بین الملل

درخواست رئیس قره‌باغ کوهستانی برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ما، رئیس بخش ارامنه نشین  قره باغ کوهستانی روز سه شنبه از جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد اقدام فوری برای جلوگیری از نسل کشی مردم و پایان محاصره منطقه توسط جمهوری آذربایجان را خواستار شد.  

به گزارش وبگاه «رادیو ارمنستان»، «آراییک هاروتونیان» رئیس قره باغ کوهستانی در نامه‌ای به مجامع جهانی نوشت، حدود ۲ ماه است که هیچ منبع غذایی، دارو و سایر کالاهای ضروری که قبلا توسط نیروهای حافظ صلح روسیه و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تهیه می‌شود اینک در قره باغ موجود نیست و اقدامات جمهوری آذربایجان نه تنها ناقض حقوق جهانی است، بلکه قوانین حقوقی خاص بین‌المللی را نیز نقض می‌کند.

جنگ دوم قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. با این حال درگیری‌های مرزی ادامه داشته و دو طرف یکدیگر را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

 

هاروتونیان افزود که محاصره مسیر لاچین بخشی از سیاست برنامه ریزی شده جمهوری آذربایجان با هدف نابودی کل مردم منطقه است.

یکی از مهمترین مشکلات باقیمانده بین این دو کشور همسایه بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده و یا ایست بازرسی شدید اعمال می‌کند. ارمنستان بارها اعلام کرده که باکو به کاروان محموله‌های بشردوستانه برای ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی مجوز عبور نمی‌دهد.

 

در بخش دیگر نامه رئیس قره باغ کوهستانی آمده است، تنها با حمایت‌های بشردوستانه و سیاسی بین‌المللی می‌توان بر این بحران  غلبه کرد.

هاروتونینان خطاب به دبیر کل سازمان ملل نیز نوشت: «من از شما می‌خواهم مسئولیت اخلاقی و سیاسی را با مشارکت دادن کل سازمان ملل برای جلوگیری از جنایات بین‌المللی بیشتر جمهوری آذربایجان در قره باغ نشان دهید.»

در بخش دیگر این نامه به دبیر کل سازمان ملل آمده است: «من از مشاور ویژه دبیرکل در زمینه پیشگیری از نسل کشی و سایر نهادهای مربوطه می‌خواهم که اطلاعات واقعی و حقوقی را در رابطه با جنایات بین‌المللی ارتکابی علیه قره باغ به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه دهند.»

وزارت دفاع ارمنستان به تازگی مدعی  حملات خمپاره‌ای نیروهای جمهوری آذربایجان به مواضع خود شد و اعلام کرد که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با سلاح‌های سبک و خمپاره به مواضع این کشور اطراف استان «گغارکونیک» حمله کردند. وزارت دفاع ارمنستان این اقدام باکو را نقض آتش بس اعلام کرد (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا