برترینهای کسب و کارجامعه

دلیل صدای غیر طبیعی موتور یخچال بکو چیست؟

عناوین این صفحه محو کردن

تمامی علل صداهای غیرمعمول یخچال را بشناسید

علت صدای یخچال، یکی از مشکلات عمومی که می‌تواند برای هر یخچال به وجود آید صدای زیاد آن است. بعد از گذشت چند سال از کار یک یخچال ممکن است صدای اضافه ای از آن شنیده شود ما در این مطلب علت صرای ترق و تروق، تق تق کردن و دیگر صداهای اضافه را توضیح می‌دهیم.

نمایندگی یخچال بکو در اهواز، همه ما در خانه حداقل یک یخچال داریم که ممکن است از مدل‌های جدید با تکنولوژی‌های خاص و پیشرفته باشد و یا از نوع قدیمی و با یک سیستم ساده و معمولی ساخته شده باشد. یخچال را شاید باید تنها وسیله برقی خانه دانست که مرتبا در حال کار کردن است و زمستان و تابستان نمی‌شناسد.

اگر صدای اضافه‌ای از یخچال به گوش برسد بسیار آزار دهنده می‌شود. ما تمامی علل صداهای غیرمعمول را شرح می‌دهیم.

علت صدای تق تق یا (قولنج شکستن) یخچال

سیستم نوفراست (برفک ضدایی)

یخچال‌های بدون برفک امروزی به سیستمی هوشمند مجهز هستند. که باعث می‌شود هر از چند گاهی المنت به کار بیافتد و برفک را از بدنه اواپراتور یخچال فریزر پاک کند. این فرآیند به علت گرم شدن المنت در میان حجمی از برفک ممکن است کمی صدا ایجاد کند. ولی چون همیشگی است و صدایی آزاردهنده هم محسوب نمی‌شود. اما وقتی صدا یخچال بیش از اندازه باشد و یا غیرطبیعی باشد قطعا دلیلی دارد که حتما باید از تکنسین تعمیر یخچال بکو در اهواز کمک بگیرید.

لوله‌های داخلی یخچال

هنگام ساخت یخچال لوله‌های درون بدنه یخچال توسط تزریق یک فوم پوشانده می‌شود. کیفیت بد لوله‌ها یا کیفیت بد فوم باعث می‌شود که لوله‌ها مقداری از فوم فاصله بگیرد و با گرم و سرد شدن و انقباظ و انبساط لوله‌ها صدایی مانند قولنج شکاندن از لوله‌های داخل فوم بگوش می‌رسد. که متاسفانه چون لوله‌ها داخل بدنه هستند در اکثر موارد نمی‌توان این مشکل  را برطرف کرد.

صدای گاز داخل یخچال

گاز (مبرد) داخل لوله‌ها و کمپرسور در حال گردش می‌باشد که بر اثر فرسودگی و یا جنس بد لوله‌ها، گاز ممکن است رسوبات و یا خوردگی‌هایی از موتور یا لوله‌ها را با خود به گردش در آورد و در یک مسیری این خوردگی‌ها مانع چرخش مناسب گاز شود. که این موضوع صدای بسیار عجیبی مانند زوزه کشیدن را تولید می‌کند. اگر این مشکل به درستی توسط یک تکنسین ماهر تعمیرات یخچال تشخیص داده شد معمولا با یک بار تخلیه گاز و شستن مدار گاز (لوله‌های گاز) و شارژ مجدد گاز مشکل رفع می‌شود.

صدای قُل قُل کردن روغن کمپرسور

گاهی اوقات بر اثر جابجایی اولیه و نصب یخچال و یا عوامل دیگر، روغن داخل کمپرسور وارد لوله‌های کندانسور و یا اواپراتور می‌شود و درون لوله‌ها یا ابتدای کمپرسور صدایی مانند قل قل کردن یا جوشیدن از یخچال به گوش می‌رسد در این موارد حتما توسط یک تکنسین بسیار ماهر تعمیرات یخچال گاز دستگاه خالی شود و و تمام سیستم و مدار گاز شستشو شود در صورت لزوم باید روغن کمپرسور نیز تعویض شود و مجدد شارژ گاز یخچال انجام شود.

صدای موتور فن اواپراتور یخچال

بر اثر فرسودگی موتور فن این مشکل به وجود می‌آید. معمولا توصیه می‌شود که در مدت زمان‌های مشخص اقدام به بازدید و سرویس دوره‌ای یخچال شود و در این بازدید دوره‌ای حتما موتور فن روغن کاری شود. موتور خشک و فرسوده باعث می‌شود تا موتور فن روان کار نکند و با بدنه خود درگیر باشد. این موضوع ایجاد صدایی اضافه و آزار دهنده‌ای می‌کند.

پروانه‌های فن یخچال

وظیفه پروانه فن پرتاب هوای خنک به کابین یخچال است. اگر اواپراتور برفک زیادی بزند و این توده برفک به پروانه فن نزدیک شود. ممکن است پروانه حین چرخش به این برفک برخورد کند. و باعث صدای عجیب و ناهنجاری شود اواپراتور و فن یخچال را کامل بررسی کنید.

صدای موتور فن کندانسور

موتور فن کندانسور در یخچال‌های نسل جدید کاربرد دارد و وظیفه آن خنک کردن کندانسور است. به دلیل اینکه موتور فن در پشت و پایین یخچال معمولا جاسازی می‌شود احتمال دارد بر اثر ضربه و یا گرد و غبار با مشکل مواجه شود.

فن کندانسور دو وظیفه عمده دارد. اول ایجاد جریان هوا برای خنک کردن کندانسور و دوم عبور دادن هوای داغ کنداسور از مسیر تخلیه آب دیفراست به منظور بخار کردن این آب‌ها، اغلب زمانی که موتور فن کندانسور مشکل داشته باشد. یخچال سر و صدا می‌کند ولی نشانه‌های دیگری هم دارد. از جمله اینکه یخچال مرتبآ خاموش و روشن می‌شود و یا آب در زیر یخچال و یا سینی آن وجود دارد و مهم تر اینکه دمای یخچال پایین می‌آید.

از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن و یا درست کار نکردن موتور فن کندانسور کثیف شدن آن است. برای این که مشکل حل شود باید تمامی مسیر موتور کندانسور و خود موتور تمیز و روغن کاری شوند. البته در صورتی که فرسوده باشد بهتر است تعویض شود.

صدای تق تق کمپرسور یخچال

اگر صدای تق تق از کمپرسور یخچال شنیده می‌شود و موتور یخچال روشن نمی شود. این صدا می‌تواند از خرابی رله استارت باشد هنگامی که رله خراب است نمی تواند همزمان ۲ سیم پیچ کمپرسور را در مدار قرار دهد و این صدا بگوش می‌رسد.

اتصالات موتور یخچال شل شده

موتور یخچال بر روی بدنه و پایه‌ی یخچال سوار می‌شود و معمولا یک محافظ که آن را در مقابل هر گونه ضربه محافظت کند. کمپرسور بر روی لرزه گیرهایی لاستیکی سوار می‌شوند که لرزش‌های موتور را بگیرند و اجازه تولید صدا را ندهند. ولی در هر صورت موتور یخچال در هنگام کار کمی لرزش را دارد اما وقتی این اتصالات در جای خود محکم باشند نباید صدای اضافی از یخچال شنیده شود.

در صورت شل شدن پیچ‌ها و یا خراب شدن لرزه گیرها، صدای‌های اضافه از موتور شنیده می‌شود. اتصالات و لرزگیره‌ها را بررسی کنید در صورت خشک شدن لرزگیرهای لاستیکی آن‌ها را تعویض کنید.

این موارد که توضیح دادیم از عوامل اصلی صدای یخچال فریزر است. ولی دلایل دیگری مانند نصب غیراصولی و تراز نبودن صحیح یخچال باعث صدا‌های اضافه یخچال می‌شوند. ما توصیه می‌کنیم برای رفع صدای یخچال اگر شما اطلاعات کامل فنی ندارید از نمایندگی تعمیر  یخچال بکو در اهواز کمک بگیرید تا در اسرع وقت با بهترین کیفیت و هزینه مناسب علت صدای یخچال را تشخیص و رفع عیب نمایند.

شما برای علت و رفع صدای یخچال دوو، ال جی، کنوود، ایندزیت، سامسونگ، بوش میتوانید از خدمات نمایندگی تعمیرات یخچال دوو ، نمایندگی تعمیرات یخچال ال جی ، نمایندگی تعمیرات یخچال کنوود ، نمایندگی تعمیرات یخچال ایندزیت ، نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات یخچال بوش ، نمایندگی تعمیر یخچال اسنوا ، نمایندگی یخچال امرسان ، نمایندگی یخچال هیمالیا با ما ارتباط برقرار نمایید.

صدای زیاد یخچال بکو (Beko) از جمله ایرادات و مشکلات یخچال فریزر و ساید بای ساید این یخچال می باشد. در این مقاله شما به صورت کامل با تمام علت های صدای آزار دهنده و زیاد یخچال بکو آشنا می شوید.

صدای زیاد و آزار دهنده یخچال ها

صدای زیاد یخچال یکی از مشکلات و نقطه ضعف های هر یخچال از جمله یخچال Beko می باشد.

زمانی که یخچال صدای زیاد و آزار دهنده ای داشته باشد بی شک آرامش منزل را بر هم می زند و ناچار هستیم مشکل را سریعا برطرف کنیم.

صدای زیاد یخچال دلایل زیادی دارد. پیشنهاد می کنیم حتما یخچال فریزر، یخچال دوقلو و ساید بای ساید بکو خود را به صورت دوره ای 6 ماه یکبار یا 12 ماه یکبار سرویس کنید.

علت های صدای زیاد یخچال بکو

خرابی فن های یخچال

در هر یخچال تعدای فن برای خنک سازی و پخش سرما در داخل یخچال وجود دارد. از این رو به مرور زمان فن ها دچار سایدگی می شوند و تحلیل می روند که متجربه بروز صدای بدی از آنها می شود.

انواع فن های یخچال

 • فن موتور یا کمپرسور
 • فن کندانسور (یخچال های ساید بای ساید)
 • فن اواپراتور (فن یخچال)
 • فن فریزر

طبق صدایی که یخچال از خود بروز می دهد فن مربوط به آن قسمت معیوب می شود.

برای مثال زمانی که صدا از پشت یخچال باشد ممکن است فن موتور یا کمپرسور یخچال و یا فن کندانسور ایراد داشته باشد.

اگر صدا از داخل یخچال باشد فن اواپراتور ایراد دارد.

صدای شر شر آب از داخل یخچال شنیده می شود؟

علت این صدا درواقع از گاز یخچال می باشد. لازم است که تکنیسین تعمیر یخچال BEKO، حتما اندازه گاز را بررسی نماید و در صورت نیاز شارژ گاز یخچال بکو انجام شود.

صدای خورد خورد از داخل یخچال شنیده می شود؟

این صدا مربوط به برخورد تیغه های فن اواپراتور به یخ هایی است که اطراف اواپراتور جمع شده اند. در این موقعیت لازم است که تمام قطعات دیفراست و خود حتما بررسی گردد.

وقتی یخچال اتوماتیک می کند صدایی از پشت یخچال شنیده می شود؟

این حالت دو علت دارد:

یا موتور یا کمپرسور بر روی بدنه محکم سفت نشده است و یا لوله های کندانسور موفع اتوماتیک شدن یخچال به بدنه یخچال برخورد می کنند و باعث بروز صدا می شوند.

همچنین لازم است که حتما فن های موتور یا فن کندانسور بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

فن موتور به علت اینکه در معرض زیاد گرد و خاک قرار دارد همیشه باید تمیز شود. در غیر این صورت تیغه های فن و موتور فن خشک شده و صدای آزار دهنده ای می دهند.

تعمیر صدای زیاد یخچال بکو

برای حل مشکل لازم است که حتما تکنیسین تعمیر یخچال بکو در محل حضور یابد و به دقت تمام فن های یخچال و موتور را بررسی نماید.

لازم به ذکر است که فن های یخچال ها اغلب قابل تعمیر نمی باشند البته تنها در موارد خاص. اگر موتور ایراد داشته باشد که بهترین کار تعویض فن می باشد.

اگر تیغه های فن مشکل دارد که می توان تا حدودی فن ها را تعمیر نمود. در غیر این صورت تعویض فن پیشنهاد شرکت تهران سرویس می باشد.

تعمیر صدای زیاد یخچال فریزر و ساید بای ساید بکو در تهران

شرکت تهران سرویس با خدمات دهی 24 ساعته و برترین تکنیسین های تعمیر یخچال در سراسر تهران و کرج آماده رفع تمام مشکلات احتمالی و صدای آزار دهنده یخچال بکو می باشد.

گاز یخچال

گاز یخچال ممکن است صدای زیاد و ناخوشایند تولید کند که این مشکل ناشی از قدیمی بودن، فرسوده شدن و یا مسدود شدن است. وقتی گاز در داخل لوله ها به طرف کندانسور و کمپرسور در حال انتقال است ممکن است صداهایی مثل صدای زوزه کشیدن و یا صدای باد به گوش می‌رسد.

زمانی که شما چنین صدایی از یخچال خود شنیدید بهتر است هر چه سریعتر به نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال بکو تهران سرویس، به شماره 88077030-021 تماس بگیرید تا در اسرع وقت در جهت رفع این مشکل اقدام های لازم صورت بگیرد.

حالت دیفراست یا یخ زدایی یخچال

وقتی که یخچال بر روی حالت دیفراست قرار میگیرد، صدایی مثل شکستن یخ از داخل یخچال به گوش میرسد. شاید برایتان کمی عجیب باشد که چرا یخچال همچین صدایی تولید میکند، اما نگران نباشید چون صدا فقط مربوط به هیتر و المنت است که فعالیتش را آغاز کرده و در حال ذوب کردن یخ های اواپراتور است.

تراز نبودن یخچال

تراز نبودن هم یکی از دلایل صدای زیاد یخچال است. هنگامی که شما یخچال را در یک جای ثابت نصب میکنید از تراز بودن یخچال مطمئن شوید. برای تراز کردن یخچال از یک تراز استفاده کنید. همچنین پایه های ثابت لاستیکی و چسپی که در بازار قابل تهیه است را برای یخچال خریداری کرده و زیر آن نصب کنید با انجام اینکار علاوه بر تراز بودن، یخچال لرزش هم نخواهد داشت.

یخ ساز یخچال

از مواردی که باعث تولید صدا یخچال هستند میتوان به یخ ساز یخچال اشاره کرد. وقتی یخساز مشکل یا ایرادی دارد، سبب ایجاد صدای آزار دهنده ای میشود. البته این صدا تنها مربوط به داخل یخچال است و از انجا نشآت میگیرد.

یخ ساز به خاطر موتور یا اهرم تولید صدا میکند. ولی برای حل این مشکل توصیه میکنیم که از متخصصان حرفه ای شرکت تهران سرویس درخواست کمک نمائید تا سریعا مشکل یخچال شما برطرف شود.

علت صدای موتور فن یخچال

موتور فن هنگامی که فرسوده میشود اینچنین مشکلی رخ می‌دهد. همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم یخچال باید به صورت دوره ای کاملا سرویس شود و روغن کاری موتور فن نیز انجام بگیرد. اگر موتور روغن کاری نشود با مرور زمان موتور خشک شده و باعث میشود که عملکرد روان و خوب سابق را نداشته باشد.

در چنین شرایطی علاوه بر تولید صدای آزار دهنده، مشکلات کم کم خود را نشان داده و مانع از عملکرد صحیح و مناسب یخچال میشوند.

علت ایجاد صدای صدای تق تق از یخچال

اگر شما صدای تق تق از یخچال خود شنیدید و همزمان با آن متوجه روشن نشدن یخچال شدید، دراین حالت ممکن است ایجاد صدا بخاطر معیوب بودن رله استارت باشد. زمانی که رله استارت خراب میباشد نمیتواند به طور همزمان دو سیم پیچ کمپرسور را در مدار قرار دهد.

در نتیجه این اتفاق، چنین صدای تق تقی به وجود می‌آید. اگر شما شاهد غیر عادی بودن این چنین صدایی میباشید بهتر است که نمایندگی بزرگ تعمیرات یخچال بکو تهران سرویس را جریان بگذارید تا به سرعت مشکل صدای یخچال شما برطرف شود.

یکی از مشکلات شایع یخچال فریزرها که معمولا همه ما با آن مواجه شده ایم، صدای یخچال است. این مشکل به خصوص در یخچال های نسل جدید بیشتر دیده می شود، اما در هر صورت یخچال های قدیمی هم کم از این دست مشکلات ندارند. علت صدای یخچال فریزر را در آی پی امداد شرح داده ایم تا چنانچه صدای تق تق ، تیک تیک و … شما را آزار داد، به راحتی به رفع عیب و مشکل صدا دادن یخچال خود بپردازید.

کاربر گرامی چنانچه سوالی درباره علت صدای یخچال دارید در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آشنایی با انواع صدای یخچال و علت بروز آنها

در صورتی که به هنگام کارکرد یخچال خود با بروز صداهای غیرطبیعی از آن مواجه می شوید، باید سریعا به دنبال علت و رفع مشکل صدا دادن یخچال خود باشید. در ابتدا آی پی امداد انواع صدای یخچال و دلیل بروز آنها را برای شما بیان خواهد کرد:

انواع صدای یخچال دلیل صدا دادن یخچال
صدای تیک تیک
 • صدای رله برد که باید رله تعویض شود.
 • صدای رله اورلود کمپرسور
صدای تق تق
 • خرابی موتور
 • ایراد در رله اورلود
صدای شرشر آب
 • عملیات یخ زدایی و دیفراست
 • ایراد در کارکرد یخساز
 • صدای برگشت گاز
صدای جیر جیر
 • خرابی فن اواپراتور
 • تجمع زیاد برفک
 • شل شدن لرزه گیرهای موتور
صدای پشت یخچال
 • ایراد در لوله های رفت و برگشت کمپرسور
 • معیوب بودن فن کمپرسور
 • شل بودن پیچ های کندانسور (اگر در بدنه نیست)
صدای درب یخچال
 • خرابی و پوسیدگی لولای درب
 • دفرمه شدن درب
صدای فن یخچال
 • معیوب شدن موتور فن اواپراتور
 • خرابی میل شفت فن
 • فرسودگی فن
 • شکستگی پروانه
صدای فریزر
 • برخورد پروانه با برفک های آب نشده
 • برخورد پروانه با یونیلت های داخل فریزر
 • خشکی پره های پروانه فن
صدای یخچال بعد از جابجایی

چرا یخچال صدا میدهد؟

احتمالا برای شما نیز این مشکل پیش آمده است که به هنگام کار یخچال از آن سر و صدای زیادی به گوشتان می رسد. بسیاری از انواع مدل های یخچال ها حتی در برندهای معتبر نیز با گذشت زمان و استفاده مکرر ممکن است با مشکل صدا دادن یخچال مواجه شوید که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در صورتی که شما نیز به دنبال دلیل صدای یخچال خود هستید، اصلا نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت صدای یخچال که شامل خرابی فن، معیوب شدن کمپرسور، ایراد در پروانه و … می باشد، بپردازیم. در انتها نیز چندین راهکار ساده را جهت رفع صدای یخچال برای شما بیان خواهیم کرد.

10 علت صدای یخچال فریزر و ساید بای ساید

از عمده دلایل صدا دادن یخچال فریزر و ساید بای ساید بدون در نظر گرفتن برند خاصی باید یکی از عوامل زیر باشد:

 1. خراب شدن موتور فن اواپراتور یخچال
 2. درگیر شدن پره های فن یخچال
 3. خراب شدن موتور فن کندانسور
 4. شل شدن پایه های کمپرسور و یا کندانسور
 5. تراز نبودن یخچال “در ادامه به توضیحات جامع تری در رابطه با 5 علت صدای یخچال که در بالا عنوان شده پرداخته ایم”
 6. خرابی رله های برد که صدای تیک تیک میدهد (با مشاهده این مشکل، رله های برد باید تعویض شود.)
 7. برخورد لوله های رفت و برگش گاز در پشت یخچال (لوله ها را با دست جلوتر بیارید تا به بدنه برخورد نکند.)
 8. قرار گرفتن یک شی بر روی یخچال و ایجاد صدا در هنگام راه اندازی موتور (از قرار دادن هر گونه وسیله بر روی یخچال خودداری نمایید.)
 9. هنگام کار کردن یخساز ساید برای تولید یخ یا استفاده از آبریز (این یک مشکل محسوب نمیشود، اما گاهی امکان دارد که یخ در یخساز گیر کند و یا بیرون نیاید که ایجاد صدا میکند.)
 10. صدای برگشت گاز (صدای ششششش) “مشکل محسوب نمی‌شود”

علت صدای فن یخچال

برای اینکه درک بهتری از علت صدای فن یخچال داشته باشید، باید انواع فن در یخچال فریزر یا ساید بای ساید را بشناسید.

 1. فن اواپراتور: اگر یخچال فریزر دارید یک فن اواپراتور (در قسمت فریزر) تعبیه شده است. بعضی از مدل های ساید بای ساید دو فن اواپراتور دارد(یک فن در یخچال و دیگری در فرییزر تعبیه شده است).
 2. فن کمپرسور: در اکثر ساید بای ساید ها به دلیل قدرت بالای کمپرسور یک فن در کنار موتور تعبیه شده است.

خرابی هر کدام از فن ها باعث صدا در یخچال میشود.

 • فن دارای موتور، میل شفت و پروانه می‌باشد.
 • خرابی در هر کدام از قطعات بالا باعث صدا در یخچال میشود.
 • برخورد فن با بدنه، یخ های آب نشده یا یونیلت های موجود در یخچال، ایجاد صدا میکند.
 • اگر عملیات دیفراست به درستی انجام نشود، پروانه فن با یخ ها برخورد و در نهایت تولید صدا میکند.
 • اگر پروانه فن بشکند، قابل تعویض است.
 • برای عملکرد بهتر فن و جلوگیری از صدا، میتوانید کمی روغن به میل شفت فن بزنید تا صدا ندهد.

در ادامه برای رفع مشکل صدا در یخچال توسط فن، به بررسی کامل تر این موضوع پرداخته ایم.

چرا خراب شدن فن موتور اواپراتور در یخچال ایجاد صدا میکند؟

یکی از دلایل صدای یخچال فریزر خرابی فن موتور اواپراتور میباشد که در ادامه به شرح این مشکل پرداخته ایم:

 • بر اثر برخورد ضربه و یا فرسودگی موتور فن این مشکل به وجود می آید.
 • موتور فن تبخیر ممکن است کثیف شود و یا پوسیده باشد و یا به هر دلیل از جای خود در آمده و شل شده باشد.

توجه داشته باشید که در صورت خراب شدن فن یخچال خنک نمی‌کند.

 • همچنین در بعضی مواقع در قسمت اواپراتور بیش از حد برفک زده و به علت اینکه یخ زدایی نمیکند، برفک ها به پروانه فن گیر میکنند و باعث تولید صدای یخچال میشود.
 • معمولا توصیه می شود که در مدت زمان های مشخص اقدام به بازدید دوره ای یخچال شود.
 • در این بازدید دوره ای حتما موتور فن روغن کاری بشود.
 • وقتی موتور فن ضربه خورده باشد (که احتمال آن خیلی کم است) و یا موتور خشک یا فرسوده شده باشد، باعث می شود تا موتور فن روان کار نکند و با بدنه خود درگیر باشد.
 • این موضوع ایجاد صدایی به صورت تق تق و یا صدای ممتد بلندی می کند.
 • در این حالت معمولا تعمیرکار آی پی امداد توصیه می کند که موتور فن را تعویض کنید.
 • زیرا در صورت تعمیر موتور فن باز هم ممکن است پس از مدت کوتاهی مشکل دوباره دیده شود.

درگیر شدن پروانه و شفت فن علت صدای یخچال می‌باشد

درگیر شدن پروانه و شفت فن میتواند منجر به صدای زیاد یخچال فریزر شما شود که در ادامه به رفع این مشکل پرداخته ایم:

 • فن از میل شفت، آرمیچر و پروانه تشکیل شده است.
 • وظیفه پره فن خنک کردن موتور و سیم پیچی آن است.
 • شفت میله ای است که پروانه را به چرخش در میاورد.
 • این پره ها از جنس لاکی هستند و با کمی خشک شدن ممکن است بشکنند و خرد شوند و یا با کمی ناهموار بودن یخچال امکان دارد به درستی کار نکنند.
 • در هر صورت از عمده علت صدای یخچال مشکل پره فن است.
 • برای تعمیر، موتور یخچال را باز کنید و پروانه های فن را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • همچنین به مرور زمان میل شفت باعث لغزش میشود که در نهایت منجر به صدای زیاد میشود.
 • موقعی که میل شفت آسیب ببیند، فن را باید تعویض نمایید.

خراب شدن موتور فن کمپرسور یکی دیگر از دلیل های صدا دادن یخچال است

بررسی مشکل خراب شدن موتور فن کمپرسور به دلیل صدا دادن یخچال را در ادامه شرح داده ایم:

 • موتور فن کمپرسور در یخچال های نسل جدید کاربرد دارد و وظیفه آن خنک کردن کمپرسور است.
 • به دلیل اینکه موتور فن در زیر یخچال معمولا جا سازی می شود، احتمال دارد بر اثر ضربه و یا گرد و غبار با مشکل مواجه شود.
 • فن کمپرسور دو وظیفه عمده دارد.
 • اول تولید هوا برای خنک کردن کمپرسور و دوم عبور دادن هوای داغ کنداسور از مسیر تخلیه آب دیفراست به منظور بخار کردن این آب ها.
 • اغلب در زمان هایی که موتور فن کمپرسور مشکل داشته باشد، یخچال سر و صدا می کند ولی نشانه های دیگری هم دارد.
 • از جمله اینکه دمای یخچال پایین می آید.
 • از اصلی ترین دلایل خراب شدن و یا درست کار نکردن موتور فن کمپرسور کثیف شدن آن است.
 • برای این که مشکل حل شود، باید تمامی مسیر موتور کمپرسور و خود موتور تمیز و روغن کاری شوند.
 • البته در صورتیکه تیغه های فن خراب شده باشد و یا موتور پوسیده باشد، بهتر است تعویض شود.

چرا موتور یخچال صدا میده؟

علت صدا دادن موتور یخچال شاید به این دلیل باشد که عمر آن به پایان رسیده و به عبارتی شاتون زده باشد. اگر دقت کرده باشید، بعضی مواقع  داغ شدن کمپرسور یخچال در اثر فشار زیاد به آن باعث خرابی کمپرسور شده و در نهایت منجر به سوختن آن می شود. در بقیه موارد، علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن مربوط به پایه های کمپرسور می باشد. اگر پیچ پایه های کمپرسور محکم نباشد و به عبارتی موتور در جای امن قرار نگرفته باشد، علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن خواهد بود.

معیوب بودن کمپرسور و مشکل در اتصالات موتور علت صدای زیاد یخچال

اگر کمپرسور یا اتصالات موتور آسیب دیده باشد، در نهایت منجر به صدای زیاد در یخچال فریزر یا ساید بای ساید میشود. در ادامه به شرح این موضوع پرداخته ایم:

 • موتور یخچال بر روی بدنه و پایه ای در یخچال سوار می شود و خود در درون محفظه ای است که آن را در مقابل هر گونه ضربه و یا رطوبت و … محافظت کند.
 • معومولا موتورها بر روی لرزه گیرهایی سوار می شوند که لرزه موتور را بگیرند و اجازه تولید صدا ندهند.
 • در هر صورت موتور یخچال در هنگام کار کمی لرزش را دارد، اما وقتی این اتصالات در جای خود محکم باشند، نباید صدای زیادی از یخچال شنیده شود.
 • اما در صورت خراب شدن و یا لق شدن محفظه، شل شدن پیچ ها و یا خراب شدن لرزه گیرها صدای موتور بیشتر شنیده می شود.
 • در نظر داشته باشید که وظیفه این محفظه یخچال عایق بندی و کم کردن صدای موتور می باشد.
 • همچنین موتور هم به مانند دیگر قطعات یک عمری دارد و اگر به آخر عمر خود برسد به اصطلاح شاتون میزند و در نهایت منجر به صدا دادن یخچال فریزر شما میشود که باید اقدام به تعویض موتور یخچال در منزل کنید.
 • کاربران آی پی امداد توجه نمایید که، در بعضی از مدل های یخچال؛ کندانسور در پشت آن تعبیه شده است.
 • کندانسور به پشت یخچال مهر و موم شده است و اگر اتصالات آن شل شده باشد، باعث صدا در یخچال میشود و برای رفع مشکل باید اتصالات آن را محکم کنید.

مشکل تراز نبودن و صدای یخچال بعد از جابجایی چیست؟

 • اگر یخچال فریزر شما بعد از جابه جایی صدا میدهد، یک مشکل کاملا طبیعی است و مربوط به عدم تراز بودن یخچال میباشد.
 • پیچ پایه های تراز که در زیر یخچال تعبیه شده است را محکم کنید.

علت صدای درب یخچال

همانطور که می دانید، تمامی درب های انواع یخچال فریزرها از لولاهایی برخوردار هستند که این لولا موجب می شود تا درب یخچال بتواند چرخش آسانی داشته باشد. همچنین به هنگام بسته شدن درب یخچال نیز این لولاها نقش مهمی ایفا می کنند. به طور کلی با گذشت زمان و باز و بسته کردن مکرر درب یخچال ممکن است لولای درب خراب و یا پوسیده شود. حتی ممکن است ماده روان کننده مربوط به لولای درب تمام شده باشد. در این شرایط صدای ناهنجار و آزاردهنده ای از یخچال به گوش خواهد رسید. از این رو اگر به دنبال علت صدای درب یخچال هستید، باید اقدام به بررسی لولای درب و رفع مشکل آن نمایید. معمولا رفع مشکل صدا در یخچال با روغن کاری لولا و یا تعویض لولا قابل انجام می‌باشد.

علت صدای فریزر چیست؟

 • علت صدای فریزر فقط مربوط به فن می باشد.
 • توجه داشته باشید که اگر پروانه فن به کشوهای فریزر و یا بدنه برخورد کند، منجر به صدا در فریزر می شود.
 • قبل از اینکه اقدام به تعویض فن نمایید، لازم است کمی روغن به میل شفت پروانه های فن بزنید، شاید مشکل حل شد و در غیر این صورت اقدام به تعویض نمایید.

به طور کلی می توان گفت صدا دادن یخچال یک امر طبیعی است و این دستگاه در طول شبانه روز ممکن است صداهای زیادی ایجاد نماید. اما اینکه چه صدایی از یخچال شنیده می شود، باید به دقت بررسی شود. صدای یخچال در حالت طبیعی کم بوده و آزاردهنده نمی باشد، اما صدای آب در یخچال، صدای تیک تیک، صدای تق تق، صدای جیرجیر و … از جمله صداهایی هستند که نشان دهنده بروز یک مشکل خاص در یخچال می باشند. در ادامه این بخش انواع صداهای یخچال را بررسی کرده و دلیل صدای یخچال را که اکثز کاربران پرسیده اند را برای شما آورده ایم.

علت صدای جیر جیر یخچال

یکی از انواع صداهایی که ممکن است از یخچال فریزر و یاس یاد شما شنیده شود، صدای جیرجیر است که در ادامه دلیل صدای جیر جیر یخچال را برای شما آورده ایم:

 • ممکن است فن اواپراتور یخچال شما معیوب و دچار ایراد شده باشد.
 • در صورت خرابی فن، فریزر نیز به درستی کار نکرده و یخچال شما خنک نخواهد شد.
 • گاهی مواقع علت این صدا تجمع زیاد برفک در قسمت اواپراتور است.
 • چنانچه اواپراتور یخ زدایی نکرده و برفک ها به پروانه گیر کنند، باعث صدای جیر جیر می شود.
 • کثیفی و شل شدن موتور یخچال نیز از دیگر دلایل بروز این صدا می باشد.

علت صدای تق تق یخچال

دلیل صدای تق تق یخچال یه شرح زیر می باشد:

 1. زمانیکه کمپرسور بخواهد استارت بزند و رله اورلود توان این کار را نداشته باشد، صدای تق تق از یخچال میشنوید.
 2. اگر موتور یخچال بخواهد راه اندازی شود، اما شاتون زده و یا به عبارتی خراب شده و نتواند این کار را انجام دهد، یخچال صدای تق تق میدهد.

چرا یخچال صدای آب میده؟

صدای شرشر آب از یخچال زمانی شنیده می شود که یخچال در حالت دیفراست یا یخ زدایی قرار داشته باشد و یا صای هیتر المنت به هنگام آب کردن یخ های اواپراتور باشد. از این رو در صورتی که این صدا کم باشد، مسئله نگران کننده ای نخواهد بود. در برخی مواقع در یخچال هایی که دارای یخساز هستند، صدای آب از یخچال شنیده خواهد شد که این مشکل می تواند به دلیل کارکرد یخساز باشد. زمانی که آب درون سینی تخلیه ریخته می شود نیز این صدا به گوش می رسد که مسئله مهمی نمی باشد.

دلیل صدای انقباض و انبساط یخچال

بسیاری از افراد با این مشکل مواجه شده اند که صداهای عجیبی از یخچال به گوششان می رسد که بسیاری از آنها به علت صدای انقباض و انبساط یخچال می باشد. این روزها تولیدکنندگان مختلف با بررسی صداهایی که توسط یخچال ایجاد می شود، این مسئله را دریافته اند که فشار وارده بر اجزای مختلف یخچال به هنگام کارکرد آن می تواند موجب بروز صداهای مختلفی شود که در بسیاری از مواقع کاملا طبیعی بوده و مشکلی ندارد. اما توصیه آنها این است که با کاهش تغییرات دما در زمان مناسب می توانند از انبساط و انقباض بیش از حد یخچال به راحتی جلوگیری نمایند.

علت صدای تیک تیک یخچال

یکی دیگر از رایج ترین صداهایی که از یخچال فریزرهای مختلف شنیده می شود، صدای تیک تیک یخچال است که به بررسی علل بروز این صدا پرداخته ایم:

 • یخچال هایی که دارای سیستم برفک زدایی اتوماتیک هستند، هنگام آب شدن برفک ها صدای تیک تیک ایجاد می نمایند.
 • در یخچال های بدون برفک نیز کارکرد المنت و هیتر جهت آب کردن برفک ها می تواند باعث ایجاد صدای تیک تیک شود.
 • با تغییر فصل و در فصل زمستان نیز به دلیل دمای پایین هوای آشپزخانه ممکن است صدای تیک تیک بیشتر شنیده شود.
 • در صورتی که به تازگی گاز یخچال خود را شارژ نموده اید، صدای تیک تیک می تواند نشان دهنده عدم انجام صحیح شارژ گاز یخچال باشد.
 • همچنین ضعیف شدن موتور نیز می تواند باعث ایجاد این صدا شود که نیاز به بررسی و عیب یابی دقیق دارد.

علت صدای پشت یخچال

 • اگر پشت یخچال صدا میده، مشکل مربوط به همان لوله های رفت و برگشت کمپرسور است که به بدنه برخورد میکند.
 • احتمال دارد، فنی که در کنار کمپرسور تعبیه شده است، پروانه آن به بدنه برخورد می کند، که نیاز به تعویض دارد.
 • اگر پشت یخچال صدا میدهد و کندانسور (شبکه مشکی رنگ پشت یخخچال) در پشت یخچال تعبیه شده است و قابل مشاهده می‌باشد، دقت نمایید تا اتصالات آن شل نشده باشد و به بدنه برخورد نکند.

چرا یخچال صدا میده؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد در این باره چیست؟

اگر به دنبال مشکل صدا دادن یخچال هستید، در ابتدا باید ببینید که یخچال شما چه مدلی است؟ یعنی یخچال خالیه که فن نداره و یا یخچال فریزر که دارای فن میباشد و یا ساید بای ساید که فن کمپرسور هم داره؟!چرا یخچال صدا میده؟ تعمیرکار آی پی امداد به شرح کامل این مشکل در ادامه پرداخته است:

 • اگر یخچال خالی دارید و صدا میدهد، باید دقت کنید تا صدا از برگشت گاز نباشد.
 • زمانیکه کمپرسور قطع میکنه، گاز برگشت میخوره و یک صدا میده.
 • توجه کنید که در کنار کمپرسور دو لوله رفت و برگشت تعبیه شده است.
 • اگر به هر دلیل لوله ها به بدنه یخچال برخورد کنند، منجر به تولید صدا میشود.
 • اگر پایه های کمپرسور محکم نباشد و یا دستگاه تراز نباشد، منجر به سر و صدا در یخچال شما میشود.
 • چنانچه یخچال فریزر دارید و پروانه فن فریزر به بدنه یا کشوهای فریزر برخورد کند، منجر به تولید صدا در یخچال فریزر شما میشود و این صدا بسیار آزاردهنده است.
 • همچنین اگر فن کمپرسور خراب شده باشد و یا پروانه آن به بدنه برخورد کند، یخچال شما صدا میدهد. اما در نظر داشته باشید که همه مدل ها دارای فن کنار کمپرسور نمیباشند.
 • اگر عمر کمپرسور به آخر رسیده باشد و یا به عبارتی شاتون زده باشد، منجر به صدا دادن در یخچال میشود.
 • یک علت دیگر برای مشکل صدا دادن در یخچال فریزرها، زمان تخلیه آب از لوله فاضلاب میباشد، که بسیاری از کاربران این مشکل را جزء دلایل صدا در یخچال عنوان کرده اند.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

در صورتی که به دنبال رفع مشکل صدا دادن یخچال فریزر خود هستید، به توصیه های تعمیرکار آی پی امداد در زیر دقت نمایید:

 • همیشه به، نظافت داخل یخچال و مخصوصا تمیز کردن لاستیک درب یخچال خود اهمیت دهید.
 • اگر کوچکترین صدایی در یخچال خود مشاهده کردید، سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید و نگذارید صدا بیشتر شود.
 • به تمیز کردن لوله های شبکه ای پشت یخچال اهمیت دهید و به صورت دوره ای با جاروبرقی، پشت یخچال را تمیز کنید.
 • هر از گاهی میل شفت فن را روغن کاری کنید تا از خشکی در بیاید.
 • گذاشتن وسیله بر روی یخچال، در هنگام کارکرد موتور، موجب صدا می‌شود. (از گذاشتن هرگونه وسایل بر روی یخچال خودداری نمایید.)
 • اگر درب یخچال به مدت طولانی باز باشد، صدای هشدار می‌شنوید و این مشکل محسوب نمیشود.
 • در بعضی از مدل ها، با کم شدن برودت، یخچال؛ آلارمی همراه با بوق میزند، که برای قطع کردن صدا باید به دنبال رفع مشکل فنی کم شدن برودت باشید.

نتیجه گیری مقاله صدای یخچال از چیست؟

در این مقاله به طور کامل دلایلی که موجب بروز صدای یخچال می شوند را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم. همچنین انواع صداهای یخچال را همراه با علل ایجاد آنها توضیح دادیم تا در صورت صدا دادن یخچال فریزر خود بتوانید اقدام به بررسی و رفع عیب دستگاه خود نمایید. در صورتی که قادر به تعمیر یخچال و رفع صداهای آن نیستید، می توانید از متخصصین آی پی امداد در این زمینه کمک بگیرید.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا