مصرف ویتامین ای بعد از تزریق چربی

 یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های بعد از تزریق چربی به صورت، توجه به تغذیه است. زیرا افزایش و کاهش وزن به صورت مستقیم بر ماندگاری تزریق چربی موثر است. پیشنهاد ما این است که بعد از تزریق چربی به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی دریافت کنید.تغذیه بعد از تزریق چربی اهمیت بسیار زیادی دارد. تزریق چربی یکی از روش‌های کم تهاجمی و ایمن برای پر کردن صورت و از بین بردن چین و چروک صورت می‌باشد. این روش بر خلاف جراحی نیازی به برش دادن پوست ندارد و با خونریزی همراه نیست.

به همین دلیل بسیاری از افراد مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های بعد از تزریق چربی به صورت را جدی نمی‌گیرند.   با این حال اگر اطلاعات چندانی درباره تغذیه بعد از تزریق چربی به صورت ندارید، در ادامه این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که باید بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم و از چه مواد غذایی استفاده کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چه خوراکی هایی بعد از تزریق چربی ممنوع است؟

قبل از اینکه توضیح دهیم باید بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم، بهتر است درباره خوراکی‌هایی که مصرف آن بعد از تزریق چربی ممنوع می‌باشد صحبت کنیم. چرا که اگر میخواهید بدانید تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟ بهتر است اول نگاهی به وضعیت تغذیه ای خود داشته باشید.

سیگار و نوشیدنی‌ های الکی

از جمله نوشیدنی‌هایی که بعد از تزریق چربی باید از آن دوری کنید، نوشیدنی‌های الکلی هستند. همچنین مصرف سیگار و دخانیات بعد از تزریق چربی توصیه نمی‌شود. بهتر است تا چند روز بعد از پیوند چربی، از مصرف سیگار یا نوشیدنی‌هایی که دارای الکل هستند خودداری کنید تا دوره نقاهت سریع‌تر سپری شود. همچنین افرادی که به مصرف الکل و سیگار اعتیاد دارند، بهتر است تا حدود دو هفته قبل از تزریق چربی مصرف این دو ماده را کنار بگذارند. تزریق چربی مانند جراحی با عوارض گوناگون مثل خونریزی شدید و برش دادن پوست صورت همراه نیست.

ولی احتمال برخی دیگر مثل تورم شدید، کبودی و التهاب یا عفونت بخیه در محل تخلیه چربی بسیار زیاد است. به همین دلیل، بهتر است با ترک سیگار و نوشیدنی‌های الکلی از بروز این عوارض بعد از تزریق چربی جلوگیری کنید. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مصرف سیگار و دخانیات بعد از تزریق چربی ممنوع باشد، تاثیر نامناسب نیکوتین در جریان خون در بدن است. نیکوتین می‌تواند موجب تنگ شدن رگ‌های خونی شود.

به این ترتیب، سرعت جریان خون در بدن کاهش می‌یابد و خون و اکسیژن کافی به محل زخم نمی‌رسد. در نتیجه، فرآیند ترمیم زخم در مدت زمان بیشتری انجام خواهد شد. علاوه بر این، نوشیدنی‌های الکلی باعث کاهش آب بدن می‌شوند و از این طریق بر طول تاثیر می‌گذارند.

خوراکی های شیرین

تا چند روز بعد از تزریق چربی به صورت، مصرف خوراکی‌های شیرین ممنوع است. بنابراین بهتر است از مصرف ترکیبات قندی مثل شکلات، شیرینی خامه‌ای، شکر، پاستیل و مواردی مانند این خودداری کنید. علاوه بر این، بهتر است یک رژیم غذایی سالم از متخصص تغذیه دریافت کنید و به طور کلی مصرف خوراکی‌های شیرین را به حداقل برسانید. پرخوری در مصرف شیرینی و شکلات یا سایر مواد قندی، موجب افزایش وزن می‌شود.

ثابت نگه داشتن وزن بعد از تزریق چربی به صورت، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر وزن خود را افزایش دهید، به مرور زمان سلول‌های چربی در نواحی مختلف صورت مثل گونه یا غبغب تجمع پیدا می‌کنند و زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.  علاوه بر این، سلول‌های چربی جدید در مجاورت سلول‌های چربی تزریق شده قرار می‌گیرند و موجب ناهموار شدن پوست می‌شوند. بنابراین نه تنها باید از مصرف شیرینی تا چند روز اول بعد از تزریق چربی خودداری کنید، بلکه باید برای باقی عمر خود از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

غذاهای چرب

یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش وزن بعد از تزریق چربی،  غذاهای چرب است. غذاهای چرب انواع مختلفی دارند و سرشار از چربی اشباع هستند. به عنوان مثال، فست فود و انواع غذاهای چرب مثل سیب زمینی سرخ کرده سرشار از چربی اشباع بوده و باعث افزایش وزن شما می‌شوند. برخی خوراکی‌ها مانند چیپس و پفک نیز دارای چربی‌های مضر هستند و به هیچ وجه نباید تا چند روز بعد از تزریق چربی مورد استفاده قرار بگیرند. سعی کنید عادات غذایی نامناسب خود را کنار بگذارید.

به عنوان مثال، اگر به مصرف فست فود یا غذاهای پرچرب اعتیاد دارید، سبک غذایی خود را تغییر دهید. هنگام پخت و پز از روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون به جای روغن جامد استفاده کنید. همچنین بهتر است حجم چربی مواد غذایی را کاهش دهید و به مصرف مواد غذایی بخارپز شده عادت کنید. به این ترتیب، از تجمع چربی اشباع شده در بدن جلوگیری می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف غذاهای چرب در ابتدا بر چاقی شکم و پهلو موثر هستند.

آخرین ناحیه از بدن که تحت تاثیر مواد غذایی چرب چاق می‌شود، صورت می‌باشد. بنابراین اگر از یک رژیم غذایی درست پیروی کنید و مصرف چربی اشباع شده را کنار بگذارید، از تجمع سلول‌های چربی در صورت جلوگیری خواهد شد. می‌توانید در کنار رژیم غذایی، از تمرینات ورزشی صورت برای تجزیه سلول‌های چربی استفاده کنید.

کربوهیدارت ها

علاوه بر غذاهای چرب، باید مصرف کربوهیدرات‌ها را نیز کاهش دهید. کربوهیدرات‌ها به دو دسته کربوهیدرات‌های ساده و کربوهیدرات‌های پیچیده تقسیم می‌شوند. انواعی از مواد غذایی دارای فیبر و مواد قندی، حاوی کربوهیدرات هستند و در بدن به گلوکز تبدیل می‌شوند. مصرف کربوهیدرات به صورت روزانه یا هفتگی الزامی است.

زیرا می‌تواند انرژی و مواد مغذی بدن را تامین کند. ولی نباید در مصرف کربوهیدرات‌ها افراط کرد. مصرف بیش از حد کربوهیدرات باعث افزایش وزن می‌شود. برخی از مواد غذایی مثل نوشابه‌ها سرشار از کربوهیدرات هستند و برای بدن ضرر دارند. بنابراین مصرف این دسته از مواد غذایی را تا چند روز بعد از تزریق چربی کاهش دهید.

مواد غذایی مفید برای بعد از تزریق چربی

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از زیباجویان ایجاد می‌شود، این است که بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم؟ مواد غذایی گوناگونی وجود دارند که به کاهش طول دوره نقاهت شما کمک می‌کنند و به صورت مستقیم بر درمان زخم و ترمیم پوست موثر هستند. بنابراین بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر بعد از تزریق چربی، از مواد غذایی سالم استفاده کنید. برخی از این مواد غذایی مفید شامل موارد زیر هستند:

اولین و مهم‌ترین گروه غذایی که باید حتماً در برنامه رژیم غذایی شما جای بگیرند، میوه‌ها  هستند. میوه‌ها به صورت مستقیم بر کاهش رادیکال‌های آزاد موجود در بدن موثر هستند. بعد از تزریق چربی، میزان رادیکال‌های آزاد در بدن افزایش می‌یابد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث افزایش رادیکال‌های آزاد بعد از تزریق چربی می‌شود، مصرف داروهای شیمیایی مثل مسکن و آنتی بیوتیک‌ها هستند. همچنین استرس و اضطراب نیز بر این مسئله موثر است.

تنها راه برای کاهش رادیکال‌های آزاد موجود در بدن، مصرف میوه‌های حاوی آنتی اکسیدان می‌باشد. تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد میوه‌هایی که تنوع رنگی داشته باشند، می‌توانند انتی اکسیدان‌های مختلف را وارد بدن شما کنند. ترجیحا از میوه‌هایی استفاده کنید که رنگ تیره دارند. به عنوان مثال، آلبالو و گیلاس بر کاهش طول دوره نقاهت بعد از تزریق چربی موثر هستند. این میوه‌ها به صورت مستقیم شدت جریان خون در بدن را افزایش می‌دهند.

نکات مهم پس از تزریق چربی به صورت

معمولا پس از دیدن فیلم تزریق چربی به صورت میتوانید به اطلاعاتی نظیر نقاط تزریق، آموزش ماساژ بعد تزریق و سایر نکات دست پیدا کنید اما ما به صورت خلاصه در ادامه متن تمامی نکات را برای شما بازگو کرده ایم.

1) از آن جایی که مقدار قابل توجهی از چربی تزریق شده در طول مدت ۲ تا ۳ ماه جذب خواهد شد لذا معمولاً چربی به میزان بیشتر از نیاز تزریق می شود تا جبران جذب تدریجی بشود. لذا در طول ۱۰ روز اول صورت دفورمه و نازیبا خواهد بود.

2) ممکن است در روزهای اول یا حتی تا ۲ هفته صورت غیرقرینه باشد چون ممکن است تورم ناشی از تزریق در یک سمت بیشتر از سمت مقابل باشد.

3) برای کاهش ورم توصیه می شود به مدت ۳ تا ۵ شب اول حتماً هنگام خواب از یک بالش اضافه استفاده شود تا سر و صورت در موقعیت بالاتری قرار گیرد.

4) راه رفتن برای کاهش ورم صورت مفید بوده و برعکس خوابیدن در بستر باعث افزایش ورم صورت شما خواهد شد.

5) جهت تسریع در روند کاهش ورم لطفاً مصرف نمک خود را کنترل کنید.

6) چسب های روی گونه و زیر چشم را می توانید بعد از ۲-۳ روز زیر دوش بردارید.

7) گذاشتن کمپرس یخ روی مواضع تزریق در طول ۲ روز اول تا حدی در کاهش ورم کمک می کند ولی در گذاشتن یخ زیاده روی نکنید.

8) کشیدن سیگار و قلیان در طول ۲ هفته پس از تزریق چربی برای حیات سلول های تزریق شده بسیار مضر است.

9) انجام ماساژ با دست در طول ۲ هفته اول پس از تزریق چربی به هیچ عنوان توصیه نمی شود اما پس از ۲ هفته اگر نقاط خاصی از صورت تورم بیشتری نسبت به مقابل دارند با هماهنگی من می توانید روی نقاط را ماساژ داده و روی آن ها فشار بیاورید.

10) خواهشمند است نقاط تزریق شده صورت را در معرض تابش نور شدید مستقیم آفتاب قرار ندهید و در صورت لزوم از ضدافتاب با spf بالاتر از ۲۰ استفاده کنید.

11) از آن جایی که حرکات صورت باعث تحرک سلول های چربی تزریق شده می شود بنابراین در روزهای اول از صحبت کردن طولانی و غیرضروری پرهیز کنید. کمتر بخندید و فقط لبخند بزنید.

12) از جویدن غذاهای سفت که نیاز به باز و بسته کردن زیاد دهان شما دارد در ۷۲ ساعت اول پرهیز کنید. غذاهای نرم میل کنید و اگر لب های شما هم تزریق شده است از نی استفاده نکنید و لب هایتان را غنچه نکنید.

13) در صورتی که لب هایتان تزریق شده است مرتباً لب ها را با پماد ویتامین آ چرب کنید.

14) اولین ویزیت حدود یک هفته بعد از عمل خواهد بود.

15) بغیر از کپسول سفالکسین به هیچ داروی دیگری نیاز ندارید. مصرف کپسول سفالکسین به مدت ۳ الی ۵ روز هر ۶ ساعت ۱ عدد توصیه می شود.

16) از آن جایی که گرسنگی به شدت برای سلول های چربی تزریق شده مضر است لذا از گرسنگی در طول ۲ هفته اول پرهیز کنید. استفاده از میان وعده های کربوهیدرات و شیرین در ساعت ۱۱ صبح و ۶ بعد ازظهر برای تغذیه بهتر سلول های چربی توصیه می شود.

17) به هیچ عنوان از داروهای چربی سوز یا داروهای لاغرکننده یا کاهش دهنده اشتها در طول هفته بعد از تزریق استفاده نکنید.

18) حتماً در طول ۲-۳ هفته پس از تزریق چربی روزانه دو عدد قرص مولتی ویتامین خارجی میل کنید. نتیجه نهایی تزریق معمولاً پس از ۲-۳ ماه حاصل می شود و چربی حفظ شده در صورت، در ۳ ماهگی معمولاً به صورت دائم ماندگار خواهد بود.

19) گاها برای اصلاح لاغری صورت نیاز به تزریق مجدد چربی وجود دارد که معمولا پس از گذشت حداقل ۶ الی ۸ ماه توصیه می شود.

استحمام پس از تزریق چربی به صورت

۲ یا ۳ روز پس از تزریق چربی به صورت می توان استحمام کرد. حمام کردن پس از تزریق چربی به صورت کاملا طبیعی است و هیچ ضرری ندارد. فقط زمان حمام کردن (در ماه اول پس از ترزیق چربی) طولانی نباشد و از آب خیلی گرم استفاده نکنید، بلکه از آب ولرم (تقریبا گرم) استفاده بفرمایید.

خوابیدن پس از تزریق چربی به صورت

به مدت ۳ تا ۵ شب اول حتماً هنگام خواب از یک بالش اضافه استفاده شود تا سر و صورت در موقعیت بالاتری قرار گیرد. لطفا به مدت ۳ شب به پهلوها نخوابید تا چربی تزریق شده روی گونه ها جابجا نشود.

دکمه بازگشت به بالا