برترینهای کسب و کارعمومی

چرا جاروبرقی سامسونگ روشن نمیشود

علت روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ چیست؟

روشن نشدن جاروبرقی می تواند دلایل متعددی داشته باشد از دلایل ساده و پیش پا افتاده ای مانند برق نداشتن پریز و بروز قطعی در سیم رابط جاروبرقی گرفته تا دلایل مهمی مانند خرابی سیم جمع کن جاروبرقی، خرابی کلید پاور و از همه مهم تر خرابی موتور جاروبرقی. اگر شما هم از جاروبرقی سامسونگ استفاده می کنید و با چنین مشکلی در این دستگاه مواجه شده اید، بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید تا دلیل اصلی روشن نشدن جاروبرقی خود را پیدا کنید. بهتر است درصورت بروز هر گونه مشکلی برای جاروبرقی سامسونگ، عیب یابی و تعمیرات تخصصی این دستگاه را به بسپارید.

بررسی دلایل روشن نشدن جاروبرقی

وقتی جاروبرقی روشن نمی شود نباید زود قضاوت کنید و همه تقصیرها را بر گردن جاروبرقی بیندازید؛ چراکه احتمال دارد مشکل از خود جاروبرقی نباشد بلکه از خود پریز برق باشد. با وجود اینکه احتمال بروز چنین مشکلی خیلی کم است اما باز هم نمی توان آن را نادیده گرفت.

برای اطمینان از این مسئله می توانید سیم جاروبرقی را به پریز برق دیگری بزنید، اگر جاروبرقی روشن شد یعنی اینکه مشکل از پریز برق اولی بوده است. اما اگر باز هم جاروبرقی روشن نشد یعنی اینکه مشکل از خود جاروبرقی است. حتی می توانید وسایل الکترونیکی دیگری را به همان پریز برق وصل کنید و اینگونه از سلامت پریز برق مطمئن شوید. البته یک راه سومی هم وجود دارد و آن هم استفاده از یک فاز متر است تا از برق داشتن پریز برق مطمئن شوید.

  • بروز قطعی در سیم رابط جاروبرقی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که می تواند منجر به روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ شود بروز مشکل در سیم رابط برق است. البته امکان دارد این مشکل مربوط به قطعی سیم از دو شاخه باشد و یا در طول سیم دو شاخه و یا نهایتا در محل اتصال سیم به سیم جمع کن این اتفاق افتاده باشد. برای اینکه مطمئن شوید این احتمال صحت دارد یا خیر بهتر است با استفاده از یک ولت متر رسیدن برق به موتور جاروبرقی را بررسی کنید.

برای این کار باید درب جاروبرقی را باز کنید و سیم را به دو شاخه بزنید البته در این مرحله باید نهایت ایمنی را رعایت کنید و خیلی مراقب باشید. البته راه دومی هم وجود دارد و آن هم این است که بدون اتصال سیم به پریز برق و تنها با اتصال دادن سیم های رابط به یکدیگر با استفاده از اهم متر، از سلامت سیم رابط جاروبرقی مطمئن شوید.

  • خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

شاید برایتان عجیب باشد و با خودتان بگویید که خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی چه ارتباطی با روشن نشدن این دستگاه دارد اما لازم است بدانید یکی از مهم ترین عواملی که مستقیما در روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ نقش دارد، خرابی سیم جمع کن این دستگاه است؛ چراکه سیم جمع کن دارای دو شاخک است که یکی فاز و دیگری نول است و امکان دارد هر یک از این شاخک ها دچار قطعی شده باشند. به همین دلیل اگر سیم جمع کن جاروبرقی دچار مشکل شده باشد حتی با وجود وارد شدن برق به داخل سیم جمع کن باز هم جاروبرقی روشن نخواهد شد.

جهت اطمینان از این مسئله که مشکل از سیم جمع کن جاروبرقی است یا خیر؟ دوباره باید سر سیم را آماده کرده آن را کمی خم کنید و قرقره را روی آن قرار دهید به شکلی که سیم ها به واسطه فشار قرقره به سمت پایین حرکت کنند تا برق متصل شود.

  • خراب شدن کلید پاور جاروبرقی

خراب شدن کلید پاور یا استارت جاروبرقی یکی دیگر از دلایل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ است. اکثر اوقات وارد شدن گرد و خاک یا فشار زیاد به کلید جاروبرقی باعث شکستن و یا خراب شدن آن می شود. همین مسئله نیز موجب می شود که فرمان روشن شدن جاروبرقی به درستی به این دستگاه ارسال نشود. شما می توانید برای اینکه مطمئن شوید کلید استارت جاروبرقی خراب شده است یا خیر؟ از اهم متر برای بررسی خرابی کلید پاور جاروبرقی استفاده کنید.

توجه داشته باشید در این حالت اگر کلید پاور جاروبرقی مشکلی نداشته باشد باید عقربه اهم متر در حالت روشن روی صفر و در حالت خاموش روی بی نهایت قرار بگیرد. اگر نتیجه بررسی کلید پاور جاروبرقی غیر از این بود یعنی اینکه این کلید به هر دلیلی به مشکل برخورده است و باید تعویض گردد.

درصورتی که تمامی احتمالات اشاره شده در این مطلب را مورد بررسی قرار دادید اما منشأ اصلی مشکل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ را پیدا نکردید، باید احتمال سوختن موتور این دستگاه را نیز در نظر بگیرید. تست کردن موتور جاروبرقی جهت اطمینان از خرابی آن اصلا کار سختی نیست؛ تنها کافیست که موتور جاروبرقی را به صورت مستقیم به برق وصل کنید اگر روشن شد به این معناست که سالم است اما اگر روشن نشد به این معناست که متاسفانه سوخته است و باید به فکر یک موتور جدید برای جاروبرقیجاروبرقی یکی از مهم ترین وسایل در نظافت منزل می باشد، این وسیله نیز مانند هر دستگاه برقی دیگری ممکن است که خراب شود و به تعمیرات نیاز داشته باشد و قطعا خرابی این وسیله باعث اختلال در روند زندگی روزمره همه ی ما می شود. همچنین یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد حداقل یک بار هم که شده با آن مواجه شده اند، روشن نشدن جاروبرقی می باشد. اگر جاروبرقی سامسونگ شما روشن نمی شود، احتمال دارد که دو شاخه به برق وصل نشده باشد و یا این که برق منزل قطع باشد و یا این که دستگاه دچار مشکلات جدی تری شده باشد. در این مقاله که توسط سامسونگ پشتیبان ارائه شده است  قصد داریم تا به طور مفصل به بررسی مهم ترین علل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ بپردازیم.

علل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ

  • نرسیدن برق به دستگاه
  • معیوب بودن سیم رابط دستگاه
  • معیوب بودن سیم جمع کن
  • معیوب بودن کلید آن و آف
  • معیوب بودن رله جاروبرقی
  • معیوب بودن موتور

نرسیدن برق به دستگاه

اگر جاروبرقی سامسونگ شما روشن نمی شود، اول از همه باید مطمئن شوید که برق به موتور جاروبرقی شما می رسد یا نه. برای این منظور باید قطع نبودن برق منزل، برق داشتن پریز برق منزل، وصل بودن دو شاخه برق دستگاه به پریز برق، خراب نبودن دو شاخه برق دستگاه را بررسی کنید. این ها در واقع یک سری مسائلی هستند که به راحتی قابل بررسی کردن می باشند و به سرعت می توانید مشکل را پیدا کنید.

معیوب بودن سیم رابط دستگاه

یکی دیگر از علل روشن نشدن جاروبرقی می تواند معیوب بودن سیم رابط دستگاه باشد. اگر سیم دچار پارگی شده بود، باید سیم را تعویض کنید. اما شاید به این موضوع توجه نداشته باشید، اما هنگام جارو کشیدن خیلی وقت ها پیش می آید که سیم کشیده می شود و خیلی اوقات حتی سیم از پریز کنده می شود. تکرار مداوم این اتفاق باعث می شود که محل اتصال سیم به دستگاه دچار مشکل شود، حتی در ظاهر شاید هیچ مشکلی در سیم یا محل اتصال وجود نداشته باشد، اما در حققیت اتصال سیم قطع شده، و این باعث می شود که برق نتواند وارد دستگاه شود و در نتیجه دستگاه روشن نمی شود. برای بررسی این مشکل باید دستگاه را به برق وصل کنید و با استفاده از ولت سنج جریان برق ووردی به موتور را اندازه گیری کنید. اگر بر روی اهم متر عددی نشان داده نشد، یعنی جریانی وجود ندارد و در این صورت باید سیم برق دستگاه را تعویض کنید.

معیوب بودن سیم جمع کن

گاهی ممکن است که برق وارد سیم جمع کن شود، اما اگر شاخک های سیم جمع کن دچار مشکل شده باشند یا حله های گردان قرقره با سیم جمع کن متصل نشده باشند، باعث می شوند که برق به موتور نرسد و در نتیجه دستگاه روشن نشود. بنابراین باید قرقره و شاخک های سیم جمع کن را بررسی کنید و اگر سیم جمع کن معیوب بود، باید این قطعه را تعویض کنید.

معیوب بودن کلید آن و آف

اگر دستگاه شما روشن نمی شود، یکی از مواردی که باید خرابی یا سالم بودن آن را بررسی کنید، کلید آن و آف یا همان کلید استارت جاروبرقی می باشد. برای بررسی سالم بودن این کلید، باید از اهم متر استفاده کنید. اگر در حالت خاموش بودن کلید، عقربه ی اهم متر عدد بی نهایت را نشان دهد و در حالت روشن بودن کلید، عدد صفر را نشان دهد، یعنی کلید کاملا سالم است و باید موارد دیگری را بررسی کنید، اما اگر غیر از این باشد، یعنی کلید خراب است و مشکل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ از کلید آن و آف است و شما باید کلید را تعویض کنید. مواردی از قبیل ضربه و فشار زیاد یا تجمع گرد و خاک زیاد، باعث خرابی کلید آن و آف دستگاه می شوند.

معیوب بودن رله جاروبرقی

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث روشن نشدن دستگاه شما شود، خرابی یا سوختن رله دستگاه می باشد. البته رله در همه ی جاروبرقی ها وجود ندارد، اما در اکثر جاروبرقی های سامسونگ رله وجود دارد. رله با قطع و وصل کردن جریان، وظیفه ی روشن و خاموش کردن دستگاه را به عهده دارد. کلید روی دسته ی جاروبرقی باعث می شود که رله بسته شود و جریان وارد موتور شود و دستگاه روشن شود. گاهی ممکن است که رله باز باشد ولی کلید قدرت وصل نشود، در این صورت دستگاه روشن نمی شود و گاهی ممکن است که رله بچسبد و کلید قدرت معیوب باشد که باز هم در این صورت دستگاه روشن نخواهد شد. در هر صورت برای رفع این مشکل، باید سیم های مربوط به کلید روی دسته ی دستگاه با استفاده از یک اهم متر بررسی شوند. اگر کلید سالم بود، باید رله بررسی شود. برای بررسی رله باید دستگاه را به برق وصل کنید و توسط پیچ گوشتی دسته ی کلید قدرت رله را محکم کنید و دستگاه را روشن کنید. اگر دستگاه روشن شد، یعنی اتصال رله به کلید قدرت مشکل دارد، اگر با انجام این موارد دستگاه روشن نشد، یعنی ایراد از رله یا کلید قدرت نیست و باید سایر موارد و قطعات جاروبرقی بررسی شوند.

معیوب بودن موتور

یکی دیگر از علل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ، خرابی موتور و مدار موتور می باشد. مدار موتور جاروبرقی سامسونگ به صورت سری می باشد. یعنی اگر مشکلی در این مدار ایجاد شود، سایر اجزای جاروبرقی نیز با مشکل مواجه می شوند. در این صورت باید موتور با استفاده از یک اهم متر بررسی شود. همچنین باید اجزای موتور را با استفاده از یک اهم متر از نظر سوختگی بررسی کنید. اگر موتور سوخته باشد، حتی با وصل شدن مستقیم موتور به برق، باز هم موتور روشن نمی شود.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با مهم ترین علل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این مشکل ممکن است که به دلیل نرسیدن برق به دستگاه، معیوب بودن سیم رابط دستگاه، معیوب بودن سیم جمع کن، معیوب بودن کلید آن و آف، معیوب بودن رله جاروبرقی، معیوب بودن موتور و… اشاره کرد.

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید که تعمیرات جاروبرقی نیازمند داشتن مهارت و تجربه ی بالا می باشد. اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، هرگز اقدام به تعمیر دستگاهتان نکنید، زیرا باعث وارد شدن خسارت بیشتر به دستگاه می شوید، در این صورت بهتر است که برای جلوگیری از هزینه های اضافی دستگاه خود را به یک متخصص در زمینه بسپارید.

برای نصب و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نمایندگی تعمیر جاروبرقی بوش مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا