برترینهای کسب و کارعمومی

بهترین ماسک ایمنی تنفسی برای نجاری

به نقل از سایت tpn-co.com امروزه در محیط های کاری و کارخانجات و حتی،محیط های شیمیایی باید از استفاده کرد.به دلیل اینکه یکی از عوامل مهم در کار و محافظت از ریه ها  می باشد .شاید کمی باعث اذیت آن فرد شود.ولی ناچار به استفاده از آن هست.مخصوصا در محیط های بسته که خروجی هوا نداریم و همچنین در محیط های شیمایی، محیط هایی که  اشتغالات زیاد است.مثل صنابع خوردو سازی ،محیط های شیمیایی،در این محیط ها حتما باید از استفاده کرد.

در یک تعریف کلی برای مقابله با هوای آلوده و دود از ماسک  استفاده می کنیم.این وسیله ما را در برابر گردو غبار ،دود،گازهای سمی محافظت میکند. امروزه همه کارخانحات موعظف اند.برای ایمنی بیشتر از ماسک های فیلتر دار برای کارگران خود تهیه کنند.تا بتوانند خود را تضمین کنند .

 خصوصیات ماسک ایمنی :

اکثرا کارگران برای حفظ سلامتی خود از ماسک ایمنی تمام صورت استفاده میکنند.تا بتوانند در مقایل هوای ناپاک و آلوده گرد و غبار  فعالیت کنند.اصلی ترین موردی که باید از آن استفاده کنند ماسک است. اگر از ماسک  استفاده نکنند دچار بیماری های ریوی،سرطان،مشکلات تنفسی می شوند.ماسک به گونه ای است که برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن ساخته شده است.تا از تنفس کردن هوای آلوده جلوگیری کند و هم بتواند هوای تمیز را به انسان برساند. و یکی از ضروربات در محیط کار محسوب میشود .

انواع ماسک‌های ایمنی :

های FFP.ماسک های اف اف پی که با استاندارد اروپایی EN149: 2001 طبقه بندی شده اند.

 • ماسک فیلتر دار FFP1. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۵ میکرون با فیلتراسیون ۸۰ درصد.
 • ماسک فیلتر دار FFP2. ماسک مناسب برای ذرات بین ۲ تا ۵ میکرون با فیلتراسیون ۹۴ درصد.
 • ماسک فیلتر دار FFP3. ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از ۲ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد.
 • ماسک N95. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن. ماسک N99. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن. ماسک N100.ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن.
 • ماسک R95. برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت.
 • ماسک R99. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت.
 • ماسک R100. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت.
 • ماسک P95. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن.
 • ماسک P99.ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن.
 • ماسک P100. ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن.

فیلتر های ماسک از دو نوع تشکیل شده است. فیلترهایی که قادر به نگه داری ذرات فیزیکی و شیمایی هستند. نوع دیگر آن ماسک هایی هستند که به روی صورت نصب میشوند.

انواع ماسک ایمنی فیلتردار آلودگی هوا

ماسک فیلتردار n95 که در آلودگی هوا یکی از ماسک های مناسب به شمار می آید. طبق استاندارد امریکایی NIOSH برای درجه فیلتراسیون ماسک ها نامگذاری شده است که n به نشانه ی عدم مقاومت نسبت به روغن و ۹۵ به معنای فیلتر کردن ذرات گرد و غبار بیش از ۹۵ درصد می باشد.

 • ماسک FFP2 چیست و FFP2 مخفف چیست؟

ماسک FFP2 نوعی از ماسک فیلتردار با فیلتر ثابت می باشد که با استاندارد EN149:2001 نامگذاری شده است. در این نام گذاری FFP2 به این معناست که این ماسک تا ۹۴% از ذرات مضر در هوا با اندازه بین ۲ و ۵ میکرون را فیلتر می کند.

 • تفاوت ماسک N95 و ماسک FFP2 چیست ؟

ماسک N95 طبق استاندارد امریکایی NIOSH نامگذاری شده است که از نظر درصد فیلتراسیون تقریبا معادل ماسک FFP2 است که با استاندارد اروپایی EN149:2001 نامگذاری شده است.

 • تفاوت ماسک ffp2 و ffp3 چیست؟

ماسک FFP2 تا ۹۴% از ذرات بین ۲ و ۵ میکرون شامل غبار های ریز ، فیبر ها ، غبار های مرطوب ، غبار های روغنی را فیلتر می کند در حالی که ماسک FFP3 تا ۹۹% از ذرات کمتر از ۲ میکرون را فیلتر می کند و قوی تر از ماسک ffp2 است.

ماسک های که با استاندارد EN149:2001 مطابقت دارند برای محافظت در برابر ذرات معلق مرطوب موجود در هوا ، جامدات و ذرات معلق روغنی موجود در هوا طراحی شده اند . در استاندارد EN149: 2001 سه دسته از حفاظت برای ماسک فیلتر دار به نام های FFP1و FFP2 و FFP3 بر اساس کارایی فیلتر طبقه بندی شده اند .

 • ماسک فیلتردار کربن اکتیو یا کربن دار چیست ؟

در این نوع ماسک ها لایه هایی از کربن فعال شده ( کربن اکیتو ) به منظور حفاظت در مقابل گاز ها و بخار ها در نظر گرفته می شوند که باعث می شود که بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسک نفوذ نکند.

نحوه و دستورالعمل استفاده از ماسک فیلتردار n95 و FFP2

به طور عمومی ماسک فیلتردار n95 و ffp2 نباید بیش از ۸ ساعت کاری استفاده شوند ، برای استفاده درست از ماسک فیلتردار باید مراحل زیر را انجام دهید :

 1. ابتدا دست ها باید قبل از تماس با ماسک با آب و صابون به خوبی شسته شوند.
 2. سپس ماسک از جعبه خارج شده و از نظر عدم وجود پارگی و یا سوراخ شدگی بررسی می گردد.
 3. قسمت بالای ماسک دارای قطعه ای است که باعث محکم شدن ماسک بر روی بینی می شود. بنابراین از این طریق قسمت بالای ماسک قابل تشخیص می باشد.
 4. بند ها و یا کش های نگهدارنده و محکم کننده ماسک باید به درستی در پشت سر قرار گرفته و ماسک به طور کامل بر روی صورت قرار گیرد.
 5. قسمت بالای ماسک را به کمک قطعه محکم کننده و شکل دهنده ماسک بر روی بینی محکم کنید تا به فرم بینی درآید. شایان ذکر است که ماسک باید به طور کامل بینی و دهان را بپوشاند.
 6. با دم و بازدم می توان قرارگیری صحیح ماسک را بر روی دهان و بینی کنترل نمود. در زمان دم نباید هوا از کنارهای ماسک وارد دهان شود. هوای ورودی فقط باید از طریق فیلتر ماسک وارد دهان گردد. در زمان بازدم نیز نباید هیچگونه هوایی از کناره های ماسک خارج شود. ماسک به طور معمول برای افرادی که دارای ریش و سبیل می باشند نمی تواند به طور صحیح دهان و بینی را بپوشاند.
 7. از ماسک با اندازه مناسب برای بزرگسالان برای کودکان استفاده نشود باید حتما از ماسک های مخصوص کودکان (با اندازه ای کوچکتر از ماسک بزرگسالان) استفاده گردد تا بدین صورت ماسک به طور کامل و صحیح بر روی بینی و دهان کودک قرار گرفته و از ورود آلاینده ها و مواد حساسیت زا جلوگیری نماید.
دکمه بازگشت به بالا