بین الملل

پایان نشست اضطراری اکوواس؛ نیجریه: تمامی گزینه‌ها درباره نیجر روی میز است

«بولا احمد تینوبو» رئیس‌جمهور نیجریه و رئیس «آکوواس» جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اعلام کرد تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی در رابطه با نیجر بر روی میز است.

به گزارش اخبار ما، به نقل از رویترز، تینوبو در پایان نشست اکوواس گفت: تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی به عنوان آخرین راهکار بر روی میز است.

وی ادامه داد: ما در تعهدمان نسبت به حمایت از نیجر در مسیرش به سوی ثبات دیپلماتیک ثابت‌قدم هستیم.

همچنین در بیانیه پایانی نشست اضطراری امروز (پنجشنبه) جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در نیجریه درباره اوضاع نیجر آمده است: ما بار دیگر قویا کودتا در نیجر و تداوم حبس رئیس‌جمهور «محمد بازوم» را محکوم می‌کنیم.

در ژوئیه سال جاری میلادی، گارد ریاست جمهوری نیجر محمد بازوم، رئیس‌جمهورِ متحد فرانسه این کشور را برکنار و بازداشت کرد. رهبران کودتا در نیجر پس از آن «علی لمینا زین» اقتصاددان و وزیر سابق اقتصاد را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کردند.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا پیشتر و به منظور ابقای ریاست جمهوری «محمد بازوم» در نیجر تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال و تهدیدهای مداخله نظامی و پیشنهادات دیپلماتیک را مطرح کرده بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما بر عزم خود مبنی بر نگه‌داشتن تمامی گزینه‌ها بر روی میز و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز این بحران تاکید می‌کنیم. ما متعهد به احیای نظام مبتنی بر قانون اساسی در نیجر از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز هستیم.

سنگال اعلام کرده در صورت تصمیم اکوواس برای مداخله نظامی در نیجر، سربازان خود را به این کشور خواهد فرستاد.

به دنبال کودتا در نیجر، بسیاری از کشورهای غربی کارمندان سفارت خود و اعضای خانواده‌هایشان را از نیجر تخلیه کرده‌اند.

کشورهای مالی و بورکینافاسو اما هشدار داده‌اند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به منظور احیای ریاست‌جمهوری محمد بازوم، اعلام جنگ علیه این دو کشور نیز به شمار می‌رود.

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا