بین الملل

راه‌اندازی ۶ آزمایشگاه مرکزی در خراسان رضوی/ درآمد‌های غیرشهریه‌ مبتنی بر پژوهش عملیاتی‌ می‌شود

خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ احمد ناطق گلستان معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی به تازگی با حفظ سمت به عنوان رئیس کمیته ساماندهی اموال دانشگاه در استان خراسان رضوی منصوب شد.

خبرنگار خبرگزاری آنا به همین مناسبت درباره دستاورد‌های مرکز خدمات آزمایشگاهی این دانشگاه در راستای نیل به اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی با ناطق گلستان گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانیم.

آنا: اهداف راه‌اندازی مرکز خدمات آزمایشگاهی استان خراسان رضوی را توضیح دهید.

ناطق گلستان: مراکز خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی با هدف اعمال مدیریت متمرکز و اجرای فرایند‌های برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل فعالیت‌های آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های استان راه‌اندازی شده است. این مرکز با توجه به سند تحول و تعالی و بر اساس سیاست‌های کلان دانشگاه با تسهیل و تسریع فرایند‌ها و پویایی فعالیت‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه، اهداف افزایش درآمد غیرشهریه‌ای و توسعه سهم بازار را دنبال می‌کند.

آنا: مهم‌ترین دستاورد‌های مرکز خدمات آزمایشگاهی در راستای نیل به اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه را بیان کنید.

ناطق گلستان: با برنامه‌ریزی، کار شبکه‌ای و تلاش و پیگیری گسترده همکاران مرکز خدمات آزمایشگاهی استان خراسان رضوی و پیگیری سایر مسئولان مربوط در واحدهای دانشگاهی، موفقیت‌های قابل توجهی در این زمینه به دست آمده که مهم‌ترین آنها اخذ موافقت اصولی برای راه‌اندازی ۶ آزمایشگاه مرکزی در استان است. این مجموعه دو آزمایشگاه توان‌بخشی و بیومکانیک حرکت و مواد و متالوژی در واحد مشهد، دو آزمایشگاه بیوتکنولوژی و خوردگی پیشرفته در واحد نیشابور، آزمایشگاه شیمی و مهندسی شیمی در واحد قوچان و آزمایشگاه کیفیت و سلامت غذا در واحد سبزوار را شامل می‌شود.

از دیگر دستاورد‌های مهم این حوزه، برنامه‌ریزی و پیگیری اجرای فرایند اخذ مجوز استاندارد ۱۷۰۲۵ برای برخی از آزمایشگاه‌های توانمند در استان است. با حمایت‌های همه جانبه مسئولان، رؤسای واحد‌ها و برگزاری جلسات هفتگی مشاوره، دو آزمایشگاه در واحد مشهد و مجموعاً چهار آزمایشگاه در واحد‌های علوم پزشکی، قوچان، نیشابور و گناباد به‌زودی موفق به اخذ مجوز استاندارد ۱۷۰۲۵ خواهند شد.

آنا: مزایای راه‌‌اندازی آزمایشگاه مرکزی چیست؟

ناطق گلستان: ایجاد یک ساختار و فضای فیزیکی مستقل به دلیل تسهیل دسترسی و مدیریت بهینه منابع آزمایشگاهی و کارگاهی درآمدزا و افزایش درآمد‌های غیرشهریه‌ای دانشگاه از طریق مشارکت با بخش خصوصی و دولتی در حوزه آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مرکزی و توسعه سهم بازار دانشگاه آزاد اسلامی از نظر خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی در کشور و بهره‌گیری از انگیزه‌های بخش خصوصی و منافع جمعی در راستای منافع دانشگاه از مزایای راه‌‌اندازی آزمایشگاه‌های مرکزی است.

آنا: اهمیت اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵ در راستای درآمدزایی غیرشهریه‌ای از تجهیزات آزمایشگاهی را بیان کنید.

ناطق گلستان: گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ مهم‌ترین و معتبرترین گواهینامه استاندارد برای آزمایشگاه‌ها است. دریافت گواهی ایزو ۱۷۰۲۵ تأیید می‌کند که یک آزمایشگاه ویژه قادر به تولید نتایج دقیق آزمایش است. اگر یک واحد آزمایشگاهی گواهینامه بین‌المللی استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ نداشته باشد، نتایج آن آزمایشگاه از اعتبار کافی برخوردار نخواهد بود؛ بنابراین همه آزمایشگاه‌ها باید پیگیر دریافت این گواهی باشند.

در واقع این گواهی سندی مبنی بر دقت بالای دستگاه‌های آزمایشگاهی و صحت نتایج است. این قابلیت اطمینان در نتایج آزمایش تولیدشده در آزمایشگاه، همکاری بین آزمایشگاه‌ها و سایر ارگان‌ها و مشتریان حقیقی و حقوقی را تسهیل کرده و موجبات اعتبار و درآمدزایی دانشگاه را در حوزه خدمات آزمایشگاهی فراهم خواهد کرد.

آنا: با توجه به اهمیت موضوع، میزان پیشرفت فرآیند مجوز استاندارد آزمایشگاه ایزو ۱۷۰۲۵ در چه مرحله‌ای است؟

ناطق گلستان: اکنون آزمایشگاه اکرودیته رازی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد که دارای مجوز معتمد محیط‌زیست نیز بود در یک سال اخیر با توجه به اصلاحات ساختاری صورت گرفته با ارگان‌های مختلفی مانند سازمان آب و فاضلاب، شرکت گاز، شهرک‌های صنعتی و خانه معدن همکاری دارد و به درآمدزایی قابل توجهی دست یافته و در حال توسعه دامنه فعالیت‌هاست.

با توجه به تجربه و دانش بومی حاصل شده در استان خراسان رضوی، یک سال اخیر راه‌اندازی چند آزمایشگاه استاندارد در واحد‌های مشهد، نیشابور، قوچان و گناباد در حال اجراست و با پیگیری‌ها و تلاش‌های مستمر متصدیان مربوطه، پذیرش اولیه آزمایشگاه‌های مذکور در سامانه تأیید صلاحیت استاندارد انجام‌ و دامنه فعالیت‌ها تأییدشده و در شرف اخذ استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ هستند.

راه‌اندازی ۶ آزمایشگاه مرکزی در خراسان رضوی/ درآمد‌های غیرشهریه‌ مبتنی بر پژوهش عملیاتی‌ می‌شود

آنا: با توجه به رشد چشمگیر آزمایشگاه‌های شبکه فناوری راهبردی ریاست جمهوری (LABSNET) در کشور، مزایای این شبکه و اقدامات انجام‌شده را توضیح دهید.

ناطق گلستان: شبکه آزمایشگاهی با هدف افزایش بهره‌وری زیرساخت‌های آزمایشگاهی کشور، پلتفرم به اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و ارائه خدمات آزمایشگاهی و حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی، خدمات آزمایشگاهی را راه‌اندازی کرده و باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی نیز با ارائه پژوهانه و یارانه‌های متنوع به اعضای هیئت علمی و دانشجویان، دریافت خدمات از مراکز عضو شبکه را تسهیل می‌کند.

با توجه به توانمندی‌های خدمات آزمایشگاهی واحد‌های دانشگاهی استان و تسهیلات این شبکه برای متقاضیان اکنون هفت آزمایشگاه در این شبکه عضویت داشته و در حال خدمت‌رسانی در این قالب هستند.

آنا: در مسئولیت جدید چه اتفاقی در کارکرد و فعالیت آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها رخ می‌دهد؟

ناطق گلستان: برنامه‌ریزی و هماهنگی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و پژوهش پررنگ‌تر می‌شود؛ چراکه در خراسان رضوی برای سه سطح هیئت علمی، واحد‌ها و کلان پروژه‌های استانی برنامه داریم و در حال فراهم کردن بستر، برای عملیاتی شدن جدی درآمد‌های غیرشهریه‌ای مبتنی بر پژوهش هستیم؛ البته با تبدیل علم به ثروت با نگاه شبکه‌ای نه جزیره‌ای.

مسائل زیست بوم استان خراسان را با اتکا به ظرفیت شبکه‌ای استان خراسان رضوی در حوزه اعضای هیئت علمی و براساس مأموریت گرایی و آمایشی که صورت گرفته، مبتنی بر اهداف سند تحول و تعالی و بسته پایداری اقتصادی حل می‌کنیم.

علاوه بر سند تحول، لازمه تحول، تعریف مأموریت‌های جدید همراه با تعریف تکنولوژی‌ها مبتنی بر سند تحول است که این اتفاق با سامانه‌سپاری‌ها انجام می‌شود. ساختار‌ها نیز باید با مأموریت‌ها منطبق شود؛ بنابراین امیدواریم به نتایج خوبی در این زمینه دست‌یابیم و در راه توسعه و رشد واقعی کشورمان گام‌های اساسی برداریم؛ برآیند اقدامات انجام‌شده که نشان از برنامه‌ریزی و کار منسجم همه همکاران این حوزه است، دستیابی به اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه را میسر می‌سازد.

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا