کاهش زمان حضور آمبولانس و موتورلانس در محل حوادث/ برقراری روزانه ۱۱ هزار تماس با اورژانس تهران

رئیس اورژانس استان تهران گفت که در نیمه نخست سال‌جاری، زمان رسیدن مورتولانس و آمبولانس به محل حادثه به ترتیب سه و یک دقیقه در مقایسه با نیمه اول سال ۱۴۰۱ کاهش داشته است.

به گزارش اخبار ما، محمد اسماعیل توکلی در مراسم سالروز بزرگداشت فوریت‌های پزشکی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، گفت:  ۴۸ سال از تاسیس اورژانس تهران می‌گذرد و در این مدت، دولت بیشترین حمایت را از اورژانس ۱۱۵ داشته است که لازم می‌دانم از دولت، وزیر بهداشت، قرارگاه ثارالله و رئیس اورژانس کشور برای این حمایت‌ها واقداماتشان تشکر کنم. 

وی ادامه داد: در سال ۵۲ به دنبال ریزش سقف فرودگاه مهرآباد و ایجاد احساس نیاز برای حفظ جان مردم، اورژانس تهران تاسیس شد و از آن زمان تاکنون نقش اورژانس به عنوان بازوی اجرایی وزارت بهداری سابق و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعلی انکارناپذیر است و ما این نقش را چه در زمان دفاع مقدس و چه پس از آن و در رویدادهای مختلف دیدیم.

توکلی تصریح کرد: اورژانس پیش بیمارستانی از تهران به سراسر کشور گسترش یافت و این مرکز مفتخر است که الگوی فوریت‌های پزشکی در سراسر کشور باشد. در واقع اورژانس تهران موجبات شکل‌گیری اورژانس کشور را فراهم کرد.

وی با اشاره به مشکلات اورژانس استان تهران گفت: این اورژانس توانمند با گذشت زمان و نادیده گرفته‌شدن‌ها و ارائه خدمت صرف بدون تامین منابع مالی متناسب با حجم ماموریت ها و افزایش و گسترش فعالیت خود، امروز نیازمند یاری وزیر محترم بهداشت است ارائه خدمات رایگان به معنی این نیست که هزینه‌های اورژانس استان تهران و ۱۱۵ در سراسر کشور رایگان است.

رئیس اورژانس استان تهران افزود: اگر حاکمیت و دولت بنای آن را دارد که بار مالی نظام سلامت را کاهش دهد، هزینه‌های ناشی از معلولیت‌ها و آسیب‌های خانوادگی ناشی از مرگ و میر سرپرستان به دنبال حوادث ترافیکی و ناهنجاری های اجتماعی را کاهش دهد، اگر بنا دارد هزینه‌های بهزیستی را کاهش دهد و مانع کاهش تولید سرانه داخلی به دلیل افزایش معلولیت‌ها شود ورودی اصلی آن حمایت از اورژانس ۱۱۵ است.

وی با اشاره به حوادث سال گذشته گفت: در حوادث سال گذشته برهمگان دوشن شد که دشمن یکی از اهداف خود را اورژانس ۱۱۵ قرارداده است، چراکه اورژانس ۱۱۵ عامل اصلی کاهش مرگ و میر ناشی از خشونت‌ها و ناهنجاری ها در صحنه است.

توکلی در ادامه با اشاره به دستور وزیر بهداشت و رئیس جمهوری در خصوص اورژانس خاطرنشان کرد: وزیر محترم دو دستور در خصوص اورژانس داشتند اول افزایش ناوگان موتورلانس و دومین دستور کاهش زمان رسیدن همراه با افزایش اعتماد عمومی بود. همچنین دستور رئیس جمهوری در سال گذشته افزایش رضایت‌مندی کارکنان ۱۱۵ و به سبب آن افزایش کیفیت خدمات است.

وی افزود: استان تهران براساس برنامه ششم توسعه نیازمند ۹۰۰ دستگاه آمبولانس است که در حال حاضر ۵۶۰ دستگاه آمبولانس است که از این تعداد هم ۴۷۰ دستگاه مستهلک است. همچنین اورژانس تهران نیازمند ۵۰۰ دستگاه موتورلانس است که در حال حاضر ۲۶۰ دستگاه موتورلانس داریم که از این تعداد ۶۰ دستگاه فرسوده است.

توکلی تصریح کرد: با حمایت رئیس اورژانس کشور چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس به اورژانس استان تهران واگذار شد و امروز ناوگان اتوبوس آمبولانس به ۹ دستگاه رسیده که باید ۱۵ دستگاه باشد. همچنین از این ۹ دستگاه هم سه دستگاه فرسوده است. همچنین استان تهران نیازمند سه فروند بالگرد است که درحال حاضر با راه‌انداری اورژانس بوستان ولایت دو فروند بالگرد و یک بال ثابت داریم. در واقع با راه‌اندازی پایگاه بوستان ولایت همه انتقالی‌های بین بیمارستانی از بیمارستان‌های شهرستان‌های استان تهران به بیمارستان‌های مرجع با بالگرد انجام می‌شود.

رئیس اورژانس استان با بیان اینکه اورژانس تهران نیازمند ۷۰۰ پایگاه است، گفت: امروز ۲۹۳ پایگاه داریم و ۴۰۷ پایگاه کمبود داریم که از این تعداد ۴۵ پایگاه کانکسی و هشت پایگاه ملکیتی است.

 وی همچنین با بیان اینکه زمان رسیدن مورتولانس نسبت به شش ماهه سال ۱۴۰۱، سه دقیقه کاهش پیدا کرده است، گفت: همچنین زمان رسیدن آمبولانس نسبت به شش ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، یک دقیقه کاهش پیدا کرده است.

به گفتته توکلی‌ روزانه با اورژانس استان تهران ۱۱ هزار تماس برقرار شده و از این تعداد روزانه حدود ۳۵۰۰ ماموریت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه قوی‌ترین و قدیمی‌ترین اورژانس کشور نیازمند اعتبار است، گفت: در شش ماهه امسال نیز توانستیم موفقیت‌هایی را کسب کنیم که در صورت تامین اعتبار نیاز در سال ۱۴۰۳ و جبران کسری بودجه ۱۴۰۲ این مرکز به عنوان اورژانس نمونه در منطقه معرفی می‌شود. امیدواریم با حمایت دولت کسری بودجه اورژانس تهران در سال جاری رفع شود و با مساعدت و حمایت مقام عالی وزارت ضریب سختی کارکنان اورژانس ۱۱۵ به سرانجام برسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا