اقتصادی

تشدید احتمال بروز سیلاب در اثر تخلیه نخاله ها

تشدید احتمال بروز سیلاب در اثر تخلیه نخاله ها

شرکت آب منطقه‌ای تهران اعلام کرد: تخلیه نامناسب پسماندهای ناشی از عملیات راه‌سازی و عمرانی در کنار رودخانه ها و مسیل‌ها بروز سیلاب را به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری اخبار ما، سیلاب اخیر در جاده چالوس مشکلات فراوانی را برای خدمت رسانی دستگاه های مختلف از جمله وزارت خانه های نیرو، راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و سایر دستگاه ها ایجاد کرد که هر یک از دستگاه ها از لحظات اول وقوع بحران وارد میدان شده و با تلاش شبانه‌روزی اقدام به رفع مشکلات و موانع ایجاد شده و خرابی های ناشی از سیل کردند.

با این وجود در حین عملیات شاهد برخی اقدام های غیر اصولی و غیر کارشناسی بودیم که این موارد گرچه ظاهراً برخی مشکلات و موانع را به صورت موقت برطرف می کند ولی در نهایت چالش ها را از شکلی به شکل دیگر منتقل کرده که بالقوه خسارت بار و بحران زا برای آینده نزدیک محسوب می شود.

انتقال و ریختن گل و لای و سنگ های واریز شده به جاده ها بر اثر سیلاب و نخاله ها و پسماند های ناشی از عملیات راه سازی از جمله این موارد است که مشکلات جدی برای لایروبی و پاکسازی رودخانه و مخازن سدها ایجاد می کند، ضمن اینکه هزینه‌های لایروبی و پاکسازی رودخانه ها و مخازن سدها به مراتب بیشتر از هزینه های پاکسازی اصولی راه ها می شود و در برخی موارد اجرای عملیات لایروبی اصولا امکان پذیر نیست.

همچنین در سیلاب های بعدی گل و لای منتقل شده غیر اصولی به رودخانه ها و مسیل ها موجب تشدید سیل و نیز آسیب رساندن به تاسیسات راه ها از جمله پل ها، کالورت ها و غیره می‌شود.

براین اساس برای جلوگیری از خسارت های جانی ومالی و هزینه ‌کرد های مضاعف و تکراری بهتر است دستگاه‌های متولی از حل مسائل و مشکلات به صورت موقتی و مقطعی خودداری کرده و اقدام های اصولی، فنی و مهندسی و استاندارد را سرلوحه برنامه‌های عملیاتی خود به ویژه در مواقع بحران قرار دهند.

​انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا