تعویض روغن گیربکس با استفاده از دستگاه به دلایلی چون بهبود عملکرد موتور، بالا بردن شتاب وسیله نقلیه، جلوگیری از آسیب به گیربکس، کاهش مصرف سوخت، از بین بردن تمامی ذرات گرد و غبار و نرم شدن دنده بسیار محبوب شده و سبب شده تا این روش به عنوان روشی بهتر در مقایسه با تعویض روغن به صورت دستی شناخته شود.

البته بدیهی است که استفاده از دستگاه در مقایسه با روش دستی، هزینه بیشتری دارد که همین مورد عده ای را از تعویض روغن با استفاده از دستگاه منصرف کرده است.

بهترین زمان تعویض روغن خودروهای گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک یا همان دنده خودکار، یکی از قطعاتی است که برای کارکرد روان و عملکرد مطلوب به روغن نیازمند است.

ایفای نقش روغن گیربکس اتوماتیک فقط در روان کردن و جلوگیری از اصطکاک نیست، بلکه باعث خنک شدن و کنترل دما نیز خواهد شد.

روغن گیربکس اتوماتیک تاثیر بسیار زیادی بر روی اصطکاک صفحه کلاچ نیز دارد؛ همانطور که می دانید صفحه کلاچ اهمیت زیادی دارد و روغن گیربکس اتوماتیک نیز اصطکاک صفحه کلاچ را کاملا کنترل می کند.

آن وقت که در حالت عادی و معمول قرار داریم. باید بعد از هر 60 هزار کیلومتر پیمایش با ماشین دارای گیربکس اتوماتیک، تعویض روغن گیربکس را انجام دهیم؛ اما اگر تا 3 سال یعنی 36 ماه 60 هزار تا راه نرفتید، باز هم تعویض روغن را انجام دهید. زیرا روغن گیربکس اتوماتیک نیز مانند روغن گیربکس دستی بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می دهد و باید تعویض شود. زمانی که روغن تغییر رنگ داد، دنده به سختی جا افتاد یا خیلی راحت عوض نشد، حتما روغن گیربکس اتوماتیک را عوض کنید.

همواره سعی کنید بهترین و با کیفیت ترین روغن گیربکس را خریداری و استفاده کنید. روغن تاثیر بسیار زیادی در عملکرد گیربکس – به طور کلی موتور – دارد. پس در انتخاب آن دقت بسیار زیادی داشته باشید و از هیچ هزینه ای دریغ نکنید، زیرا با این کار به افزایش طول عمر خودروی خود کمک می‌کنید.

 نکات نگهداری از اتومبیل پژو 207، موثر بر تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 207

 • استفاده از روغن نامناسب استهلاک و مصرف خودرو و همچنین صدای آن را تغییر میدهد.
 • هر بار که تعویض روغن انجام میدهید، حواستان به تعویض کامل فیلترها هم باشد.
 • روغن گیربکس را در حالت عادی هر  60 هزار کیلومتر تعویض  گردد.
 • سرویسهای دوره‌ای اتومبیل را جدی بگیرید و آنها را به طور منظم انجام دهید.
 • هیچ موقع با باک کم سوخت رانندگی نکنید.

برای اینکه خیالتان از تعویض درست و به موقع روغن گیربکس اتوماتیک پژو 207 راحت باشد، لازم است به یک مرکز خدمات مورد اطمینان مراجعه کنید. ، افتخار می‌کند که در خدمات خود از جمله تعویض روغن گیربکس 207 توانسته رضایت بالای مشتریان را کسب کند. این مطلب شعار نیست و به راحتی با یک جستجوی کوچک قابلیت راستی آزمایی دارد.

سوالات متداول

آیا می توان از روغن موتور در گیربکس استفاده کرد؟

روغن گیربکس ویسکوزیته بالاتری نسبت به روغن موتور دارد و این به این دلیل است که از دنده ها بهتر محافظت می کند و باعث می شود که انتقال نرمی بین آن ها صورت گیرد. ویسکوزیته بالاتر ضروری است زیرا پمپی برای انتقال روغن به اطراف گیربکس وجود ندارد. بنابراین نمی توانید از روغن موتور در گیربکس خود استفاده کنید.

روغن گیربکس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ویسکوزیته یا گرانروی اولین معیار یک روغن گیربکس خوب است. این مایع در مقایسه با روغن موتور دارای غلظت بیشتری است. علاوه بر این، مقاومت در برابر فشار بالا، مقاومت در برابر حرارت و عدم تشکیل کف از دیگر ویژگی هایی هستند که می توانند نشان دهنده یک روغن گیربکس خوب و با کیفیت باشند.

روغن گیربکس چه رنگی است؟

یک روغن گیربکس تمیز و معمولی، به رنگ صورتی و یا قرمز شفاف است. بنابراین اگر مایع گیربکس خودروی شما قهوه ای یا مشکی می باشد، باید بدانید که گیربکس اتومبیل شما در خطر است.

 

دکمه بازگشت به بالا